TIP#1671: Dá se telefon s Androidem provozovat bez účtu u Google?

Před pár týdny dorazil dotaz týkající se možnosti pořídit si telefon s Androidem bez účtu u Google.  Poměrně užitečná otázka, byť asi nepatří mezi nijak hodně řešené.

Důvodem pro nepoužívání účtu u Google může zpravidla být obava o soukromí – s účtem od Google v telefonu s Androidem je spojené shromažďování informací o uživateli v jeho účtu. Nutno dodat, že vše je popsané, známé, hodně z informací se dá i potlačit nebo mazat (podle potřeby a nově jsou mazány i podstatně dříve, než tomu bylo v minulosti). Na rozdíl od iPhone ale je možné telefon s Androidem používat aniž by součástí byl účet od Google.

Bude to mít několik nedostatků – ten hlavní absenci Google Play (nejenom obchodu ale i všeho s tím spojeným, zejména aktualizace aplikací). S absencí Google Play pak ještě budou souviset další zádrhele v podobě nemožnosti používat některé aplikace, které Google Play Services potřebují – typicky například Mapy Google, ale je jich víc (celé je to dost podobné problému u Huawei, kde o přístup ke Google Play Services přišli, viz  Koupit si nový Huawei či Honor? Bez podpory od Google je to hodně problematické).

Aplikace navíc budete muset opatřovat jinde a tím přistoupit k sideloadingu (s tím spojenými bezpečnostními riziky) nebo začít používat jiný důvěryhodný obchod (můžete třeba ten od Amazonu). Narazíte i na řadu aplikací, které jsou pouze v Google Play a na některé, které bez Google Play Services nebudou fungovat. Klasický sideloading navíc znamená konec automatickým aktualizacím pro aplikace. A otázkou budou i aktualizace samotného telefonu – tam to bude záviset hlavně na výrobci.

TIP: Rozšířený přehled alternativ k produktům a službám od Google je tu!

Telefon s Androidem můžete zprovoznit bez účtu – bude telefonovat, posílat SMS, fotit. Bude fungovat i kalendář, kontakty, bude tam nejspíš hudební přehrávač (YouTube aplikace ale možná fungovat nebude, ale i kdyby tak je to další Google), kalkulačka, poznámky a samozřejmě prohlížeč (Chrome se budete muset vyhnout, ale na výběr jsou různé alternativy nebo si vystačíte s tím od výrobce telefonu). Budete muset vyřešit aplikaci pro e-mail (ten ale možná také dorazí v nějaké podobě od výrobce) u nějakého jiného poskytovatele (Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou?).  Stejně tak případné cloudové úložiště, protože Disk Google a Fotky Google použít nemůžete (alternativ je dostatek).

Zádrhel samozřejmě bude v tom, že sice nebudete mít telefon s účtem od Google, ale výrobce vašeho telefonu o vás nejspíš bude nakonec stejně vědět příliš (ne-li všechno, pokud jde o čínské telefony).

Chybějící aplikace si musíte opatřit jinudy – alternativní obchody jsou poměrně snadným řešením a některé z nich jsou i poměrně bezpečné. Můžete zkusit F-Droid nebo Amazon Appstore.

Výhodou alternativ bude to, že umí aktualizovat aplikace, takže nebudete mít problém jako se sideloadingem.  Vedle těchto větších alternativ mají vlastní aplikační obchody i výrobci telefonů – Samsung, LG a (samozřejmě) Huawei (kterým nic jiného nezbylo).

Část věcí, které například nebudete moci používat v aplikační podobě, můžete řešit v mobilním prohlížeči. Nic vám například nebrání se přihlásit v prohlížeči k Facebooku a dalším službám. Počítejte ale s tím, že v mobilním prohlížeči nebudou umět vše to co umí v aplikační podobě.

Čím nahradit některé aplikace od Google

S prohlížečem to bude poměrně snadné. Místo Chrome můžete použít Firefox, DuckDuckGo či Chromium Edge. Alternativ je dostatek, viz Prohlížeče? Jsou tu ještě nějaké jiné než Chrome, Firefox, IE/Edge a Safari?

Horší to bude s mapami kde možnosti Map Google (či Waze) budou chybět. V Česku se navíc může citelně projevit to, že ona alternativní navigace to s Českem moc neumí. Pokud byste chtěli čisté Open Source, zkuste OsmAnd.  Na druhou stranu, v Česku to máme usnadněné Mapy.cz (jen musíte najít odkud odjinud je získáte). Další alternativy viz Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)?

Podcasty budou poměrně snadné, na to řešení od Google nepotřebujete, alternativ je spousta. Ať už AntennaPod nebo další uvedené v Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

Úkolník a poznámkovník (za Google Tasks) také nebude až tak složitý- Můžete jít třeba do open source forku Astridu v podobě Tasks nebo zkusit Notepad. Ale i tady bude alternativ hodně. Stejně tak si můžete pořídit jiné kalendářové aplikace než originální či tu od Google.

Hudbu bude umět něco co přišlo od výrobce, ale nic nebrání jít do Spotify nebo Shuttle Music Player. Další viz Co si pořídit místo aplikace Spotify?

Na další aplikace sami přijdete, stačí hledat alternativy. Ať už ve vyhledávání na Internetu nebo v F-Droid obchodě. Inspiraci hledejte třeba v Nepostradatelné aplikace pro Android.

Zbavili jste se opravdu Google?

Jedna špatná zpráva ale je, že v telefonu máte Google Play Services a je dost jisté, že čas od času se budou snažit „něco“ dělat. Zbavit se jich není možné, protože tuhle součást operačního systému odstranit nemůžete. Služby Google Play (Google Play Services) mimochodem najdete na Google Play a můžete se tak podívat co vlastně všechno dělají a jaké informace (práva) využívají.

Jedině jak být komplet „Google free“ je jít přes root a nějakou alternativní ROM – to už je ale podstatně pokročilejší věc a není to dostupné pro každý mobilní telefon.

TIP: Co dělat, když nechcete používat produkty ani (celý) ekosystém od Google? Jak se vyhnout Google?

Co to zkusit jinak?

Je tu ale ještě jedno řešení. Prostě použijte účet u Google co vás nijak neidentifikuje. Google u tohoto účtu bude vědět postupně řadu věcí, ale s tím se smiřte. Některé mu navíc můžete zakázat (například polohové informace) a některé mu můžete odepřít tím, že budete používat alternativy k aplikacím od Google.