@365tipu

TIP#178: E-petice nemají právní závaznost. A otázka je, k čemu je kdo zneužije

Je to taková móda, podepisovat „online petice“ (e-petice) a pak počet podpisů používat jako argument pro to či ono. Má to ale několik zásadních háčků, kde ten první je, že online petice nemá žádnou právní závaznost. Na rozdíl od skutečné petice, tedy té kde se podpisy sbírají na papíře a děje se tak v rámci zákona, jsou elektronické petice bezcenné. Zákon je nezná a nejsou nakonec nic jiného, než prostá anketa na webu, kde jste měli ale možnost si vybrat pouze jednu alternativu odpovědi.

Mimo to je zde ale ještě několik dalších háčků, na které je potřeba pamatovat. Ten první souvisí s tím, proč nejsou online petice právně uznatelné. Nelze zjistit, jestli „podpis“ je pravý, tedy jestli Franta Vomáčka opravdu online petici podepsal. Kdokoliv se může pod online petici za kohokoliv. Což, bohužel, protože online petice by byly velmi užitečné, není řešitelné jinak, než důsledným zavedením ověřených elektronických podpisů pro každého člověka.

Je dost běžné, že pod online petice najdete „podpisy“ lidí, kteří je tam nikdy nedali. Objevují se tam z recese, z pomsty, ze snahy vyvolat senzaci, nebo prostě jenom proto, že „petičnící“ chtějí mít více podpisů. Nic nepomůže ani to, že petiční systém „ověřuje“ podpisy přes e-mail k podpisu připojený, pro tyhle účely si stačí založit další e-mail někde na nějaké free-mailu.

TIP: Pokud chcete vědět více o tom jak petice fungují, tak zkuste heslo Petice na Portálu veřejné správy. Případně se můžete věnovat přímo Zákonu 85/1990 Sb. o právu petičním. Tam velmi snadno zjistíte, že většina online petic tento zákon porušuje, a zdaleka ne tím, že online petice neexistuji. Většinou tím, že zcela ignorují požadavky na identifikaci petičníků i další náležitosti.

Další zásadní problém většiny e-petic je ten, že nevíte kdo je pořádá. Je běžné, že chybí kdo jsou vlastně petičníci, případně je tam nějaký v zásadě anonymní e-mailový kontakt, nebo pouze kontaktní formuláře, neexistuje petiční výbor. Proto jsou online petice stále opravdu jenom anketou na webu, kde si každý může naklikat co chce.

Proto také jsou online petice nebezpečné pro soukromí – nikdy nevíte, jakým způsobem budou nasbíraná data dále použita (třeba i jako podpisy pod něco zcela jiného). V nejméně nebezpečném případě prostě obohacujete něčí databázi pro rozesílání spamu. V těch nebezepečnějších případech někomu pomáháte vytvářet potenciální databází cílů útoku nebo sledování.

Někteří lidé si jsou tohoto (a následujícího) rizika vědomi, takže to řeší zadáváním falešných údajů a jsou hrdí, jak na to vlastně vyzráli. Pak už je ale dost jasné, že něco takového pak s peticí nemá nic společného.

TIP: Online petice sice nemají právní závaznost, ale mohou pochopitelně posloužit k upozornění na určitý problém a hlavně, vyvolat zájem novinářů. Nemají tedy sice právní význam, ale jako nástroj Public Relations fungují.

Třetí zásadní problém online petic je ten, že není moc jasné kdo další s nasbíranými daty pracuje. Řadu petic dnes najdete na www.petice24.com a tam vzniká další zásadní problém. Kdo ten web provozuje? Jak zachází s případnými nasbíranými osobními údaji? K čemu používá všechny maily, které mu důvěřiví lidé pod vlivem petičníků věnovali? Všimněte si dobře, že na webu nenajdete žádnou informaci o provozovateli, žádnou možnost přímého kontaktu. Žádné informace o tom jak zachází s nasbíranými daty.

Pohledem na vlastníka domény také nic nezjistíte. Respektive zjistíte, že údaje dáváte komusi jménem SAMPPA REHU z Finska a že Petice24.com jsou ve skutečnosti Petitions24.com, které jsou místy přeložené i nepřeložené do češtiny. Stejným způsobem jsou funkční i „petiční weby“ pro řadu dalších zemi. Pokud se ptáte jak se na to dívat? Nejpravděpodobnější odpověď je – dokonalý stroj na sbírání mailů pro další využití, včetně případných osobních zneužitelných informací. A zásadní otázka právní zodpovědnosti petičníků v tom, že svěřují údaje někomu cizímu.

TIP: Kde ještě můžete pořádat online petice? Například na www.change.org (kde bych, možná naivně, věřil pořadatelům podstatně více než u výše zmíněného, ale bohužel neumí češtinu), na www.petice.net, www.petice.biz, www.jednej.cz (pozor, zde hrají roli ParlamentniListy.cz), www.e-petice.cz, www.thepetitionsite.com (nejspíš nemá podporu češtiny).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky