@365tipu

TIP#1073: Co dělat, když nechcete používat produkty ani (celý) ekosystém od Google? Jak se vyhnout Google?

Nechcete aby o vás Google všechno věděl? Aby si budoval váš inzertní profil, věděl na jaké weby chodíte, co na Internetu děláte, s kým si telefonujete a píšete zprávy, kdo jsou vaše kontakty, přátelé a kolegové? Můžete se zkusit Google maximálně vyhýbat, ale předem je nutné poznamenat, že to bude nesmírně obtížné. Dnes je Google prakticky všudypřítomný.

Druhé co je vhodné dodat je, že byste měli zvážit i vyhnout se všemu s čím má něco společného Facebook, Microsoft či Apple (a možná ještě pár dalších systémů či firem). Tenhle tip nemá nic specificky proti Google. Popravdě, možná ani nedoporučím abyste se vyhnuli všemu od Google. Nejenom proto, že mezi všemi těmi bezohlednými Facebooky je Google tou zodpovědnější variantou.

První čím musíte začít je, že budete blokovat na Internetu vše v čem je Google– tedy prvky Google Analytics i internetovou reklamu. Budete je muset blokovat důsledně a všude (a ano, oboje najdete i zde na @365tipu). Pokud to budete chtít dotáhnout ještě dále, tak vedle blokování reklamy byste měli začít používat nějakou ještě pokročilejší ochranu soukromí, možná až tak pokročilejší, že začnete důsledně používat Tor Browser. Tady se hodí i další software a aplikace popsané v Jak na lepší soukromí v prohlížeči? Ghostery, NOSCRIPT, WOT a ti další

Budete se muset obejít bez vyhledávání od Google – nepomůže ho používat „anonymně“, pořád budete Google prozrazovat co hledáte. Tohle bude jedna z těch obtížnějších věcí, protože další vyhledávací stroj toho tolik neumí, zejména pokud jde o hledání v češtině. Můžete zkusit Bing (ale ten patří Microsoftu) nebo DuckDuckGo (kde jim budete muset věřit, že nehromadí data). Tady případně viz Kde hledat, když nejede Google? Bing, Duckduckgo a další vyhledávače

TIP: Pokud vás toto téma zajímá u Facebooku, tak nečekejte, že je to jednoduché Poradí Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat? a Facebook vás šmíruje, všude kde to jde. Jak se zbavit šmírování Facebookem?

Začít ale vlastně budete muset případně tím, že přestanete používat Google Chrome – můžete využívat výhradně Tor Browser, ale také vlastně jakýkoliv jiný prohlížeč. Nezapomeňte, že ho budete nejspíš využívat nejenom na počítači, ale také v mobilu či na tabletu. Nejjednodušší a nejpraktičtější náhradou bude asi Firefox. Ale můžete i jiné (u Apple určitě Safari), viz Prohlížeče? Jsou tu ještě nějaké jiné než Chrome, Firefox, IE/Edge a Safari?

Musíte zapomenout na všechny ty další online služby od Google.

Zapomeňte na Gmail, poštu si budete muset pořídit jinde a chcete-li to opravdu řešit s ohledem na soukromí, tak nejlepší asi bude ProtonMail. Budete-li hledat něco jiného, tak na soukromí vždy hleďte s velkou nedůvěrou. Pomoc hledejte v Jak si pořídit anonymní e-mail? a Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail?

Google Mapy budete také dost postrádat, máte-li něco od Apple, tak asi Apple Mapy. Můžete zvažovat OpenStreeMap nebo Bing Maps. Pozor na to, že Waze patří Google. Nezapomeňte opět na mapy na počítači a v mobilu. Mapy v autě můžete případně řešit vyhrazenou navigací, ta hlad po vašem soukromí snad mít nebude. Tipy na další mapové služby najdete v Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)?

Kalendář od Google budete také muset zahodit, můžete zkusit řešení od Microsoftu nebo Apple. Tipy na další hledejte v Jaké kalendářové aplikace si můžete pořídit?

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže obsahuje desítky tipů týkajících se soukromí a bezpečnosti na Internetu

Nahradit YouTube by bylo skvělé, ale tahle služba žádnou náhradu v zásadě nemá. A dříve nebo později na YouTube vždycky narazíte. Pokud uvažujete nad Vimeo, tak je sice skvělé, ale méně a méně přestává být webem co konkuruje YouTube.

Google Docs vám bude také chybět, ale můžete to zkusit s Office365 od Microsoftu nebo iWork od Apple.

Paradoxně Google Drive možná až tak chybět nebude, Dropbox je pořád podstatně spolehlivější. Nezapomeňte, žádné z nich vám nezaručí, že to co tam uložíte je opravdu v bezpečí. Cloudových úložišť je ale opravdu hodně, takže viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další

Nejvíce problematické je to s náhradou Androidu – musíte jít směrem k Apple, pokud chcete opravdu chytrý telefon na úrovni. Nebo se chytrému telefonu vyhnout a pořídit si prostě nějaký ten starý hloupý telefon co umí jenom telefonovat a posílat SMS. O tom ale více v Dá se telefon s Androidem provozovat bez účtu u Google?

TIP: Rozšířený přehled alternativ k produktům a službám od Google je místo kde najdete desítky alternativ v přehledné tabulce

Na počátku roku 2022 Google oznámil konec Legacy G-Suite a uživatelům nabídl jenom možnost přejít na placené Google WorkSpace. V Jak/čím nahradit končící “legacy” G-Suite (Google Workspace)? zjistíte jak to řešit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky