TIP#1981: Jak z Google Cache smazat/odstranit zapamatovaný obsah

Google si pamatuje obsah stránek, které navštívil jeho indexovací robot. Můžete se tak snadno podívat na předchozí verzi stránky přímo ve výsledcích vyhledávání. Občas to ale může být problém, třeba když se do Google dostal obsah, který neměl být veřejný. 

Můžete to nechat být aby se to “samo” ztratilo při některém z dalších průchodů indexovacího robota, ale občas je třeba to uspíšit (třeba proto, že n dané stránce jsou informace, které mohou způsobit nepříjemnosti). 

Odstranit obsah z Google Cache je nejrychlejší pokud daný web vlastníte a máte ho přidaný do Google Search Console (K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít). Nemůžete tedy požadovat odstranění obsahu z nějakého webu, nad kterým nemáte kontrolu.

V Google Search Console, vyberte předmětný web a v levém menu zvolte Removals a poté Temporary Removals -> Temporary Remove URL a dojde k dočasnému (180 dní) odstranění z výsledků vyhledávání. Aby došlo k trvalému odstranění tak je nutné následně 

  • odstranit či aktualizovat předmětnou stránku z webu – odstranění musí vracet 404/410 nebo zablokovat přístup k obsahu (heslo) 
  • nebo uvést, že se stránka nemá indexovat (noindex), ale moc na to nespoléhejte

K blokování/odstranění mimochodem nepoužívejte robots.txt. 

Stejným postupem je možné vyžádat si jenom smazání Google Cache – přes Removals -> Temporary Removals -> Clear Cached URL  si vyžádáte jen smazání obsahu v Google Cache, samotná URL zůstane ve vyhledávání 

TIP: Google není samozřejmě jediný, služeb co si pamatují starší obsah je víc. Pro další mrkněte do Kde se podívat jak nějaký web či stránka vypadal v minulosti? Zkuste Internet Archive: Wayback Machine, Google Cache a další) a smazání v Jak odstranit obsah z Internet WayBack Machine.  

Pokud web nevlastníte a chcete z Google urychlit odstranění něčeho co již na webu není tak můžete zkusit Remove outdated content from Google Search (Nástroj pro odstranění zastaralého obsahu),. Podmínka nutná opravdu je, že obsah už není na webu – zadáním adresy (URI) do tohoto formuláře můžete uspíšit návštěvu robota za účelem aktualizace v případě již neexistujících stránek. 

Existuje ještě Nahlásit nevhodný obsah/SafeSearch sloužící k nahlašování nebezpečných či nevhodných věcí – tedy zpravidla stránek s obsahem pro dospělé, ale i s viry, malware, phishingem a dalšími podobnými věcmi. Řeč o tom je už v Jak je možné nahlásit nějaký web, který spamuje/podvádí ve vyhledávání či je na něm malware/phishing. Tudy ale pro smazání obsahu Google Cache nejde postupovat.

TIP: Hodit se mohou tipy v ‣ Pomocník Webdesignera