@365tipu

Jak na Raspberry Pi? Spořič obrazovky a vypínání displeje (17)

PIXEL, tedy grafické rozhraní, nemá v Raspbianu žádný spořič obrazovky – pořídit si spořič můžete jakýkoliv, který funguje pro X Windows („sudo apt-get install xscreensaver„). Po instalaci najdete klasicky v Preferences v menu. Otázkou zůstává, zda vám půjde spustit -nepůjde-li, zkuste (v GUI) spustit „xhost +localhost“.

Jakkoliv ve xscreensaver-u můžete mít všechno ty možné věci pohybující se po obrazovce, není od věci prostě jenom nastavit černou obrazovku. Škoda zatěžovat vaše RPi s něčím celkem zbytečným.

Pokud používáte Raspberry Pi bez GUI (grafického rozhraní), tak můžete nastavit console blanking – na aktuální nastavení se můžete podívat pomocí „cat /sys/module/kernel/parameters/consoleblank

Určit po kolika sekundách se zhasne obrazovka pokud používáte CLI musíte v cmdline.txt – pomocí „sudo nano /boot/cmdline.txt„. Pokud přidáte „consoleblank=0“ nebude se zhasínat.  Nezapomeňte, že cmdline.txt je jeden řádek!

PS: Tenhle tip je nedodělek, buďte varováni. Ne všechno v něm uvedené se mi podařilo ověřit, xcreensaver se mi podařilo rozchodit až po větším snažení. Jediné co funguje, je ztmavení displeje, ale nedojde k vypnutí výstupu. Časem se k tomu bude potřeba vrátit.

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky