@365tipu

TIP#1792: Bezpečnost na Internetu pro novináře: Další online účty (8)

Online účtů máme dnes podstatně více než jen e-mail a sociální sítě. Chránit tak budete muset podstatně více věcí. Rozhodně nepodceňovat ani ty další, které zdánlivě působí jako nevýznamné.

Přístup do redakčních systémů a redakční sítě jedině přes VPN a chráněný dvoufaktorovým  ověřením. Pokud tohle váš zaměstnavatel nemá, tak je něco velmi špatně. Pokud jen pracujete pro nějakou redakci a máte přístup do redakčního systému, tak alespoň silné bezpečné heslo – ale i tady je riziko například v tom, že útočník se dostane k článkům co jste napsali a může v nich něco změnit.

Pokud blogujete nebo máte vlastní web tak opět, nutno chránit dvoufaktorem, hlídat si bezpečnostní chyby a aktualizace. Vlastníte-li domény, je dalším rizikovým místem to, kde je máte zaregistrované. Tam zpravidla žádnou ochranu účtu jinou než e-mail s heslem neočekávejte.

Velmi pečlivě je nutné chránit online bankovnictví i platební karty (zde zmínka ještě o pár odstavců níže), přístupy k účtům u mobilních/telco operátorů. Ti tradičně zoufale v zabezpečení zaostávají a o dvoufaktoru si můžete nechat jenom zdát. O tom jak pochybný je „pin pro operátora“ či povinné krátké číselné přihlašovací heslo snad raději ani nemluvě a jak nevhodné je pro internetovou televizi mít stejné přihlašovací údaje jako k zákaznickému se snad lépe také ani nezmiňovat.

Nebezpeční hrozí i u krádeže účtu do chatovacího/komunikačních aplikaci jako je Zoom, Skype a další. V principu jde sice o sociální sítě, ale je vhodné je zmínit.

Běháte? Jezdíte na kole? Používáte možná nějakou tu Stravu či něco jiného – zná vaši polohu, ví kde bydlíte, je potřeba správně nastavit a také (opět) chránit přihlašovací údaje, pokud umí dvoufaktor tak mít aktivní. Nebo, ideálně, nepoužívat.  Viz též Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků?

TIP: Souhrn bezpečnostních tipů najdete v Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže

Mobilních aplikací budete mít velmi pravděpodobně více – Swarm/Foursquare, Newsify, Pocket, Waze, Mapy.cz, Feedly, Buffer, IFTTT, Spotify – u všech platí nutnost ochrany proti napadení. Některé z nich navíc mohou mít přístup k sociálním sítím a napadení může vést k zneužití pro vložení obsahu právě tam (typicky IFTTT či Buffer a podobné aplikace).

Nezapomínat ani na hry kde jsou také online účty, v těch dnešních je navíc běžné, že je hrajete s dalšími lidmi a krádež účtu znamená i krádež identity.

Některé z aplikací (a váš účet u Google a Apple) jsou navíc často propojeny s platební kartou (účet na Facebooku může být taky, pokud používáte reklamu na Facebooku). Další zásadní důvod velmi dobré ochrany.

Jednotlivé díly seriálu:

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky