@365tipu

TIP#670: Jak otevřít webovou adresu ve které je .onion?

Nač to komplikovat, odpověď na otázku z titulku je ve skutečnosti skryta v Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý?. Pokud narazíte na webové adresy obsahující .onion tak je dost jasné, že jste se dostali kamsi do něčeho, čemu se občas říká i Dark web (ale to raději viz Dark web? Deep web? Je v tom rozdíl? To si pište, že je!) a musíte se k nim dostat právě přes věc jménem „tor network“.

Složitého na tom vlastně není vůbec nic, prostě si pořídíte výše uvedený Tor Browser (nebo cokoliv jiného co umí přistupovat na Tor) a tím automaticky budete moci přistupovat na weby (a obecně internetové adresy) končící na .onion. To .onion je ve skutečností jenom pseudo tld, tedy doména nejvyšší úrovně. Byť i tohle tvrzení je tak trochu zjednodušené.

2015-11-30 15_08_53-About Tor - Tor Browser

Poznámka: Pořídit si Tor, zakázat v něm JavaScript a ideálně ještě nějakou velmi slušnou anonymní VPN je to nejvíce bezpečné řešení. Smyslem Toru totiž je, že nikdo by neměl být schopen zjistit kdo navštěvuje určitý web (natož ten co je umístěn v tor sítí). A také kdo provozuje nějaký ten web v tor síti. Vedle toho můžete zkusit služby jako onion.to či tor2web.org (v listopadu 2016 nedostupný pro problémy se SSL), které vám .onion adresy zpřístupní, ale rozhodně ne anonymně a bezpečně.

Chcete-si nějakou .onion adresu jen tak vyzkoušet? Vyhledávač DuckDuckGo má jednu takovou, zkuste https://3g2upl4pq6kufc4m.onion/

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky