Jak na Raspberry Pi? Co si k samotnému Raspberry koupit? (1)

Možná si chcete jen tak mít s čím hrát, možná chcete Raspberry Pi proměnit v multimediální centrům (kde poběží Kodi či Plex) nebo nějak jinak využít v rámci Internetu věcí (IoT), práce či domácnosti. Možná z toho chcete udělat počítač, na kterém budete psát texty. Možností je řada, ale dost možná s tím nemáte žádné zkušenosti, takže je čas se to pokusit trochu popsat.

Především, začne to tím, že si (třeba z GearBeast.com) koupite Raspberry Pi 3 Model B (ten co je ještě na počátku roku 2018 nejposlednější) – což je jenom samotný počítač, deska, s procesorem, operační pamětí (1 GB), Bluetooth, WiFi, čtyřmi USB porty, microSD slotem pro „disk“, HDMI portem pro připojení k televizi či monitoru, audio konektorem. Ethernet konektorem a nějakými dalšími konektory, které nejsou pro začátky zcela podstatné.

Raspberry-Pi-3-1-1619x1080.jpg

Potřebné příslušenství

Budete potřebovat zdroj (2.5 A minimálně, 5 V, microUSB konektor) – stačí v zásadě jakýkoliv vyhovující parametrům, ale na Alza.cz i jinde můžete snadno koupit přímo odpovídající. Viz RASPBERRY Pi 2.5A (do 400 Kč)

Měli byste si pořídit krabičku do které Raspberry Pi dáte. Nejlepší je kovová, protože vám pomůže s odváděním tepla. Ale můžete zkusit i různé umělohmotné. Ta kovová viz AKASA Pi (do 500 Kč). Teoreticky by měla stačit, tedy pokud na Pi nebudete honit něco zásadně výpočetně náročného – ale to jsme mimo „začátečnické“ návody.

Nutná je paměťová karta – MicroSD/SDHC Class 10 (protože rychlost). Můžete použít něco co má 4, 8, 16 nebo 32 GB, dokud se nenaučíte jak se dají používat větší (64 GB mají exFAT což Raspberry Pi neumí a budete možná muset nově formátovat). Tady třeba Kingston MicroSDHC 32GB Class 10 UHS-I + SD adaptér (do 400 Kč).

K rychlosti karet viz A2-class microSD cards offer no better performance for the Raspberry Pi a klasicky dbejte na to, aby karta byla dost rychlá.

Hodit se vám může třeba ještě drobnost AXAGON CRE-X1 MINI, tedy čtečka karet. Zejména pokud nemáte v počítači nic, kde byste mohli na microSD kartu dostat vše potřebné pro vaše Pi. Tady upozorním, že to potřebujete proto, že budete na microSD kartu dostat něco jako NOOBS (či něco jiného pro Raspberry), takže ta čtečka je dost vhodná

Pro připojení k monitoru či televizi je potřeba nějaký ten HDMI kabel, tady něco mezi 200 – 500 Kč podle toho jak kvalitní budete chtít. Možná ale nějaký máte někde v šuplíku. Pokud máte jen VGA vstup, tak konverzi HDMI-VGA, třeba Premium HDMI Convert-> VGA (299 Kč)

Další věci jsou poměrně dost volitelné –

  • Ethernet kabel pro případné připojení do sítě, pokud nepoužijete WiFi
  • USB klíčenka nebo USB disk – později můžete Raspberry Pi provozovat ze systému na externím disku či klíčence, ne na microSD (tu ale budete potřebovat stále). Hledejte něco, co buď má vlastní napájení nebo malou spotřebu (aby šlo napájet z USB portu)
  • Bluetooth klávesnice a myš, případně USB klávesnice a myš (osobně bych byl spíše pro Bluetooth). Je dost jisté, že možná něco takového už máte někde doma. Chcete-li něco veselejšího, tak třeba Viboton i8 Plus Mini Backlight Wireless Keyboard Touchpad Mouse
  • WiFi do USB pro případ, že budete Pi mít někde poněkud dál od routeru (lze to řešit i anténou, výše zmíněný Akasa Pi pro anténu má připravený otvor).

Až si tohle všechno pořídíte, tak prostě zamontujte Raspberry Pi do krabičky, zapojte napájecí zdroj, propojte to na displej/monitor nebo televizi a můžete zapnout napájení. Jediné čeho se ale dočkáte je … svítící červené světélko, nic víc.

Co s tím se dozvíte v dalším pokračování, zatím můžete vyrazit na nákupy.

 

Reklamy