@365tipu

TIP#2129: Praktické postřehy k blokům a widgetům na WordPressu

Od příchodu Guttenbergu je možné na WordPressu využívat různé “aktivní” bloky – vedle základního formátování umí například i zobrazovat přehledy článků (a dalších prvků) či řešit jiné věci. Většinou to funguje bez komplikací, ale některé věci byste vědět měli. Navíc se i widgety již nové chovají jako bloky. 

Ne každá šablona funguje správně s každým blokem – může chybět nastylování. Něco co můžete řešit doplněním vlastních stylů. 

Nestává se to často, ale “konfigurace” bloků se může poškodit. Nejčastěji pokud třeba změníte jeden typ bloku na jiný (mezi těmi co to umožňují). Poškodit se může tak, že blok se chová chaoticky nebo dokonce vyhazuje PHP chyby. V takovém případě moc nepátrejte a blok ze stránky/příspěvku prostě smažte a vytvořte znovu.

Dost zásadní je i mít možnost podmíněné určovat, zda se blok/widget zobrazuje nebo ne – poslouží na to pluginy, které tuto funkčnost doplní. Ne všechno chcete mít všude.  Jak na to najdete v Podmíněné widgety (bloky) na WordPressu? Jak řídit kde je mít a nemít

TIP: Powerkit  je šikovná sada (nejen) widgetů. Postavená navíc modulárně, takže můžete zapínat a vypínat dle potřeby. Je toho tam ale opravdu mnohem více než jen widgety/bloky.

U bloků a widgetů narazíte na to, že WordPress stále nevyřešil žádnou možnost jak zjistit co je vlastně k dispozici v jiné podobě než “při přidávání” – tady může pomoci Jak zjistím jaké Bloky jsou k dispozici na mém WordPressu?

Podobně nedotažené je to i s reusable blocks, tedy znovu použitelnými bloky, které si můžete samo vytvářet. Užitečný tip v Reusable blocks/Znovu použitelné bloky na WordPressu. Jak se dostat k výpisu a exportu

Dejte si pozor i na možné zatížení serveru. Překotné vytváření bloků a widgetů může u různorodých autorů mít nepříjemný vedlejší efekt v podobě chybějící optimalizace či dokonce zcela špatně napsaných SQL dotazů. 

Nevýhoda bloků/widgetů přes pluginy je pochopitelně tak, že pokud se aktualizace pokazí, tak se vám pokazí i zobrazování příslušných prvků. Ale to tak nějak platí pro všechny pluginy i samotné šablony. S tím spojené je i riziko, že zapomenete co máte za bloky/widgety kdesi ve starých příspěvcích/stránkách a odstraníte zdánlivě “nepotřebný” plugin. 

Bloky/widgety je často možné vsouvat pomoci shortcode konstrukcí, což se velmi hodí pokud si budujete vlastní rozvržení (zejména přes child theme na úrovni PHP). U zápisu pomocí shortcode velký pozor na psaní parametrů – musí tam být uvozovky a ne to co vám občas některé editory (a sám wordpress) z uvozovek udělá protože „typografie“.

Panuje stále trochu zmatek mezi tím co funguje jen ve starém ne-Guttenberg editoru a co v Guttenberg. Stejně tak jako něco může fungovat jenom v oblastech pro widgety a něco i v příspěvcích/stránkách.

Pokud narazíte na název „Starý widget“ tak jsou to trochu zmatky WordPressu ve vyrovnávání se různými staršími verzemi. Ale také to může znamenat, že právě tenhle widget postrádá plugin.

„Správné“ widgety mají parametry v pravém sloupci (co se vytahuje ozubeným kolečkem).

A musíte se pochopitelně naučit správně klikat. Podle toho kam kliknete se aktivuje buď celý blok/widget nebo jeho prvky.

Případně si aktivovat Přehledný seznam (nahoře) pro zobrazení struktury.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky