TIP#1978: Jak odstranit obsah z Internet WayBack Machine

Internet Archive/Wayback Machine je nesmírně užitečný pomocník archivující čas od času obsah co je na Internetu – řeč o něm je v Kde se podívat jak nějaký web či stránka vypadal v minulosti? Zkuste Internet Archive: Wayback Machine, Google Cache a další

Jsou ale momenty, kdy nechcete aby obsah vašeho webu archivoval, nebo aby již archivovaný obsah odstranil.

Zamezit archivaci

Pokud nechcete aby váš web byl nadále archivován, tak to můžete zařídit přidáním blokace ia_archiver do robots.txt. Nezajistí to ale odstranění již archivovaných stránek.

User-agent: ia_archiver
Disallow: /

Odstranění již archivovaného obsahu

Internet Archive můžete požádat pomoci DMCA Takedown Notice, tedy žádosti o odstranění obsahu podle Digital Millenium Copyright Act. Využít se k tomu dají některé z generátorů DMCA žádosti (například zde) nebo si to nastudovat a sestavit vlastní.

Zároveň s tím se ale připravte, že musíte dokázat, že předmětná doména (a stránky) vám patří. Budete to potřebovat v okamžiku kdy napíšete Wayback Machine žádost o odstranění a oni se vám ozvou zpět s instrukcemi. 

WayBack Machine totiž pro odstranění nemá žádný formulář ani proces – je nutné je kontaktovat na info@archive.org – nečekejte ani to, že by snad v nápovědě nějak lépe řekli, co od vás budou potřebovat, aby vaši žádost uznali. Pokud v e-mailu neuvedete dostatek informací, dozvíte se to v odpovědí na něj. 

U historických dat to navíc může být komplikované, například u webů co již neexistují, ale stále jsou uchované.

TIP: Pokud chcete vaši stránku či web přidat do Internet Archive/Wayback Machine tak na to také existuje postup. Najdete v Jak mohu požádat The Internet Archive aby uložil můj web? Na Wayback Machine si můžete založit účet, ale ten nijak neumožní odstraňovat obsah.