@365tipu

TIP#1314: Jak vymazat historii v prohlížeči?

Historie v prohlížeči je místo, kde je možné zjistit kde všude jste byli (adresy webů) – v běžných případech je uložená jenom v konkrétním prohlížeči (a tím i v počítači či mobilním zařízení). Pokud si prohlížeč přihlásíte účtem u Google, Microsoftu, Firefoxu ši Apple, tak se historie může ukládat někde v cloudu. Což je poněkud důležité vědět, protože výmaz historie přímo v prohlížeči nemusí znamenat, že se odstraní i data v cloudu.

Historii můžete buďto mazat ručně (viz návody níže) nebo si můžete prohlížeč nastavit tak, aby historii mazal pokaždé, když ho uzavřete. To hledejte někde v nastavení, případně v pozdějším tipu.

Smazání historie pro Edge

Použijte Ctrl+H pro zobrazení historie nebo vpravo nahoře klikněte na „hub“ ikonku (vypadá jako tři řádky textu). Poté můžete zvolit Vymazat historii/Clear all history. Můžete si i vybrat co chcete a nechcete vymazat – „historií“ je totiž více (a bude to platit i pro další prohlížeče). Zde můžete nastavit i to, že se při každém zavření prohlížeče budou mazat vybrané typy historických záznamů.

2019-03-14 06_57_45-Úvod ‎- Microsoft Edge

Smazání historie ve Firefoxu

Také zde můžete použít Ctrl+H nebo si historii vyvolat pomoci volby v nově otevřeném okně (nebo ve sloupci v nově otevřeném okně). Jako vždy bude platit, že podle různých verzí prohlížeče se chování bude mírně lišit. K Historii se tak například dá dostat i přes menu nebo zapnutím postranního panelu (Sidebar). Užitečné je i Ctrl+Shift+H – otevře Knihovnu/Library pro mazání určitých věcí.

Smazání kompletní Historie je nejsnazší přes vyvolání menu. V předchozích verzích tam bývalo přímo Smazání Historie, v novějším verzích přejděte do Nastavení/Settings/Options a tam si vyberte Soukromí a bezpečnost/Privacy & Security – tam najdete Smazání Historie/Clear History – je tam možné vybrat jak hluboce do minulosti a také co konkrétního chcete smazat.

2019-03-14 06_57_00-Options.png

TIP: Co je to incognito, inprivate, anonymní režim prohlížeče? Chrání či nechrání? je dost hodně související čtení. Tahle funkčnost prohlížeče poslouží když nechcete, aby se do historie dostalo kam jste brouzdali.

Smazání historie v Google Chrome

Opět se vám bude hodit Ctrl+H pro zobrazení historie, případně můžete přes vyvolání Menu a poté Historie/History -> Historie/History. Najdete tam přehled všeho co je uložené a také Vymazat údaje o prohlížení/Clear browsing data. Stejně jako v předchozím případě je možné vybrat jak daleko do minulost a co chcete promazat (pozor na Základní/Rozšířený výběr možností).

2019-03-14 06_52_07-Historie.png

Smazání historie v Opeře

Zde také funguje Ctrl+H nebo vyvolání Menu a výběr Historie/History – tam najdete Vymazat údaje o prohlížení/Celar browsing data.

Smazání historie v Safari

V menu si najděte Historie/History a pokračujte přes Show all History. Tam najdete možnost mazat jednotlivě a také Clear History. V mobilním Safari je historie dostupná přes ikonku podobnou knize.

TIP: Co všechno o vás lze zjistit přes prohlížeč? A jak se tomu bránit? Historie vašeho brouzdání patří k věcem, kterou jsou velmi cenné a je běžné, že se jí snaží kdekdo získat. Pro bezpečné užívání prohlížečů nastudujte Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky