Jak na Raspberry Pi? Udělejte si z Raspberry Pi síťový disk či dokonce NAS (13)

Jedna z věcí na co můžete Raspberry Pi použít je vytvoření NAS – síťového úložiště, které budete používat doma či ve firmě. V té nejjednodušší podobě můžete k Pi připojit přes USB jeden a vice USB disků a prostě je „nasdílet“. V té pokročilejší můžete přidat další software a vybudovat skutečný NAS (včetně zrcadlení a dalších věcí). Nechybí ani možnost nastavit to tak, abyste si vybudovali vlastní cloud a přistupovali k úložiště odkudkoliv z Internetu.

Nejjednodušší cesta jak sdílet USB disky připojené k Raspberry v sítí je použít klasickou Sambu. K tomu se ale vrátí samostatný tip.

Jedna z možnosti je FuguHub for Raspberry Pi (dřívější Baracuda Drive).

altnavpanel.png

Další je OpenMediaVaultwww.openmediavault.org, který je ale přímo samostatnou distribucí Linuxu, tedy budete mít na Pi tento operační systém. Raspberry Pi Image je to co budete případně potřebovat.

TIP: Budete-li chtít používat disky formátované jako NTFS (což se může velmi hodit, protože je v případě potřeby kdykoliv můžete připojit k Windows a kopírovat přímo přes USB), tak si do Pi přidejte podporu pro NTFS: sudo apt-get install ntfs-3g. NTFS budete chtít použít i tam, kde máte větší disky – od 1TB výše se tento souborový systém bude velmi hodit.

Freenaswww.freenas.org – je v zásadě profesionální řešení pro NAS založené na Linuxu. Pro Raspberry Pi se ne zcela hodí. Respektive asi mu ani nejnovější Pi 3 nebude stačit parametry.

nas4free-login11.png

Nas4free(image) budete na Raspberry Pi opět pořizovat tak, že ze staženého image si rovnou vytvořit SD kartu.

raspberry-pi.jpg

Nezapomeňte, USB porty v Raspberry Pi jsou USB 2.0, tedy nikoliv nejrychlejší poslední varianta (viz Proč je důležité vědět, zda máte USB 1.1, 2.0 či 3.0?) a celé to navíc je stejně připojené k jednomu řadiči, který se stará i o Ethernet.

Budete-li k Raspberry Pi připojovat USB disky, tak pamatujte i na to, že mohou mít vyšší odběr – takže buď ty co mají samostatné napájení, nebo mějte jistotu, že váš zdroj pro Raspberry Pi 3 utáhne i připojené disky.  Tady připomenu Co si k samotnému Raspberry koupit? (1)

A poznámka na konec. Pokud namítáte, že Raspberry Pi se na něco takového moc nehodí, tak máte plnou pravdu. Chcete-li budovat skutečně NAS, tak určitě ne s Pi a USB disky. Ale pro využití několika USB externích disků to (bez velkých nároků) můžete zkusit.

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce