TIP#1115: Jak bezpečně nakupovat na zahraničních serverech? A na e-shopech vůbec?

Chcete něco nakoupit na nějakém e-shopu na Internetu a nejste si jisti, jestli je to bezpečné a dostanete zboží? Je několik kroků, které vám pomohou riziko ztráty peněz výrazně snížit. A jsou některé další věci, které je vhodné vědět, abyste neplatili víc, než je potřeba.

Především, ujistěte se, že nejde o podvodný server

Zkontrolujte si, jestli se skutečně nacházíte na e-shopu a ne na nějaké narychlo vytvořené podvodné kopii – ověřte si doménu na které se nachází, zda skutečně patří společnosti na webu uvedené. Mírně pomáhá i to, že e-shop má kontakty – telefonické, e-mailové. Že jsou k dispozici platné obchodní podmínky. Velmi častým ukazatelem podvodů je zázračně nízká cen. Podvodné e-shopy a servery navíc zpravidla existují jenom krátkou dobu.

TIP: Máte-li jenom trochu podezření, tak prostě nenakupujte. Je například dost jisté, že ty brýle Ray-ban za desetinu ceny (nebo iPhone za čtvrtinu) jsou 100% podvod. Tam není nic co byste museli složitě ověřovat.

Česká obchodní inspekce (ČOI) provozuje velmi užitečný seznam  Rizikové e-shopy. Můžete se tam podívat ručně zda se daný e-shop (doména) nenachází. Pokud používáte ESET antiviru, bude vás varovat, seznam od ČOI přebírají.

Projděte si recenze vyhledáním v Google/Seznamu

Napište název serveru či jeho doménu do vyhledávače a přidávejte slova „recenze“, „review“, „zkušenosti“, „scam“, „podvod“, „is it safe“, „je to bezpečné“. Pokud žádné recenze a zkušenosti nenajdete, nenakupujte, je dost jisté, že jde o výše uvedený podvodný server. Nalezené recenze si prostudujte, nevěřte nikdy něčemu co je má pouze kladné. Pokud se ale dočtete varování o tom jak nedodává zboží, dodává pozdě, zboží věčně nemá a problematicky vrací peníze? Pak je dost jisté, že se vyplatí nenakupovat.

U recenzi se snažte najít hlavně ty novější. U řady e-shopů se spolehlivost v čase může velmi výrazně měnit. Pozor si dejte na weby s „recenzemi“, které optimisticky doporučují určitý obchod a jsou placené z toho, že přes ně na daný obchod přejdete a nakoupíte.  Tady případně i viz Mohu věřit online recenzím? Jak poznám falešnou recenzi?

2018-07-03 08_00_43-Čínské eshopy - 20 čínských obchodů s dopravou zdarma - z Číny - Čínské Eshopy.png
Z prokliků peníze, těžko očekávat, že bude objektivně popisovat zda uváděné e-shopy jsou bezpečné a spolehlivé. Dívejte se pečlivě i na to jak věci popisují – tenhle příklad zjevně vznikl přes něco jako Překladač Google.  Nakonec tam nenajdete ani to, kdo tenhle web provozuje. Důvěryhodnost nula.

Zeptejte se na zkušenosti na sociálních sítích

Zeptejte se přátel a sledujících na Facebooku či Twitteru, poproste je, zda by se nezeptali svých přátel. Potřebujete zjistit, jestli má někdo má zkušenosti a jaké. U déle existujících a bezpečných serverů je lidé budou mít, byť někteří čas od času narazí na problémy, ale nebudete to záplava katastrofických scénářů.

TIP: Pokud jde o známé a roky existující e-shopy tak je dost jisté, že by problém nastat neměl. Známé značky jako Alza.cz či CZC.cz, Rohlík.cz či Košík.cz, AliExpress.com či Gearbest.com existují roky a je na ně spolehnutí

Můžete si udělat zkušební nákup či zkusit obchod kontaktovat

Máte-li nejistotu, nenakupujte ihned za větší peníze, zkuste něco menšího, co vás nebude stát hodně pokud to nedostanete. Není to sice 100% záruka bezproblémového dodání v dalších objednávkách, ale alespoň zjistíte, zda e-shop existuje a funguje. Pokud se budete pokoušet kontaktovat čínské e-shopy, nepočítejte příliš s tím, že „péče o zákazníky“ bude rozumět anglicky.

Můžete zkusit e-shop i kontaktovat, e-mailem a telefonicky. U typických podvodných e-shopu žádnou odpověď nedostanete a telefonní čísla nikdo nebere. Jsou tam uvedená jenom pro vyvolání dobrého dojmu.

Nikdy neplaťte nic převodem, platební karta, PayPal či dobírka jsou bezpečnější

Pokud podvodnému e-shopu zaplatíte převodem (to chtějí dost často), tak už peníze nikdy neuvidíte a banka vám nejspíš bohužel ani nic nevrátí. Při placení platební kartou máte možnost platbu reklamovat, bud to sice pracné a trvat dlouho, ale šance dostat peníze zpět tam je. PayPal je v tomto ohledu ještě lepší, obecně chrání kupujícího spíše než prodávající a peníze se dostávají zpět snáz. Nejlepší by byla dobírka, ale to u zahraničních serverů nepůjde – a stejně tam bude nejisté, zda v balíčku bude to co jste si objednali.

Pamatujte, že s podvodným e-shopem či problematickými dodávkami odkudsi z Činy vám Policie nepomůže. Se zahraničními e-shopy vůbec, s případnými podvodnými e-shopy provozovanými v Česku čas od času ano. Bude to ale trvat dlouho a peníze možná zpět nedostanete, podvodníci jsou dobří v tom jak je rychle převést co nejdál.

Pečlivě si hlídejte co všechno vám přidají k ceně zboží

Levné zboží se vám může prodražit, pokud si nedáte pozor na dopravné a další položky, které se vám objeví před zaplacením. Běžně si tam připočítají různorodá „pojištění“ a zcela běžné je, že zvolí tu nejméně vhodnou (ale dražší dopravu). Ověřte si dopravu na některém jiné serveru – pokud nakupujete na podivném čínském e-shopu, ověřte si kolik by dopravné bylo na GearBest.com či AliExpress.com – tam si můžete i ověřit dobu dodání.

U doby dodání pamatujte, že velmi levné přepravy (či přepravy zdarma) z Číny mohou sice stát pár dolarů/Euro, ale bude to trvat třeba dva až tři měsíce, než vám zboží dorazí. Na druhou stranu, extrémně drahé dopravné zdaleka nemusí znamenat, že dostanete zboží včas a bez problémů – i tady je vhodné se pečlivě podívat, jakou přepravní společnosti a jaký druh přepravy si vlastně objednáváte. K přepravě ještě viz konec tipu.

2018-07-03 07_24_38-LightInTheBox - Global Online Shopping for Dresses, Home & Garden, Electronics, .png
Pozor na všechno co vám automaticky zaškrtnou či předvyberou.  Hlouposti v podobě „pojištění“ proti placení cla/dph a „pojištění“ dopravy vám ne vždy pomohou – opět je to ale závislé na serióznosti e-shopu. Některé vám opravdu peníze vrátí, jiní ne.

Pozor na placení DPH a cla

Pokud budete nakupovat z Číny (a tedy mimo EU), tak se může lehce stát, že bude nutné doplatit DPH (při úhrnné hodnotě zásilky nad 22 Eur) či navíc ještě clo (při vlastní hodnotě zásilky, tedy ceny zboží, nad 150 Eur). Bude vás navíc čekat otravné papírování a vyřizování s Českou poštou, které ještě zaplatíte za vyřízení. Tady hodně záleží i na tom, jakou průvodku e-shop k zboží přidává.

2018-07-03 07_29_49-Zkušenosti s Lightinthebox - Diskuse - eMimino.cz.png
Smutná realita kdy lidé nakupující v Číně vůbec netuší, jak to je s placením cla a DPH. Jinak ale užitečné vlákno, LightInTheBox.com mezi důvěryhodné e-shopy nepatří, na Internetu převážně negativní recenze. Jak ale je vidět, někdy je důvodem negativní zkušenosti i hloupost lidí.

Abyste se DPH a clu vyhnuli, tak musí zboží odejít ze skladu na území EU. Některé čínské e-shopy takové sklady mají, ale pak počítejte s tím, že cena zboží v EU skladech bývá o něco vyšší, než z čínského skladu. Druhá možnost vyhnutí se cla jsou soukromé dárkové balíčky nepřesahující cenou 45 Eur.  O DPH a clu ale podrobněji až později v samostatném tipu.

Jak to bude s rychlostí doručení?

Nepočítejte s tím, že zboží z Číny dorazí včas. Rozhodně nepočítejte s tím, že by doba dodání byl menší než několik měsíců, pokud si zvolíte nějakou levnou přepravu nebo dokonce přepravu zdarma – pošlou to nejlevnější cestou, lodí okolo světa a ještě nějakými službami, které spíš nefungují. Reklamovat či popohnat to nebudete mít jak.

Pokud si chcete trochu polepšit, tak musíte připlácet za dopravu – nutné ale je přesně vědět, jakou přepravní společnost a jakou jejich službu si vybíráte. Ne všechny navíc dobře fungují do Česka a je běžné, že pro konečné doručení v Evropě budou balíčky předávat smluvním partnerům. Ale o tom případně také ještě někdy později.

Pokud si objednáváte z skladu v EU tak můžete počítat s dodáním výrazně rychlejším. Ale bude klasicky záležet na tom, jak dobrý a kvalitní e-shop je.

TIP: Pokud budete z Číny nakupovat něco pod stromeček, tak objednávka v listopadu dorazí spíše tak v lednu. Počítejte i s tím, že čínský Nový rok je pár týdnů mohutných oslav, kdy se prostě nepracuje. Ani trochu.  Ten se ale odehrává většinou až v únoru.

Dostanete co jste si objednali?

Zrovna výše párkrát použitý příklad LightInTheBox.com je typ čínského e-shopu, kde se pravidelně setkáte s tím, že vám nakonec přijde něco zcela jiného, než jste si objednali. Je to poměrně charakteristické – jiné velikosti je poměrně častý stav. Stejně jako to, že zboží už nebudou mít (a přesto vás nechají za něj zaplatit).Běžné jsou i problémy s kvalitou – fotky neodpovídají provedení, oblečení je špatně ušité, atd.

S tímhle rizikem prostě musíte počítat a zapomeňte na nějaké reklamace. Občas se vám podaří, že vám dají nějakou slevu na další nákup, ale vracet zboží do Číny je krajně nepraktická cesta.