@365tipu

TIP#1094: Jak ve Firefoxu povolit dvoufaktorové zabezpečení

Dvoufaktorové zabezpečení přihlášení k účtu je jedna z dost zásadních ochran. Jak už víme, je zásadní pro váš e-mail (zejména pro to, že pokud někdo získá přístup, tak obratem získá přístupy i do všech na něj napojených služeb). Velmi se hodí pro sociální sítě, ale v zásadě pro cokoliv, kde jsou obsaženy citlivé informace. Což je i případ služeb, ve kterých se skrývají vaše hesla – proto byste měli dvoufaktorem chránit správce hesel, ale vlastně také každý prohlížeč ve kterém se ukládají hesla.

Firefox umožňuje vytvořit účet a poté se s jeho pomocí přihlašovat do prohlížeče a synchronizovat hesla, oblíbené, otevřené záložky, add-ony, historii prohlížeče mezi zařízeními (totéž umí Chrome, kde si dvoufaktorem určitě chraňte účet u Google). Právě tento účet je velmi vhodné chránit dvoufaktorem.

TIP: První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně.

Budete potřebovat nějakou aplikaci pro generování ověřovacích kódů – klasicky můžete jít cestou Google Authenticatoru (Android, iOS) coby nejrozšířenější cestou. Případně, doporučím, Authy (Android, iOS) – to se hodí víc, protože při reinstalaci mobilu snadno budete pokračovat bez nutnosti nových nastavení všech dvoufaktorů.

2018-06-04 07_12_55-Window.png

Ve Firefoxu pak vyvolejte Menu -> Options -> Firefox Account -> Manage Account a tam klikněte na Enable u Two-step authentication

V nejnovější verzi (léto 2022) Menu -> Váš účet (první položka v menu) -> Správa účtu. Dvoufaktor najdete hned v Profil jako Dvoufázové ověření.

Kdyby tam nic takového nebylo vidět, použijte tuto adresu: accounts.firefox.com/settings?showTwoStepAuthentication=true

POZNÁMKA: Výše uvedené předpokládá, že Firefox používáte s účtem, pokud ho používáte bez, tak žádný dvoufaktor ani ochranu účtu a synchronizovaných informací řešit nemusíte.

Bude následovat klasický postup se zobrazením QR kódu pro naskenování do mobilní aplikace a ověření kódem, stejně tak jako možnost vytisknout/uložit si recovery/obnovovací kódy – to určitě udělejte, dají se použít v okamžiku kdy nemůžete vygenerovat kód v mobilní aplikaci.

Vypnout dvoufaktor pak  můžete na stejném místě. Stejně jako si vygenerovat nové obnovovací kódy (nový obnovovací kód, v novějším Firefoxu je jenom jeden).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky