@365tipu

TIP#2097: Jak/čím nahradit končící “legacy” G-Suite (Google Workspace)? 

Věci zdarma nebývají zdarma věčně, což je i případ u tzv. “legacy” G-Suite (dnes se to jmenuje Google Workspace, GWS) kde bylo možné používat řadu let kompletní GWS zdarma. Google ale v lednu oznámil, že už to nebude možné. Vyvolal tím bouřlivou odezvu, protože přechod kamkoliv jinam, včetně Gmailu, přináší řadu komplikací a některé neřešitelné věci. 

Google se možná nakonec chytne za nos, takže to co zapomněl řešit, řešitelné bude, ale než bude jasné jak, tak tady jsou tipy na to, jak se s koncem “legacy” G-Suite vyrovnat.

[21.05.22] Tak nakonec (tak trochu) dobrý konec: Uživatelé zdarma dostupné G-Suite o službu nakonec nepřijdou.

E-mail (s nebo bez domény)

Pokud vám jde pouze o e-mail tak je to relativně snadné – nechcete-li platit, můžete přejít na Gmail. 

Můžete tam mít i zbylé věci jako dokumenty, tabulky, kalendáře a maily a některé další věci se dají při troše snahy přenést (byť třeba u dokumentů to nebude jednoduché) . Co nebude možné je používat vlastní doménu, což bude první zásadní zádrhel.

Možností je ale dost. Můžete jít k Microsoftu (kde jsou i ony další věci jako kalendáře a cloud). Ten vedle Microsoft365 má i Exchange Online pro vyřešení potřeby firemního e-mailu (čistě e-mailu)

Můžete si někde zaplatit levný hosting, ve kterém jsou i e-maily. 

Můžete to risknout a jít na Email Profi od Seznamu – ten je zatím zadarmo (budete mít doménu a kolik mailů chcete).

Nákupy v Google 

Nejzásadnější komplikace při přechodu ale bude ta, že není možné přenést nákupy u Google (aplikace, hudbu, filmy, atd) – to je něco, co bude muset Google vyřešit a něco na co zapomněl. Bude muset umožnit migraci z GWS na Gmail alespoň právě pro nákupy. 

TIP: Data Export Tool umí pomoci s exportem dat z Google Workspace, ale moc nepočítejte s tím, že by to bylo nějak snadno použitelné pro migraci.  

Cloudové úložiště (Disk)

Jiné cloudové úložiště je poměrně snadné – Office 365/One Drive, Dropbox a cokoliv dalšího (velmi komplikovaně iCloud, s tím spíš nepočítejte).  Nabídka cloudových úložišť je hodně široká.

TIP: Přechod na Office/Microsoft 365 usnadní migrační nástroj, Ale pokud jste zvyklí na Gmail, tak se připravte na velmi těžké přivykání Outlooku. 

Úložiště pro fotografie a videa

Fotky jsou další poměrně nepříjemná komplikace, zejména od doby co je Google oddělil od disku (osobně jsem je už před delší dobou přestal používat).

Přechod z Fotek Google jinam jsme tu už řešili v doby kdy je Google zpoplatnil, viz Kam přejít z Fotek Google (Google Photos) pokud nechcete platit. Alternativy pro Google Photos

Další věci co jsou součástí G-Suite

Kalendáře, kontakty je také poměrně snadné – Office 365, Gmail, pokud máte iPhone tak můžete přejít na věci od Apple, byť tak komfortní to nebude. 

Úkoly, Keep a nějaké ty další věci buď nahradit něčím jiným, nebo v Office 365 alespoň OneNote a samostatně existuje Microsoft To Do .  Alternativy pro Keep najdete v tomto tipu. Úkolníků a podobných věcí je také kupa, tento tip může inspirovat.

Dokumenty, Tabulky, Prezentace a kolaborace vůbec je řešitelná přes Office 365 nebo přes nějaké jiné tomu podobné věci. 

POZNÁMKA: Výše popsané je relativně snadné pokud máte Legacy GWS jenom pro jednoho uživatele (sebe).  

TIP: Na kolik vyjdou online služby? Cloud, filmy, hudba a další.

Jiné služby vázané na účet u Google

Youtube je migrovatelné, byť také s komplikacemi – kanál můžete svěřit do novému účtu.  Hudba Google, co se mezitím stala YouTube Music, je nahraditelná Spotify, Apple Music a dalšími podobným.

Google Authenticator je tak jako tak asi vhodnější nahradit něčím jako Authy. 

Google Voice se nás naštěstí netýká. 

Google Mapy si můžete přidat správcovství na jiné účty. 

Máte-li pořád ještě něco na Google Blogspot tak prostě dejte práva novému účtu. Nebo to odtamtud smažte a jděte blogovat na něco normálního. 

Co když máte v G-Suite víc účtů? 

Pokud máte v Legacy GWS účtů víc (rodinu, menší firmu, atd.) tak to žádné snadné řešení zdarma nemá – stejně tak pokud budete potřebovat zachovat doménu.  Tady se spíš připravte na to, že byste z “Legacy” prostě přešli na placenou verzi – bude to i to nejméně pracné, prostě jenom začnete platit. 

TIP: Gmail sice neumí vlastní domény, ale obejít to částečně můžete tak, že si k doméně pořídíte nějaký parking/hosting co umí forward e-mailů a tím je dostanete do Gmailu. Odesílat pak můžete “z domény” pomocí Gmailu.  Případně napojit Gmail na poštovní schránku jinde. Ale všechno jsou to zbytečné a nespolehlivé komplikace

Můžete se samozřejmě vydat do něčeho co si budete hostovat a provozovat sami, ale tam si dobře spočítejte, na kolik to vyjde – cena za hosting, cena za udržování, aktualizace, bezpečnost. Poštovní server se vám navíc bude postupně plnit spamem, takže připočítejte i anti-spam řešení, ochranu proti útokům.

Pokud by šlo jenom o e-maily, tak různí poskytovatelé webhostingů to umožní poměrně levně (WEDos k hostingu umožňuje množství poštovních schránek, například). 

Vlastní řešení e-mailu bude mít i nevýhodu nepraktických webových rozhraní k e-mailu, přístup k poště jen přes IMAP, omezení prostoru ve schránkách. 

Můžete řešit i vlastní cloud, ale tam opět musíte mít někde hosting, příslušené software a starat se o to. 

TIP: Pokud se rozhodnete pro Microsoft, tak se může hodit, že nabízí 60% slevu končícím “legacy” G-Suite uživatelům. Na rok to můžete mít levnější

Porůznu problematické migrace

Ve všech případech kdy nezůstanete u GWS vás čeká již zmíněné – nutnost migrovat. Tj. převést všechny e-maily (někde na to bude nástroj, jinak ručně přes IMAP to jde vždy), kalendáře, úkolník, kontakty a soubory z cloudu. 

Komplikované tím, že v Google jsou dokumenty v nativní podobě a nelze je překopírovat jinam, jedině pokud byste si je zkonvertovali na něco uložitelného lokálně i jinde. Na zásadní komplikaci narazíte u dokumentů sdílených s vámi. Migrace půjde dělat jen oklikou – tedy zpravidla přes sdílení s jiným účtem a poté vytváření kopií nebo přesuny na nové místo. 

TIP: Celé to můžete brát jako snahu kompletně opustit Google. Pomoci vám v tom může Rozšířený přehled alternativ k produktům a službám od Google a Co dělat, když nechcete používat produkty ani (celý) ekosystém od Google? Jak se vyhnout Google?

Ta nejjednodušší konverze jinam bude v okamžiku, kdy Google umožní přejít z legacy GWS na Gmail – měly by vám navíc zůstat i již dříve zmíněné nákupy (při přechodu jinam o ně přijdete), ale nebudete moci mít doménu ani správu více uživatelů. 

Pokud se nepletu, tak migrace na placené GWS neznamená okamžité placení, Google tam dává něco k dobru, takže se možná vyplatí to udělat a pak buď hledat řešení, nebo si spočítat zda to stojí za placení. 

Hodí se i registrovat si e-maily do Google Identity (čerstvě něco podobného Google zprovoznil i pod Google Workspace Essentials) což umožní zachovat přístup do některých ze služeb v GWS (Drive, Docs, Sheets, Slides a Keep, ale nikoliv Gmail, Kalendář, Meet apod) – tady si můžete nastudovat Cancel Google Workspace

Jde použít Google Workspace Essentials Starter?

Pár webů se nechalo nachytat na výše zmíněný Google Workspace Essentials aniž by to prostudovali. GWES není zdarma dostupná variant GWS (G-Suite). Je to účet u Google s jehož pomocí lze používat základní služby kam ale nepatří e-mail. Ten tedy už někde musíte mít (i s vlastní doménu či někde na freemailu).

Pokud to chcete ještě více přiblížit, tak GWES je Gmail bez e-mailu. Takže dostanete 15 GB disk, Meet, Chat, Docs, Tables, Sheets. A na rozdíl od Gmailu je to možné používat více lidmi (firma, tým, rodina).

TIP: V Tabulka: Stručný přehled jak/čím nahradit končící “legacy” G-Suite (Google Workspace)? je výše popsané shrnuto do stručné podoby umožňující lépe srovnat různé varianty

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky