@365tipu

TIP#350: Dark web? Deep web? Je v tom rozdíl? To si pište, že je!

V Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý? byla řeč o dark webu a deep webu a upozornění, že tyhle dva termíny sice lidé běžně zaměňují, ale nejsou totéž. A protože sliby se (znáte to) mají plnit nejenom o vánocích, tak je čas se k tomu vrátit. Třeba i proto, že aktuálně (tedy na konci roku 2015) se o tom dost často dozvíte v médiích.

Deep web se týká hlavně vyhledávání na Internetu

Jde o tu část Internetu (správněji webu), kterou vyhledávače neindexují. Občas se pro totéž používá deep net, nebo neviditelný web (invisible web) či skrytý web (hidden web). Do zmatení s dark webem (dark netem) se tenhle termín dostává hlavně proto, že ani tahle „další“ část Internetu není indexována, tedy není zpracovávána vyhledávač (Google, Bing, Seznam, atd).

U deep webu nejde o to, že by někdo tento obsah záměrně skrýomval, ale daleko více o to, že je to prostě obsah, který vyhledávací stroje neobjeví. Třeba proto, že na tento obsah neexistuje nikde odkaz, takže se na něj vyhledávač nikdy nevydá. Může ale jít o obsah skrytý kdesi v databázi a na který se sice dostat lze, ale protože to vyžaduje parametry či vyhledávání v rámci nějaké webu, tak vyhledávač tento obsah tak nenajde (nevidí). Důvodů je ale mnohem více, Deep web (search) na Wikipedii jich uvádí necelou desítku (a určitě to není všechno).

Už před mnoha a mnoha lety se předpokládalo, že tato část webu je mnohonásobně větší než ta, který se do indexů vyhledávačů dostane. Samozřejmě by tuto část Internetu mohl nějaký specializovaný vyhledávací stroj indexovat a umožňovat zde hledat, za předpokladu, že by na to šel trochu jinak, než algoritmy těch klasických vyhledávačů. A to si pište, že to jde viz například Deep Web Search Engines, kde najdete přehled vyhledávačů, které se na to specializují.

Pro usnadnění pochopení deep webu se občas používá přirovnání k ledovci, můžete to vidět například v povedené infografice Co je to Deep web? Ledovec proto, že nad vodou vždy vidíte jenom jeho velmi malou část. Všimněte si tam i toho, že čím hlouběji se ponoříte, tím spíše narazíte na dark web.

x-What-is-the-Deep-Web1.png

Dark web je temná část Internetu, nepřístupná bez věcí jako Tor

A pak je tu dark web, který sice využívá Internetu (coby technologie umožňující přenášet informace z místa A do místa B) ale bez speciálního software je nepřístupný. Speciální software může být například Tor Browser přes Tor Network ale není to jediná možnost (viz třeba Freenet či I2P Anonymous Network). Ostatně viz Jak otevřít webovou adresu ve které je .onion?

Zatímco předchozí deep web většinou obsahuje „normální“ obsah, na dark webu se nacházejí skutečně věci, které jsou mnohdy protizákonné. Možnost se skrývat, jako uživatel i jako provozovatel služby v Dark webu, znamená že jde o dětské porno, tržiště s drogami, zbraněmi a vůbec řadou dalších nelegálních věci či služeb. Můžete si zde koupit kradené kreditní karty, objednat hackery ale třeba i najmout vraha či zloděje.

Co je ale důležité, také věci zcela zákonné ale vyžadují anonymitu a větší bezpečí. Politické diskuze ze zemí, kde je něco jako demokracie nemožné a cokoliv dalšího, kde je nutné ochraňovat zdroj nějakých informací, ať už jde o politické záležitosti nebo o whistleblowing.

Nezapomeňme, Dark web je prostě technologie, sama o sobě není ani dobrá, ani špatná. To pro co ji někdo konkrétní využívá může být dobré i špatné. Jak už bylo v dřívějším článku o Tor síti a Tor prohlížeči řečeno, ani Dark web není zárukou, že ti co páchají něco zlého nemohou být dopadeni. Jen je to podstatně obtížnější. Existence Dark Webu je ale velmi důležitá pro dobré věci, které umožňuje.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky