@365tipu

TIP#077: Jak zjistit s kým si píše na Facebooku (Twitteru, WhatsApp, chatu, mobilu, atd)? Jak se chránit na Internetu před chorobně žárlivým partnerem?

Dnešní tip má základ v příchodu z vyhledávače, který byl na základě dotaz „Jak zjistit s kým si píše na Facebooku„. Mohl by samozřejmě místo slova Facebook obsahovat Twitter, Snapchatu, Skype, WhatsApp, Kiku ale klidně i SMS. A je to takové trochu zvláštní téma. Hlavně tím, že ve většině případů je spojené s žárlivostí, scénami a dalšími dost nepochopitelnými.

Chorobná žárlivost, ale i skutečný nevěrník či nevěrnice

Před mnoha lety jsem něco podobného sledoval na vlastní oči u sousedského páru. Tam šlo o posledně zmíněné SMS, kdy on nevynechal jedinou příležitost, aby neprocházel její telefon. V chorobném přesvědčení, že je mu nevěrná. Prohledával nejenom telefon, ale také kapsy, kabelku, e-maily, ICQ a nakonec ji chodil i tajně sledovat, aby zjistil kam „opravdu“ chodí, s kým se baví.

Většinou to vedlo k žárlivým scénám, pak i k napadání a posléze modřinám. Dotyčný se pak ještě několik dní poté omlouval, sliboval jak už to dělat nebude, nosil květiny a přesvědčivě plakal. O pár dní poté se scéna zopakovala. Dost často navíc pod vlivem alkoholu, ve kterém on hledal cestu jak vycouvat z deprese, přesvědčení, že mu žena zahýbá. Nezahýbala.

Proto pokud se budete ptát „Jak zjistit s kým si píše na Facebooku“ z podobného důvodu, tak spíš poradím jak to zajistit aby to šlo nezjistit. To pro případ, že k tomu máte opravdu důvod.

Bohužel toho co hlídat je hodně (a jsem si jist, že na něco jsem ještě zapomněl):

 • Důsledně si chránit mobil před odemknutím,
 • V počítači používat silné heslo, stejně jako na všech dalších službách
 • Pozor na našeptávač v adrese i ve vyhledávání
 • Nikdy nenechávat počítač ani mobil odemčený a volně přístupný
 • Veškeré zprávy je vhodné důsledně mazat
 • Nezapomínejte mazat historii prohlížeče, používejte „anonymní“ režim (incognito režim).
 • Nepoužívejte cachování souborů  v prohlížeči, nebo také mažte
 • Nezapomeňte na uložené stažené soubory
 • Zásadně používejte šifrované spojení
 • Pamatujte na antivirové a antimalware software
 • Z Facebooku a dalších služeb se odhlašujte

Pokud jste někdo jako ona z předchozího příkladu, tak existuje jedno jediné řešení. Žárlivého magora vykopnout, sebrat se a jít. Najít si někoho, kdo se nechová jako cvok. Pokud totiž budete například věřit, že když mu ukážete že „nikde nic není“ a „nikoho nemáte“, tak že vám uvěří, tak to takhle nikdy nefunguje.

Výše zmíněný „vztah“ nakonec stejně skončil, byť ani to nebylo snadné. On si ještě dlouho myslel, že mu ona patří a pronásledoval ji i poté, co dávno nebyli spolu.

TIP: Jak zjistit, s kým si píše na WhatsApp? řeší trochu odlišně se chovající chatovací aplikaci. WhatsApp nepoužívá jména a hesla.

S čímž souvisí opravdu i ono používání silného hesla a všech dalších prostředků, které vás ochrání před šmírováním na dálku. Nemusíte to totiž ani vědět, že vám někdo vlezlý chodí na účet (ale je třeba dobré vědět, že většina služeb jako Facebook či Google vám ukáží odkud a kdy se někdo přihlásil k vašemu účtu).

Pokud máte skutečně chronicky nevěrného partnera a nedokážete s tímto přístupem k životu žít, tak máte také podstatně jednodušší řešení v podobě rozchodu. Ať chcete nebo nechcete, slídění v cizích mobilech a počítačích opravdu není zábavné.

TIP: Co je to keylogger vám ukáže na jednu z mnoha variant šmírovátek, spyware, ale i šmírovacího hardware.

POZNÁMKA: Jak zjistit, kdo se dívá na můj profil na Linkedin? a Jak zjistit, že někdo cizí používá můj webcam (kameru na počítači, notebooku. mobilu či tabletu) jsou další užitečné tipy

Bezpečnost dětí na Internetu a sociálních sítí

Jenže, ono to má i druhou stranu mince. Může jít o to, že potřebujete vědět, co páchá vaše dítě na Internetu a sociálních sítích. Zejména pokud je mu dost málo let na to, aby si dokázalo uvědomit nebezpečí – ať už to že je příliš mladé, nebo že je v typicky telecím věku. Nebezpečí tam číhá až příliš a nemusí to být nutně slintající pedofil.

Tady předpokládejme, že hlídáte kam děti v počítači chodí, jaké hry hrají, kde chatují, koho mají v přátelích. A to vyžaduje buď přístup do počítače (mobilu, tabletu) vašeho potomka, možnost podívat se na jeho mailový účet, podívat se do útrob jeho Facebooku.

Zásadní v tomhle případě ale je, že máte u dítěte důvěru, bavíte se s ním o tom co na Internetu, Facebooku (ale třeba i Minecraftu) potkalo. Jestli ho něco netrápí, jestli mu někdo neubližoval. To samé co ostatně děláte když přijde ze školy, kde na něj vedle podivného světa dospělých ve škole vždy čeká ještě podivnější svět jeho spolužáků (a tady asi víte, že občas dokáží neuvěřitelně podlé a podivné věci).

Tady platí, že máte k dispozici všechny ty věci, které jsou naznačený v předchozím opačném případě – historii prohlížeče, vyhledávače, archiv zpráv na Facebooku, chatu, přehled přátel, stažené soubory, atd.

Existují samozřejmě specializované programy, které by vám měly umožnit „dětský zámek“, tedy bránit tomu aby dítko nedorazilo na „nevhodné“ weby – tady řeknu jenom to, že jsem nikdy nenarazil na žádné které by byly opravdu použitelné a řešily problém. Navíc nezapomeňme, že váš potomek bude na Internet chodit mimo domov – ve škole, u kamarádu, na něčím mobilu či tabletu, v internetové kavárně, prostě kdekoliv. Což sledovat nebudete moci a bude-li chybět důvěra a výchova, tak nezmůžete nic.

Právě ta poslední věta předchozího odstavce je asi nejpodstatnější. Ale na téma bezpečnosti děti na Internetu je tu kupa dalších tipů.

Další tipy ze série „Jak nastavit soukromí“

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky