@365tipu

TIP#929: Jak funguje Facebook Marketplace? Prodávejte a nakupujte na Facebookovém bazaru

Druhý pokus Facebooku o vstup mezi prodejní a nákupní aktivity se jako Facebook Marketplace objevil někdy v srpnu 2017. Trvalo několik týdnů od oznámení, než to pustili do Česka. A měli byste vědět, že jde o základní systém, kde můžete vystavit něco co prodáváte a doufat, že někdo koupí. Pokud něco chcete koupit, tak můžete prohledávat a zkusit koupit. Žádné poplatky si Facebook nevybírá a nic pokročilejšího také nečekejte.

Tržiště/Marketplace najdete na www.facebook.com/marketplace – to pro případ, že by se vám ho nedařilo na webovém Facebooku najít, je totiž stále poněkud schované. Na mobilních zařízeních  by měla být vidět přímo ikona, na Androidu například vlevo vedle ikonky pro upozornění/notifikace.

2017-11-03 07_27_46-(1) Facebook Marketplace.png

Marketplace je dostupné i pro nepřihlášené uživatele, ale nakupovat a prodávat mohou pouze ti, co mají účet na Facebooku. Nic samozřejmě nebrání abyste v prodejním inzerátu uvedli i přímé kontakty.

Prozatím je Marketplace pouze pro „osobní“ použití, Stránky/Skupiny Marketplace nemají, ale je dost dobře možné, že se to časem rozšíří i tímto směrem. Stejně tak není možné Marketplace inzeráty nějak posilovat placením, ale i tady je dost jisté, že Facebook a jeho hlas pro peníze i tímto směrem povede.

TIP: Ve Skupinách je již déle k dispozici přímo „prodejní“ příspěvek, který je v zásadě shodný s tím, jak vypadá Marketplace. Případně viz Co všechno byste měli vědět o Skupinách (Groups) na Facebooku?

Jak funguje prodej

2017-11-02 08_21_22-Facebook Marketplace.pngPokud něco chcete prodat, tak prostě založíte inzerát, vyplníte co prodáváte, za kolik, odkud jste, zařadíte do kategorie, doplníte popisek a přidáte fotografie. Pak už jenom odešlete a můžete čekat, jestli se ozvou kupci. Vhodné je, abyste nasdíleli vaši nabídku na váš profil, případně využili některé ze (prodejních) Skupin, které na Facebooku najdete. Marketplace žádné šíření a zviditelňování nemá, spoléhá se pouze na to, že lidé budou zboží vyhledávat. Založení inzerátu nevytvoří příspěvek na vaše profilu, takže ani vaši přátele se nedozví, že jste něco začali prodávat.

Pozor, přidávaná fotografie prochází nějakou (automatickou) kontrolou, takže se vám může běžně stát, že vám ji Facebook zamítne a nebudete ji moci použít. Algoritmus je totálně zmatený, takže běžně zamítá i zcela neškodné fotografie.

Odkazy umístěné do popisku se nestanou klikacími a žádné políčko pro odkaz na e-shop či bližší informace k dispozici nejsou.

2017-11-02 08_28_10-Facebook Marketplace.png

Pokud někdo bude mít o zboží zájem, přijde vám zpráva přes Messenger (ano, bohužel, se všemi nevýhodami) a to jakým způsobem zboží předáte (a dostanete peníze) je už na dohodě mezi kupujícím a prodávajícím.

Připravte se na to, že vám budou chodit do Messengeru automaticky generované zprávy „Mám o toto zboží zájem“ (klidně i v cizích jazycích). Facebook nezvládl rozhraní, takže lidé klikají masově na „Interest/Mám zájem“ nebo do horní části obrázku. A pak se buď velmi diví, proč jim píšete, nebo se omlouvají, že omylem kliknuli. Pár vám sprostě vynadá, že je obtěžujete v chatu, že vám nic nepsali a nikdy nic koupit nechtěli.

2017-11-02 08_16_47-Facebook Marketplace.png

Vámi prodávané věci na Marketplace vidíte, víte i kolik lidí je vidělo a můžete se podívat na to, kdo všechno reagoval (můžete se podívat na profil zájemce a zobrazit si chat). Prodávanou věc můžete označit jako „prodáno“, inzerát smazat i upravit. Pokud budete hledat sdílení inzerátu, tak si musíte otevřít jeho detail.

Součástí vašeho inzerátu je i odkaz na váš profil a inzeráty jsou, také pochopitelně, veřejné.

Jak funguje nakupování

Pokud chcete něco konkrétního koupit, tak můžete zahájit přímo chat s prodávajícím (Message Seller, spouští Messenger) nebo kliknout na hvězdičku s Interest/Mám zájem (což pošle prodávajícímu onu „Mám o toto zboží zájem“ zprávu). Můžete využít i Ukládání/Save funkčnost Facebooku pro pozdější návrat. Lze i sdílet cizí inzeráty, takže můžete třeba podpořit něčí prodej nebo poslat jako přímou zprávu někomu koho znáte.

2017-11-02 08_46_33-(4) Facebook Marketplace.png
Jo, jasně, chodit do práce nemusíte a na Internetu budete vydělávat. 

Bývá dobré se podívat na profil prodávajícího, v Marketplace se už teď vyskytuje dostatek podivných účtů, které jsou nejspíše typický fake a podvod. Moc se na to ale nespoléhejte, pokud má někdo kompletně uzamčený profil, tak to nemusí znamenat vlastně vůbec nic. Dozvíte se i kolik lidí inzerát vidělo, ale ani tohle vám moc nepomůže. Bohužel se není možné podívat co dalšího prodejce prodává. Můžete si prověřit profilovou fotografii, pokud ji přes reverzní hledání najdete někde na Internetu, tak velký pozor.

2017-11-03 07_26_54-(1) Facebook Marketplace.pngV pravém horním rohu inzerátu najdete ještě možnost nahlásit jak inzerát, tak prodejce. Neočekávejte, že by snad Facebook nějak reálně řešil podvodníky a zloděje, kterých bude v Marketplace čase více a více.

V Marketplace funguje vyhledávání a prohlížení podle kategorií. Ve vyhledávání je možné hledat určitý text a nastavovat filtry podle kategorie, ceny (od-do, včetně hledání věcí zdarma) a lokace (okruh okolo  místa).  Chybí třídění, které by se poměrně dost hodilo. Jak určuje Facebook onu nálepku Popular/Populární známo není.

Na co si v Marketplace dávat pozor

Marketplace je bazar, ale bude se v něm objevovat i zboží běžné, z obchodů, až menší prodejci a e-shopy zkusí využívat toho, že mohou někde mít zdarma vystavené zboží a mít šanci na prodej. Osobně bych to ale jako nástroj pro obchody a e-shopy neviděl, rozhodně ne pro umístění většího množství zboží.

Facebook za nic neručí, hlavně nikdy nemůžete vědět, kdo je prodávající a jaké má úmysly. Marketplace je nové, takže počet podvodníků je prozatím nízký, ale časem ho zaplaví. V případě podvodu vám Facebook nepomůže a Policii ČR žádné údaje o prodávajícím neposkytne.

Už teď je v Marketplace dostatek  inzerátů na zázračná vydělávání peněz, vydělávání „na internetu“ a řadu dalších typických podvodných schémat. Časem dorazí i organizovaný zločin, který už roky zaplavuje bazary, diskuzní fóra a všechno další s cílem připravit lidi o tisíce až desetitisíce korun.

Pozor si i dejte na případně požadavky na osobní předání či schůzky, ať se zásadně konají pouze tam, kde je bezpečno a další lidé.

Pokud prodejce není obchod/e-shop s historií a renomé, tak v žádném případě platby předem (kupujete) ani předání zboží předem a poté platba (prodáváte). Peníze a věc buď předat současně, nebo dobírka poštou nebo přepravcem.

Pokud kupujete nějakou elektroniku (či prostě něco co má nějak fungovat), tak si rozhodně ověřte, že zboží je funkční v té podobě, jakou uvádí prodejce. Je dost jisté, že Marketplace bude více a více plný elektroniky, telefonů a bílého zboží za zázračně nízké ceny – tahle další podoba organizovaného zločinu rychle zjistí, jak snadné je podvádět i tudy.

Marketplace nemá žádnou položku pro podmínky dodání či poštovné, takže je vhodné tuto informaci doplnit do popisku. Předejdete tak případným zmatkům a vyhnete se i lidem, co prostě odmítají hradit poštovné.

Vyvarujte se prodejců, kteří na vás budou zkoušet zvýšení ceny. Obvyklá taktika je, že vás nechají den dva čekat a poté se ozvou s návrhem na zvýšení ceny. Tudy také cesta nevede.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky