Jak na Raspberry Pi? Co si k samotnému Raspberry koupit? (1)

Možná si chcete jen tak mít s čím hrát, možná chcete Raspberry Pi proměnit v multimediální centrům (kde poběží Kodi či Plex) nebo nějak jinak využít v rámci Internetu věcí (IoT), práce či domácnosti. Možná z toho chcete udělat počítač, na kterém budete psát texty. Možností je řada, ale dost možná s tím nemáte žádné zkušenosti, takže je čas se to pokusit trochu popsat.

Především, začne to tím, že si koupíte nějaké to Raspberry Pi (z GearBest můžete třeba starší Raspberry Pi 3 Model B, lépe ale novější Raspberry Pi 4 model B s 4 GB RAM třeba na Alza.cz) – což je jenom samotný počítač, deska, s procesorem, operační pamětí (1 GB u staršího modelu, 4 GB u novějšího), Bluetooth, WiFi, čtyřmi USB porty (USB 3.0 v novějším modelu se bude dost hodit), microSD slotem pro „disk“, HDMI portem pro připojení k televizi či monitoru (novější model má 2x micro HDMI), audio konektorem. Ethernet konektorem a nějakými dalšími konektory, které nejsou pro začátky zcela podstatné.

Raspberry-Pi-3-1-1619x1080.jpg
Raspberry Pi 4 (jeden klasický HDMI knektor)
raspberry-pi-4.jpg
Raspberry Pi 4 (dva microHDMI konektory a jiná pozice Ethernet konektoru)

Potřebné příslušenství

Budete potřebovat zdroj (2.5 A minimálně, 5 V, microUSB konektor) – stačí v zásadě jakýkoliv vyhovující parametrům, ale na Alza.cz i jinde můžete snadno koupit přímo odpovídající. Viz RASPBERRY Pi 2.5A (do 400 Kč) nebo mírně silnější RASPBERRY PI 4 – 5V/3A černý

Měli byste si pořídit krabičku (case) do které Raspberry Pi dáte. Nejlepší je kovová, protože vám pomůže s odváděním tepla. Ale můžete zkusit i různé umělohmotné. Ta kovová pro RaspBerry 1,2 a 3 Model B viz AKASA Pi (do 500 Kč) a pro RaspBerry 4 můžete zkusit RASPBERRY Pi case bílá/růžová (259 Kč, plast). Teoreticky by měla stačit, tedy pokud na Pi nebudete honit něco zásadně výpočetně náročného – ale to jsme mimo „začátečnické“ návody. Pokud chcete pro Raspberry 4 něco s ventilátorem, tak dobře vypadá Case pro RASPBERRY Pi 4 – Acryl Fan (399 Kč)

Nutná je paměťová karta – MicroSD/SDHC Class 10 (protože rychlost). Můžete použít něco co má 4, 8, 16 nebo 32 GB, dokud se nenaučíte jak se dají používat větší (64 GB mají exFAT což Raspberry Pi neumí a budete možná muset nově formátovat). Tady třeba Kingston MicroSDHC 32GB Class 10 UHS-I + SD adaptér (do 400 Kč).

K rychlosti karet viz A2-class microSD cards offer no better performance for the Raspberry Pi a klasicky dbejte na to, aby karta byla dost rychlá.

Hodit se vám může třeba ještě drobnost AXAGON CRE-X1 MINI, tedy čtečka karet. Zejména pokud nemáte v počítači nic, kde byste mohli na microSD kartu dostat vše potřebné pro vaše Pi. Tady upozorním, že to potřebujete proto, že budete na microSD kartu dostat něco jako NOOBS (či něco jiného pro Raspberry), takže ta čtečka je dost vhodná

Pro připojení k monitoru či televizi je potřeba nějaký ten HDMI kabel, tady něco mezi 200 – 500 Kč podle toho jak kvalitní budete chtít. Možná ale nějaký máte někde v šuplíku. Pokud máte jen VGA vstup, tak konverzi HDMI-VGA, třeba Premium HDMI Convert-> VGA (299 Kč). U novějšího nezapomeňte, že má microHDMI konektory.

Další věci jsou poměrně dost volitelné –

  • Ethernet kabel pro případné připojení do sítě, pokud nepoužijete WiFi
  • USB klíčenka nebo USB disk – později můžete Raspberry Pi provozovat ze systému na externím disku či klíčence, ne na microSD (tu ale budete potřebovat stále). Hledejte něco, co buď má vlastní napájení nebo malou spotřebu (aby šlo napájet z USB portu)
  • Bluetooth klávesnice a myš, případně USB klávesnice a myš (osobně bych byl spíše pro Bluetooth). Je dost jisté, že možná něco takového už máte někde doma. Chcete-li něco veselejšího, tak třeba Viboton i8 Plus Mini Backlight Wireless Keyboard Touchpad Mouse
  • WiFi do USB pro případ, že budete Pi mít někde poněkud dál od routeru (lze to řešit i anténou, výše zmíněný Akasa Pi pro anténu má připravený otvor).

Až si tohle všechno pořídíte, tak prostě zamontujte Raspberry Pi do krabičky, zapojte napájecí zdroj, propojte to na displej/monitor nebo televizi a můžete zapnout napájení. Jediné čeho se ale dočkáte je … svítící červené světélko, nic víc.

Co s tím se dozvíte v , zatím můžete vyrazit na nákupy.

Další díly seriálu Jak na Raspberry Pi?

Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum (19)

Kodi už jste na @365tipu možná potkali, patří mezi zdejší oblíbené řešení jak z běžné televize udělat chytrou. Nebo prostě jak si pouštět filmy. Prozatím hlavně s pomocí boxů s Androidem. Řeč je o tom v ‣ Jak na filmy a TV seriály a Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači … Pokračování textu Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum (19)

Jak na Raspberry Pi? Jak na Raspbian spouštět Windows/Linux a další aplikace (co nejsou ARM). Emulátory a virtualizace (18)

Jeden z mírných nedostatků Raspberry Pi je procesor – ARM místo Intelu, takže pokud jde o virtualizaci a tomu podobné věci, tak jsou velmi omezené možnosti – x86 věci na ARM prostě nespustíte, potřebujete emulátory. Ty možné jsou, ale trochu to komplikuje i to, že Pi pro ně může mít omezený výkon procesoru a méně … Pokračování textu Jak na Raspberry Pi? Jak na Raspbian spouštět Windows/Linux a další aplikace (co nejsou ARM). Emulátory a virtualizace (18)

Jak na Raspberry Pi? Spořič obrazovky a vypínání displeje (17)

PIXEL, tedy grafické rozhraní, nemá v Raspbianu žádný spořič obrazovky – pořídit si spořič můžete jakýkoliv, který funguje pro X Windows („sudo apt-get install xscreensaver„). Po instalaci najdete klasicky v Preferences v menu. Otázkou zůstává, zda vám půjde spustit -nepůjde-li, zkuste (v GUI) spustit „xhost +localhost“.

Jak na Raspberry Pi? Použijte Raspbian jako tiskový server (15)

K Raspberry Pi můžete (přes USB) připojit tiskárnu a tu poté používat pro tisk ze sítě či bezdrátové sítě. Použít k tomu můžete Samba, stejně jako pro vytváření sdílených disků. Druhý podstatný prvek je CUPS neboli Common Unix Printing System („sudo apt-get install cups„).

Jak na Raspberry Pi? Udělejte si z Raspberry Pi síťový disk či dokonce NAS (13)

Jedna z věcí na co můžete Raspberry Pi použít je vytvoření NAS – síťového úložiště, které budete používat doma či ve firmě. V té nejjednodušší podobě můžete k Pi připojit přes USB jeden a vice USB disků a prostě je „nasdílet“. V té pokročilejší můžete přidat další software a vybudovat skutečný NAS (včetně zrcadlení a … Pokračování textu Jak na Raspberry Pi? Udělejte si z Raspberry Pi síťový disk či dokonce NAS (13)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.