Jak na Raspberry Pi? Co po prvním zapnutí Raspberry s Raspbian udělat (3)

Do tohoto momentu jste se dostali z NOOBS po instalaci operačního systému na vaši Malinu (ten operační systém se jmenuje Raspbian). Prozradím, že celou tu dobu nebylo ještě potřeba použít připojenou klávesnici a dobrá zpráva je, že teď už si budete moci přidat Bluetooth klávesnici – na aktivaci vám totiž bude stačit myš.

Osobně na tyhle účely používám Logitech K380 – malá skladná bluetooth klávesnice co se  umí spárovat s až třemi zařízeními, ale dnes už je to model co nebývá k dostání. Nejsou na ní české popisky, ale to pro podobné hraní potřeba není. Každopádně, pro zprovoznění Raspberry Pi 3 vám vystačí myš v USB portu. A v tomto momentu ji také případně můžete nahradit za Bluetooth myš nebo nějakou z těch, co má k sobě USB dongl.

Připojte se k WiFi (nebo kabelem k Ethernet přímo), protože teď už budete moci zadat heslo. Osobně jsem zvolil klasický Ethernet, mám Pi hned vedle routeru a hubu, takže zbytečné zatěžovat už tak dost užívané WiFi. Navíc umí jenom 2.4 GHz a tam je situace opravdu zoufalá.

2018-02-10 15_34_03-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer

Můžete si zkontrolovat správné nastavení rozlišení – vlevo nahoře je ikona Maliny  pro vyvolání menu a přes Preferences -> Raspberry Pi Configuration se dostanete k užitečným věcem jako je právě nastavení rozlišení, jestli bootovat do plochy či příkazové řádky,

2018-02-10 15_37_12-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer

Ale také třeba (dost podstatné) nastavení jazyka, klávesnice, časové zóny (budete muset, jestli chcete češtin), ale i třeba zapnutí SSH či VNC.

POZNÁMKA: Ano, Raspbian umí česky (občas je něco nepřeložené) a umí i českou klávesnici a vše potřebné.

Ty si, samozřejmě. můžete také zapnout (a vrátí se k tomu samostatný tip). Tady se bude hodit „sudo raspi-config“ pro spuštění konfigračního programu z Terminalu (pokud nemáte přístup k desktopu).

2018-02-10 15_41_40-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer

Měli byste si změnit heslo pro „pi“ uživatele, ale k tomu se také ještě vráti samostatný tip. Každopádně vhodných bezpečnostních opatření je víc – třeba to, že musíte zabezpečit SSH. Ale o tom také až někdy jindy.

2018-02-10 15_35_15-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer.png

Můžete si Raspberry i lépe pojmenovat, tedy dát mu lepší síťové jméno než to předdefinované.

Vyplatí se aktualizovat váš Raspbian, opět se k tomu dostane samostatný tip. Je to vhodné, protože chcete mít systém aktuální (zejména protože bezpečnostní záplaty).

2018-02-10 15_45_11-10.0.0.30 (raspberrypi) - VNC Viewer.png

Aktualizovat se dá i firmware samotného Raspberry, mimo to že je to také téma samostatného tipu prozradím, „sudo rpi-update“ v Terminalu je cesta jak se k tímto směrem vydat. Je ale dost jisté, že tohle nebudete potřebovat.

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce