@365tipu

Jak na Raspberry Pi? Zálohujte, platí to i tady. Můžete klonováním SD karty nebo klasicky (10)

Když už jste si všechno ve vašem Raspberry Pi nastavili a zprovoznili, tak je dobré zálohovat, protože jinak se vám lehce může stát, že se něco stane SD kartě a o všechno přijdete.

Nejjednodušší je jednou za čas microSD kartu z Raspberry Pi kompletně zkopírovat do „image“ na disku. Můžete to dělat pomocí programů co umí se SD kartami pracovat (ve Windows například Win32 Disk Imager). Ty použijete jak pro „zálohu“ karty, tak pro případně obnovení ze zálohy. Líbit se možná bude HDD Raw Copy Tool, umí image komprimovat.

TIP: Vytvoření image SD karty vám umožní i vytvořit klon. Stačí vytvořenou kopii nahrát na jinou SD kartu. Může se hodit pokud chcete něco testovat nebo pokud mát víc Raspberry Pi.

Tady připomenu  AXAGON CRE-X1 MINI, tedy čtečku karet co prostě připojíte do USB portu.

Klasické dd v Linuxu

Můžete také využít starý známý dd příkaz, pokud máte k dispozici Linux nebo MAC.

Vytvoření souboru s image SD karty:

sudo dd if=/dev/mmcblk0 of=~/raspi.img

Poslední parametr je název souboru, musíte si ho upravíte podle toho, kam budete ukládat.

Obnovení z image SD karty:

sudo dd if=~/raspi.img of=/dev/mmcblk0

Pokud chcete zálohu rovnou komprimovat, tak můžete použít něco jako

sudo dd bs=4M if=/dev/sdb | gzip > raspbian.img.gz

Nezapomeňte, abyste mohli udělat kopii SD karty, tak ji musíte vyjmout z Raspberry Pi a vložit do počítače/čtečky. Což obnáší to, že musíte Raspberry Pi bezpečně vypnout.

2018-02-11 15_00_28-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer.png

TIP: Přímo v Raspberry Pi (Raspbianu) je SD Card Copier – ten můžete použít, pokud si k Pi připojíte čtečku paměťových karet nebo USB klíčenku. Umí případně i pozměnit UUID oblasti u kopie, tak aby bylo možné kopii připojit k originálnímu Raspbianu. Nepočítejte s tím, že tohle by ale bylo dobře použitelné pokud současně RPi používáte a něco na něm běží (pro obnovení to vůbec není použitelné)

Zálohovat můžete i jenom /home

Můžete zálohovat /home složku, ale u toho nezapomeňte, že při případném poškození SD karty vám to neumožní získat rychle zpět co jste měli předtím nainstalované a zprovozněné.

/home si snadno můžete uložit do jednoho souboru pomocí „sudo tar czf pi_home.tar.gz pi“ (musíte být v /home/).

Zálohovat musíte i podle toho, co na Pi provozujete

Nezapomeňte, že pokud na Raspberry Pi provozujete nějaké to serverové software či databáze, tak je dost vhodné řešit zálohování tak, aby k němu docházelo často, správně, inkrementálně a tak. Přijít o MySQL databáze jenom proto, že jste zanedbali zálohování by byla velká nepříjemnost.

Zálohovací software

Pokud chcete zálohování automatizovat, tak docela dobré řešení je Déjà Dup (viz třeba Total System Backup and Recall with Déjà Dup)

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky