@365tipu

TIP#1344: Jak zobrazit SSL certifikát webu?

SSL certifikát webové stránky je jedna z možností jak ověřit, že web na kterém jste patří „opravdu“ tomu, komu doufáte, že patří – týká se šifrované (https) komunikace, tedy zásadního nástroje pro bezpečnou komunikaci po Internetu. SSL certifikáty ale nejsou 100% zárukou ničeho – vydávají je certifikační autority, které by měly zajistit, že je opravdu vydají jenom oprávněné osobě či organizaci. V minulosti se ale opakovaně stalo, že byly vydány certifikáty, které nikdy být vydány neměly.

Podívat se na SSL certifikát může být dobré i v tom, že se na něm dá zjistit kdy byl vydán, kdy má expiraci (kdy přestane platit) a pro jakou doménu (adresu) je vlastně konkrétně vydaný. Hodí se to když narazíte na problémy s certifikátem (nejčastěji v podobě neobnoveného/neprodlouženého certifikátu).

TIP: K tématu SSL certifikátů je dobré čtení v Co to znamená, když prohlížeč označuje web jako nezabezpečený? Proč je https důležité a http musí skončit? a základy najdete v Jaký je rozdíl mezi http a https? A proč si na to dávat pozor?

Google Chrome – pokročilejší cesta je vyvolání vývojářských pomůcek (F12) a tam vyberte Security/Zabezpečení a stačí kliknout na View Certificate. Případně, v novějších verzích už to opět dali do původní podoby pro lidi – klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku zámečku v adresním řádku a klikněte na řádku Certifikát.

Všimněte si i toho, že na jedné ze záložek je možné použít Kopírovat do souboru (v jiných prohlížečích Export certifikátu) – to se může hodit, pokud si potřebujete certifikát uložit.

Firefox – klikněte na zámeček v adresní řádce a tam si můžete rozkliknout dál na detaily o certifikátu.

Edge – kliknutí na zámeček toho moc ve starších verzích neřekne, stejně jako u Google i tady dříve došlo k nepraktické změně, kterou bylo možné obejít jedině tak, že si totéž otevřete v Internet Exploreru (jde to přímo z menu) a podíváte se tamtudy. V aktuálním Edge (rok 2019) to už ale je také napraveno, takže stačí kliknout pravým na ikonku zámečku v adresní řádce a zvolit Zobrazit certifikát.

TIP: SSL checker můžete použít pokud si chcete ověřit certifikát na určitém webu. Podobnou pomůcku najdete na DigiCert SSL Installation Diagnostics Tool

Internet Explorer – stačí kliknout na zámeček a tam je možné si zobrazit i detaily certifikátu

Safari – kliknutí na ikonku zámečku a je možné vyvolat zobrazení certifikátu.

POZNÁMKA: Předchozí se týká prohlížečů použitých na počítači, na mobilních telefonech to může být řešeno podobně, případně nijak. Zkuste zda vám zaberou výše popsané postupy, tedy většinou kliknutí na ikonku zámečku – jak to vypadá v mobilním Chrome se můžete podívat níže.

TIP: Znamená zámeček (https připojení) v prohlížeči, že je web bezpečný či dokonce ten pravý? Co certifikáty? je dost vhodní pokračování. Vrátí se k tématu ze začátku tohoto tipu, tedy že samotný SSL certifikát nic nezaručí

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky