TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je nutné kliknout pro vyvolání menu, pak kliknout nadpis, pak kliknout v menu o kus dál pro změnu z H2 na H3. A podobně je to i s řadou dalších činností. 

Osobně mám toolbar přepnutý na pevné umístění nahoře, protože výchozí podoba nad odstavcem/blokem jen komplikuje život – blokuje totiž předchozí odstavec/blok. 

Vydal jsem se proto hledat nějaké možnosti přizpůsobení a rozšíření Gutenbergu. Variantu přestat ho používat a nechat si starý editor je sice možná, ale krajně nepraktická. WordPress totiž nakonec stejně původní editor opustí. 

TinyMCE Advanced přejmenované na Advanced Editor Tools mimo klasické podpory TinyMCE (v klasickém editor, pochopitelně) umí i rozšířit menu pro Gutenberg. Kdyby to tedy nebylo naposledy aktualizováno před rokem a kdyby to fungovalo – nefunguje totiž například konfigurace dostupných akcí. Byť tedy k změnám v Guttenbergu došlo. 

Advanced Rich Text Tools for Gutenberg bohužel aktualizován naposledy před 3 roky, tudy cesta nevede. 

EditorsKit je pár nových funkčností a přidaných možností formátování jak do menu, tak do Blok sloupce vpravo. Jen tedy stále staví jenom na rozšíření stávajícího menu až po rozkliknutí “v”. Ale přidává klávesové zkratky pro H1 – H6 (Ctrl+alt+číslice)

Po marném hledání se nakonec vydáte studovat dokumentaci k WordPressu a bohužel to vypadá, že není možné to dělat jinak, než přidávat do stávajícího nešikovného a nešťastně ergonomického menu. 

Špatná zpráva tedy je, že nejspíš nic co by nahradilo či rozšířilo stávající menu Gutenberg editoru k dispozici není. 

Klávesové zkratky?

Budete-li chtít náhradu klávesovými zkratkami, tak také špatná zpráva. Některé tam jsou – stisknutím shift+Alt+H si můžete zobrazit přehled (také přes ozubené kolečko -> klávesové zkratky).

Ano, to je skutečně všechno. Víc klávesových zkratek pro formátování to neumí

Bohužel ale ani tak základní věc jak nadpis1 až nadpis5 tam není.  Přehled je případně i na webu v Keyboard Shortcuts in Block Editor

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.