@365tipu

Jak bootovat Raspberry Pi ze sítě (bez microSD)

Tohle se vám bude líbit, tady za předpokladu, že máte k dispozici nějak síťový server – vaše Raspbery Pi (to novější, Raspberry Pi 3 B+) můžete bootovat z něj. Pomocí klasické podpory PXE (Preboot eXecution Environment, netboot) a doplněné podpory této funkčnost do Raspbianu.

Potřebovat nejprve budete něco, kde poběží Raspberry Pi Server – toho můžete dosáhnout využitím Raspberry Pi Desktop (což je Rasbian X86) běžící ve virtuálu (VirtualBox například) nebo na samostatném počítači (můžete spouštět z CD, USB či prostě nainstalovat). Čistě teoreticky byste mohli využít klasický Raspbian na Raspbian Pi, ale bude to pomalé a nepraktické – na Pi Server budete navíc potřebovat dostatek diskového prostoru – čím více dalších Raspberry Pi budete odtud nejenom spouštět, ale celý souborový systém každého Pi bude uložen zde.

Na samotném Raspbery Pi 3 B+ musíte začít tím, že si ho zprovozníte se systémem na SD kartě – budete potřebovat otevřít config.txt (sudo nano /boot/config.txt) a tam na konec přidat „program_usb_boot_mode=1“ (samostatná řádka). Uložit a vypnout (sudo shutdown). Poté vypněte (odstraňte napájecí kabel), vyjměte SD kartu a můžete znovu zapnout – další podmínka nutná je, že musíte používat klasické připojení k Ethernetu (kabel).

Zkrátit změnu config.txt si můžete pomoci:

echo program_usb_boot_mode=1 | sudo tee -a /boot/config.txt

Na serveru musíte spustit „PiServer“ (je dostupný v menu) – ten vás provede nastavením, ukáže vám (v Add Clients) všechny 3B+ zařízení na sítí a vy pomocí Add Users přidáte uživatelské účty a hesla. Pokračovat budete pomoci Add Software, čímž nastavíte operační systémy pro každý 3B+ (Rasbian či Raspbian Lite).

Dokumentaci k PiServer najdete v THE RASPBERRY PI PISERVER TOOL

TIP: Další tipy k Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky