Jak na Raspberry Pi? Jak zapnout Raspberry a zprovoznit operační systém (2)

V předchozím tipu (Co si k samotnému Raspberry koupit?) byla řeč o tom, jak koupit Raspberry Pi 3 Model B a co dalšího k tomu budete potřebovat, abyste si s tím mohli začít hrát a později, pochopitelně, to začít i nějak zajímavě využívat. Skončilo to ale tím, že to sice můžete zapnout, ale nic se nestane . Bude svítit červené světélko, ale nic víc. Je čas pokračovat.

Do vašeho Raspberry musíte dát operační systém na microSD kartě. Úplně nejjednodušší čím můžete začít je popadnout NOOBS (obsahuje hlavně Raspbian, založený na Debianu) – ten stačí stáhnout (zhruba 1.5 GB ZIP), rozbalit a poté prostě zkopírovat na SD kartu. Tady se vám bude hodit to, že jste v minulém díle vážně vzali to, že musíte mít nějakou tu čtečku microSD karet.

Hodit se může pořídit si něco, čím můžete přímo na SD kartu dostat samotné image operačního systému – Raspberry Pi SD Card Builder pro MAC, Win 32 disk imager pro Windows (stáhnutí odtud). Nechcete-li zrovna tyto, tak zkuste www.etcher.io a tamní Etcher SD card image utility (šikovné třeba v tom, že vás nenechá zničit pevný disk ve vašem počítači). Toto ale nutné není, NOOBS je fakt dobrá vychytávka.

Hodit se případně může jetě SD Formatter 4.0 (MAC i Windows) pro  formátování SD karty, pokud už byla pro něco používána – pozor pokud jste si pořídili něco větší než 32 GB, protože to bude mít exFAT a vy budete muset přeformátovat na FAT/FAT32. Případně podrobněji viz Jak formátovat SD kartu? Jak opravit nefunkční SD kartu?

Připravte si alespoň USB myš, fakt

Pozor na to, že základní zprovoznění Raspberry Pi se neobejde bez klávesnice/myši (jde to bez, ale nechceme si to příliš komplikovat), tady je nejjednodušší použít USB klávesnici a USB myš (žádné bezdrátové, neměli byste je jak aktivovat).

Stejně jako to nepůjde bez připojení k displeji – při prvním zapnutí s SD kartou obsahující (třeba právě NOOBS) se totiž teprve vydáte doinstalovat a zprovoznit operační systém.

Pokud máte k dipozici připojení k Internetu (do sítě) přes Ethernet, tak je to také docela praktické. Později už můžete zkusit WiFi.

POZNÁMKA: Raspberry Pi 3 nemá vypínač, prostě žádné tlačítko. Zapíná se tak, že mu dáte šťávu ze zdroje. Vypíná se odpovídajícím příkazem operačního systému. Ale o tom později.

První zprovoznění

To, že vám Raspberry správně startuje z vložené SD karty poznáte snadno – nebude svítit jenom červená dioda, ale rozsvítí se i zelená a poté bude občas blikat – v té době už musíte na displeji mít volbu systému, který si chcete nainstalovat (Raspbian nebo LibreELEC_RPI2). Popravdě, můžete je nainstalovat dokonce oba. Při zapnutí budete kdykoliv moci vybrat, pokud nevyberete, spustí se ten co byl naposledy použit.

noobs-menu.png

První volba ze dvou možných operačních systémů vám případně i rovnou umožní aktivovat WiFi (umí jen 2.4 GHz). Potěší vás možná to, že do volby a instalace OS si vystačíte s myší. Ano, klávesnice není potřeba.

Samotná instalace operačního systému (či systémů) bude trvat několik desítek minut a nečekejte, že to bude nějak zásadně rychlé. Pokud jste nebrali vážně, že to chce Class 10 microSD kartu, tak to bude ještě pomalejší.

POZNÁMKA: Onen druhý zmíněný operační systém (LibreELEC) je mediální centrum – RaspBerry Pi můžete velmi snadno proměnit pro krabičku co vám bude na televizi pouštět filmy. Dlužno dodat, že NOOBS může obsahovat víc operačních systémů připravených k instalaci.

Dokončení instalace přinese dotaz na to, který OS chcete spustit (pokud jste si tam dali oba) a restart vaší Maliny (Raspberry). Po něm vám, už, konečně naběhne nový operační systém.

2018-02-09 15_18_42-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer.png
Nejsnazší cesta jak screenshotnout Raspberry v tuto chvíli je sejmout okno VNC.

Ale jak to tak bývá,  pokračovat budeme v dalším tipu.

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce