TIP#1045: Mohu věřit zdravotním a lékařským informacím na Internetu?

Znáte to, jakmile vám (nebo někomu blízkému něco je), tak skočíte do Google a začnete googlit příznaky. Dřív se za tímto účelem používala chytrá a tlustá kniha Domácí lékař, ale s příchodem Internetu a vyhledávání se tohle všechno stalo poněkud nepoužívané.

Se zdravotními a lékařskými informacemi na Internetu je to podobné jako s recenzemi. Varování z Mohu věřit online recenzím? Jak poznám falešnou recenzi? je zde ale ještě více na místě. Musíte si totiž uvědomit, že Internet je zaplavený falešnými a mnohdy automaticky generovanými „zdravotními radami“. Takovými, které vám rozhodně neporadí správně a v řadě případů vám mohou zásadně ublížit.

Celé je to založené na tom, že množství příživníků si velmi rychle zjistilo, jaké zdravotní/lékařské dotazy lidé co nejvíce hledají a velmi rychle vytvořili weby obsahující „informace“. Bohužel bez ohledu na pravdivost, správnost či bezpečnost toho, co poskytují. Jediným zájmem drtivé většiny takovýchto webu je zobrazování reklamy a získání peněz od Google či Seznamu.

Pokud si chcete někdy něco takového ověřit v praxi, tak nejsnazší je to v oblasti dietologie (včetně třeba tak obyčejné věci jako je žlučníková či žaludeční dieta). Projdete-li si co vám vyleze v Google, tak rychle zjistíte, že jde běžně o zcela protichůdné informace. Což je prostě způsobeno tím, že autoři většiny takovýchto webů a stránek se nikdy nezajímali o to, jestli jimi poskytované texty jsou věcné a lékařsky správně.

Měli byste vědět, že řada takovýchto webů vzbuzuje dojem, že jejich autory jsou lékaři či lékařky, ale jen málokdy něco takového bude pravda. Většinou jde o zcela smyšlená jména.

Pokud tedy hledáte na Internetu informace týkající se zdraví (ale i životního stylu či stravování), tak si dávejte velký pozor a důsledně ověřujte, zda nalezené Stránky jsou seriózní. Ideálně čerpejte informace tam, kde lze očekávat, že nebudou nesmyslné – řada nemocnic či lékařských zařízení má na svých webech potřebné informace – bohužel Google vám je málokdy najde, protože výše uvedený příživníci v závodu o první pozice ve výsledcích samozřejmě vyhrávají.

Nespoléhejte se ale ani na rady, které vám poskytnou lidé na sociálních sítích. Je to jedna ze zaručených cest jak se dostat do zdravotních problémů. Pokud jde skutečně o nějaké zdravotní potíže a vy je chcete řešit, řešte je opravdu s někým kdo má odpovídající lékařské vzdělání.