Jak na Raspberry Pi? Použijte Raspbian jako tiskový server (15)

K Raspberry Pi můžete (přes USB) připojit tiskárnu a tu poté používat pro tisk ze sítě či bezdrátové sítě. Použít k tomu můžete Samba, stejně jako pro vytváření sdílených disků. Druhý podstatný prvek je CUPS neboli Common Unix Printing System („sudo apt-get install cups„).

Ještě než se podíváte do administračního rozhraní pro CUPS, přidejte „pi“ uživatele do skupiny správců tisku přes „sudo usermod –a –G lpadmin pi

Administrační rozhraní pro CUPS je na http://127.0.0.1:631 a zbytek je poměrně snadný. Přidáte si tam tiskárnu, vyplníte přihlašovací údaje pro „pi“ uživatele, pokud je to možné tak vyhledáte její ovladač a poté nastavíte, že je sdílená. Pokud se vám nedaří ovladač najít, tak vyberte Another Make/Manufacturer -> Raw – ovladač si potom vyřeší Windows/Mac, ze kterého budete chtít tisknout.

Zbývá ještě dost podstatné přesvědčení Samby, aby umožnila přístup – to se opět děje v /etc/samba/smb.conf – ale protože je to poněkud více textu, tak tady si dovolím vás odeslat do Printserver for windows clients (Samba and CUPS). Poté co smb.conf doplníte, nezapomeňte na nutnost restovat Sambu.

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce