@365tipu

Zrychlete si Firefox, ujistěte se, že máte aktivní podporu více procesů

Firefox s verzí 54 konečně přinesl něco, co už (například) Chrome má déle – podporu více procesů a tím poměrně zásadní zrychlení. Poznatelné hlavně tam, kde používáte hodně záložek nebo otevíráte komplikované webové stránky. Vedlejší efekt je i ten, že v takovýchto případech by Firefox měl potřebovat podstatně méně paměti než dříve.

Ze zkušenosti s novým Firefoxem je vhodné dodat, že je opravdu rychlý a opravdu spotřebovává podstatně méně paměti. A to v porovnání s Chrome, které se v průběhu posledních let změnilo v bumbrlíčka. Nový Firefox je až tak chytrý a méně náročný, že to může být dost dobrým důvodem proč ho začít znovu používat.

2017-07-01 19_23_22-Troubleshooting Information.png

Máte-li Firefox 54 tak se ale může stát, že multi procesová podpora není aktivní – třeba proto, že máte nějaké add-ony, které ji neumožňují a tím pádem ji Firefox vypnul. Tohle si můžete ověřit v about:support – tam si najděte Multiprocess Windows a pokud tam je „1/1 (Enabled by default)„, tak jste v pohodě.

Pokud tam ale je „0/x (Disabled by add-ons)“ tak někeré z vašich add-onů blokují možnosti používat více procesů – budete se muset podívat na nainstalované add-ony – pomoci v nalezení těch co dělají potíže vám může paradoxně add-on – jménem Add-on Compatibility Reporter (pochází přímo od Mozilly/Firefoxu).

Problematické add-ony musíte odstranit (nebo získat takovou verzi, která umí více procesů). Podpora více procesů je pak v about:config zapnutelná nastavením browser.tabs.remote.autostart na True. Můžete i nastavit počet procesů, které budou používány (výchozí počet je čtyři), to se dělá v dom.ipc.processCount – pokud budete kteroukoliv z těchto hodnot měnit, tak je nutné restartovat prohlížeč.

Poznámka: Ve verzi 54 by se podpora více procesů měla objevit jako automaticky zapnutá, to jen pro doplnění. Ručně se dala zapnout už v předchozích verzích.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky