@365tipu

TIP#2062: Jak na Apple AirTag: Pokročilejší věci a otázka soukromí

Apple Watch původně nepodporovaly  AirTagy. Najít/Find My na hodinkách ale byla doplněno o Find Items/Najít předměty a můžete je tedy používat pro hledání. 

AirTag je možné použít pro automatizaci v Shortcuts/Zkratky – funguje to přes NFC a je možné využít poklepání telefonem  na AirTag pro vyvolání aktivity. 

Vhodné připomenout je, že jeden AirTag lze spárovat pouze s jedním Apple ID a že nelze AirTag ani sdílet, tak jak jste na to v Najít/Find My zvyklí. Na jedno Apple ID lze mít maximálně šestnáct AirTagů. 

Reset AirTagu je popsaný už v první částí této série. Je použitelný i pro případ, že AirTag nefunguje. 

Stav baterie AirTagu je vidět v Najít/Find My v podobě obvyklého ukazatele. 

Varování na přítomnost cizího AirTagu můžete u svých AirTagů potlačit – hodí se to, když ho dáte někomu cizímu. Tohle se ale nastavuje v Najít/Find My -> Já/Me -> Bezpečnostní výstrahy předmětu/Item Safety Alerts. Vedlejší efekt je i ten, že ten kdo najde váš AirTag se dozví vaši polohu. Ale také to, že když se vy dostanete do blízkosti AirTagu, tak se neobjeví varování. 

Vývojářský režim bylo možné v minulosti vyvolat v aktivní funkcí Najít/Find (takže jen od iPhone 11 výše) kdy pětkrát stačilo klepnout na název vašeho AirTagu.  Od iOS 14.6 (pravděpodobně) to ale už možné není. 

Zjistit sériové číslo a verzi firmware je snadné, v přehledu vašich AirTagů klikněte na název – místo ukazatele baterie se objeví zmíněné informace.

Jak aktualizovat firmware? Ručně to nemůžete vyvolat nijak, musíte se spolehnout na to až k tomu dojde automaticky.

Pokud byste chtěli AirTag s gravírováním tak si je musíte koupit přímo u Apple. Samotné gravírování nic navíc nestojí. 

Pro Android je případně k dispozici od Apple v Google Play aplikace Tracker Detect – slouží k nalézání AirTagů ve vaší blízkosti co nejsou poblíž jejich vlastníka.

Precision Finding (tedy ono přesné hledání pomoci U1 čipu) nebude fungovat v některých zemích – mimochodem například i v Rusku. 

Dá se AirTag  využít pro šmírování cizích lidí? 

Pokud se ve vaší blízkostí objeví cizí AirTag “bez majitele” (tedy není poblíž telefonu, ke kterému patří) tak se na vašem telefonu objeví upozornění, že byl zjištěn – můžete tak přijít na to, že vás někdo pomocí AirTagu “označkoval” – nezjistíte ale kdo, ani vám váš telefon neusnadní nalezení – jen budete varování. 

Dost podstatné je i to, že ten kdo vás chtěl tímto sledovat si to moc neužije, nebude mít k dispozici průběžně aktualizované informace o poloze. 

Součástí upozornění na to, že vás někdo možná pomocí AirTagu sleduje jsou i informace o deaktivaci (tj. vyjmutí baterie). Včetně toho, že pokud sledování trvá tři dny, tak předmětný AirTag začne vydávat zvuky (ne, dřív ne). 

Pokud nějaký AirTag nakonec najdete (nebo ho prostě nadjete) a máte telefon s NFC, tak stačí klasicky přečíst NFC (přiblížení/poklepání) a otevřít v prohlížeči:

Výše popsané ale samozřejmě znamená, že se nemůžete spoléhat na AirTag jako ochranu proti krádeži – kdokoliv kdo ho najde ho může vypnout, stejně tak jako resetovat. 

KOUPIT Apple AirTag můžete u Apple nebo na Alza.cz – AirTag jeden kus za 899 Kč, čtyři kusy AirTagů za 2 990 Kč (jeden tak vyjde na 747.50 Kč).

Další tipy týkající se AirTagu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky