@365tipu

TIP#2074: Aktualizace WordPressu, jak na to? Mám nechat automaticky aktualizovat? Jak s pluginy a šablonou?

Aktualizovat samotný WordPress (váš vlastní, toto neplatí pro weby na WordPress.com) a samozřejmě i pluginy či šablony je velmi důležité v okamžiku, kdy se objeví nějaká bezpečnostní chyba a vašem webu tak může hrozit napadení. Mimo to je to důležité pro případnou opravu chyb, které se objevily v poslední aktualizaci a také pro nové funkce, které může nová funkce přinést.

Ručně 

Aktualizaci můžete dělat ručně, tedy kdykoliv je to třeba tak jít na váš web, kliknout na Nástěnka -> Aktualizace a tam zjistit co je třeba aktualizovat a udělat to.  Můžete to dělat i z přehledu pluginů či šablon, ale tam to nejde udělat hromadně v okamžiku více dostupných aktualizací.

O tom, že je dostupná nějaká aktualizace, se dozvíte tím, že u Aktualizace svítí červené číslo.

Dobré je to v tom, že nad vším máte kontrolu, před aktualizací si můžete udělat zálohu a po aktualizaci můžete ověřit zda vše funguje správně

Nevýhoda může být v okamžiku, kdy webů máte hodně a objeví se nějaká vážná bezpečnostní chyba a hrozí, že když ji necháte aktivní, tak dojde k napadení.  Nebo když na to prostě nemáte čas, jste offline, na dovolené a podobně.

TIP: Chcete-li mít jistotu, že žádné dostupné aktualizace nepřehlédnete, tak si přidejte WP Updates Notifier.  Můžete dostávat e-mailem upozornění kdykoliv je nějaká aktualizace připravená k instalaci. 

Jedna užitečný věc pro více čekajících aktualizací pluginů – nezaškrtněte „vše“, aktualizujte jednu po druhé. Lépe tak odhalíte případný problém způsobený jedním z pluginů.

Automaticky 

Můžete je nechat dělat automaticky a váš WordPress aktualizaci spustí v okamžiku, kdy nová verze dorazí. Jde to nastavit odděleně pro jednotlivé součástí. 

“Jádro”, tedy samotný WordPress můžete nechat aktualizovat automaticky nebo to dělat ručně, ale je tu jedna výjimka – některé aktualizace se vám mohou provést automaticky samy, pokud jde o “malou” aktualizaci (to bývají zpravidla ty co mění třetí číslo v čísle verze). Ty “velké” se automaticky instalovat nebudou nikdy.

Riziko automatické aktualizace jádra je, že při něm občas dochází ke změnám v databázi a pokud byste se potřebovali vrátit zpět, tak jedině obnovou ze zálohy.  Nové “jádro” může také přinést problémy se “starými” pluginy či šablonou a automaticky aktualizovaný web se vám může “rozbít” v nejméně vhodnou chvíli.

Na druhou stranu, lepší mít chvíli nefunkční WordPress, než ho mít kompletně hacknutý. Takže chcete-li doporučení, tak nevypínejte automatické aktualizace WordPressu jako takového. 

Potřebujete-li z nějakého důvod zakázat automatické aktualizace WordPressu, tak to můžete udělat ve wp-config.php přidáním 

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

Chcete-li mít více kontroly nad aktualizacemi, pořiďte si Easy Updates Manager

Automatická aktualizace pluginů není tak důležitá jako u jádra, ale i tady mohou nové verze opravovat vážné bezpečnostní chyby. Jenže stejně tak nové verze mohou přinést nějakou novou chybu. U pluginů je jednodušší se “vrátit zpět”, tedy za předpokladu že máte zálohu pluginů před aktualizací, nebo víte jak získat předchozí verzi. Což není nijak složité, na WordPress.org stačí najít plugin, v pravém sloupci rozkliknout Advanced view a dole najdete Previous version

Automatická aktualizace pluginů je povolitelná v přehledu pluginů. Jednotlivě, hromadně to vypnout/zapnout nejde.

Automatická aktualizace šablony je na tom podobně jako když jde o pluginy, byť rozbít toho může víc, ale opět je zde třeba zvážit zda jde o opravu bezpečnostní chyby (tam rozhodně nečekat). Případné vrácení je také poměrně snadné. 

Zapnout/vypnout automatickou aktualizace každé šablony je možné ve Vzhled -> Šablona

Vynechali jsme ještě automatickou aktualizaci Překladů – tu můžete zpravidla nechat aktivní, tam se maximálně může “rozbít” jenom to, že někdo zanese nevhodný překlad. 

DOPORUČENÉ NASTAVENÍ: Ponechat automatickou instalaci u nízkých verzí jádra, vypnout automatickou aktualizaci pluginů a šablony. 

Jak se dozvědět o automatické aktualizaci

Dozvíte se, že došlo k automatické aktualizaci? To je dost důležitá otázka, protože po aktualizací (čehokoliv) byste se měli podívat, jestli web stále funguje a vypadá jak má. Odpověď je, že víš WordPress vám upozornění pošle, za předpokladu, že máte správně e-mailovou adresu. 

Můžete přidat Manage Notification E-mails  pro nastavení jaké e-maily o provedených aktualizacích budete či nebudete dostávat.  Případně využijte velmi užitečný plugin WP Mail SMTP, kde je možné taktéž nastavovat co se posílá.

POZNÁMKA: Výše popsané neplatí pro weby na WordPress.com, tam jsou aktualizace automatické a nemáte nad nimi kontrolu. A nemusí to platit pro některé „managed hosting“ weby, kde to také dělá provozovatel.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky