@365tipu

TIP#1267: Co dělat, když někdo odesílá spamy z mé vlastní adresy?

Došel vám (nebo někomu jinému) spam, který byl odeslaný z vaší vlastní e-mailové adresy? Nic divného, adresa odesílatele uvedená v e-mailu je jenom textové políčko a je možné v ní uvést cokoliv. Řeč o tom už ostatně je v Jak je možné, že někdo může falšovat odesílatele e-mailu?. Ale nemusí to být jen tahle varianta, pojďme je trochu rozebrat.

Spamy s vaší e-mailovou adresou

Spammeři to dělají zcela běžně, pošlou spam, kde uvedou příjemce i v odesílateli. Případně náhodně generují odesílatele a prostě se zrovna trefí na právě ten váš e-mail. Dělat s tím nejde nic. Takhle to prostě funguje – kdokoliv/cokoliv může odesílat e-maily s libovolným odesílatelem.

V posledních měsících to používají i falešné e-maily o tom, že váš počítač je hacknutý – ty generují podvodníci z databáze uniklých hesel. Sedí tak váš e-mail (použitý i jako odesílatel), tak heslo v mailu uvedené. Neznamená to vůbec nic, rozhodně ne to, že byste měli podvodníkovi platit nějaké výkupné. Ani to, že je váš počítač napadený

2019-01-08 07_19_46-Spam (39) - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

TIP: Výše zmíněné e-maily o tom, že je váš mail hacknutý jsou popsané ve Vyděračský phishing dožadující se zaplacení výkupného v Bitcoinech a dost s tím souvisí i  Jak ověřím, jestli můj e-mail a heslo není v nějakém úniku hesel?

Spamy odesílané z vaší IP adresy

Otázka v titulku tohoto tipu má ještě jednu variant – může jít o spamy pocházející z vaší IP adresy. Což už může být trochu komplikovanější, protože i tady může jít o podvrh. IP adresy u e-mailů se objevují v hlavičce a řeč o tom je v Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré? – je zcela běžné, že spamy a maily s jinými škodlivým účely mají v hlavičce záměrně uváděny nepravdivé informace.

U téhle druhé varianty je ale možné, že máte počítač napadený malware, které slouží k rozesílání spamu – poznat se to dá například podle toho, že když na počítači nic neděláte, nic neběží, nic nestahujete, nemáte otevřené žádné weby, atd, tak počítač stále něco odesílá na Internet.  Tady se budete muset pokusit ověřit váš počítač antivirovým a antimalware software (tradičně nestačí jen antivirové). Pomoc hledejte v Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara  a Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?

Právě ten poslední uvedený tip je klíčový, pokud opravdu z vašeho počítače odcházejí spamy, tak to znamená,že jste si pořídili nějaký ten virus, malware. Tyhle věcí navíc vždy jsou ovládané na dálku, útočníci si vytvářejí sítě tisíců počítačů, které pak používají pro různé účely – vedle odesíláni spamu i pro útoky na další počítače či pro těžbu kryptoměn.

Je dost nutné se téhle věci zbavit, protože nejenom že škodíte dalšími lidem a počítačům (poskytovatel připojení k Internetu vás mimochodem může odpojit), ale tím jak někdo cizí využívá váš počítač a připojení máte zásadně zpomalený počítač i práci s Internetem. Ovládání na dálku může znamenat i to, že malware ve vašem počítači může odchytávat hesla, zkusit vás okrást při používání internetového bankovnictví, krást účty na sociálních sítích atd. K odstranění viz Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže obsahuje množství dalších velmi užitečných tipů týkajících se bezpečnosti na Internetu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky