
Po průvodci soukromí na Facebooku, příručkou marketéra na Facebooku a Twitter pro dummies je čas na další souhrnnou příručku, pomocníka. V tomto případě shrnujícího tipy týkající se webdesignu. Takové,e- ke který se sice dostanete přes štítek Webdesign či dokonce rubriku Webdesign, ale pořád je lepší udělat ještě jednu cestu jak mít vše v jednom článku.
Ale než se do toho pustíme, tak připomínka. Toto je ručně udržovaná souhrnná stránka k určitému tématu. Což znamená, že bude postupně růst, tak jak budou přibývat další tipy, které se k danému tématu hodí.
Web, webhosting a tak
V Jak mohu mít vyhledávání od Google na svém webu? Přes Google Custom Search Engine se dozvíte o Gogle Custom Search, Google Site Search a Google Search Appliance. Což vám může pomoci si na vlastní web či blog opatřit vyhledávání (přes Google).
V Jak můžete na vlastní web dostat vyhledávání? zjistíte jaké služby a software můžete použít, abyste na vlastní web dostali vyhledávání
Jak web uvádět mimo Internet? To najdete v Jak uvádět webové adresy v tištěných materiálech?
Je dobré vědět, odkud k vám přicházejí lidé. Co že je to ten referer? vysvětluej další základní věci. Je to tak. Protože stejně základní je to, že by váš web měl mít Google Analytics, nebo alespoň něco podobného. Ty můžete použít pro řadu velmi užitečných věcí, třeba viz Jak pomocí Google Analytics sledovat otevření e-mailu (ale i další podobné události)?
Jak zjistit návštěvnost nějakého (cizího) webu trochu souvisí s předchozím, poradí vám jak se dozvědět návštěvnost webu, který není váš.
Jak se měří návštěvnost? Návštěvy, uživatelé, zhlédnutí, reální uživatelé vysvětlí, jak se vlastně ta návštěvnost vůbec měří. A patří k tomu pokračování v Jak se falšuje návštěvnost?
K čemu jsou dobré Google Webmaster Tools? To také poradíme, protože tahle pomůcka od Google patří k další takřka povinné výbavě. Stejně jako Google Analytics nebo něco jiného na měření návštěvnosti, ale o tom lépe v Google Analytics? Nebo něco jiného? A proč vůbec něco takového?
Jak přesunout službu (Property) pod jiný účet (Account) v Google Analytics? se vám bude sakra hodit. Nová vychytávka z léta 2016.
Jak předat vlastnictví účtu Google Analytics je podobně důležitý návod.
Jak zjistím, jestli mi funguje připojení na Internet? je možná divná otázka, ale co kdyby něco takového bylo potřeba řešit?
Jak si otestuji jak rychlý mám (svůj či cizí) web vám pomůže v hodně důležité věci. Zajistit, aby váš web byl rychle přístupný nejenom pro návštěvníky, ale také pro vyhledávače. Protože třeba takový Google, ten rychlost webu považuje za jeden z podstatných parametrů pro umístění ve výsledcích vyhledávání.
Jak zjistit na čem běží (a jaké technologie používá) nějaký web? poradí, jak se snadno podívat na to, co za technologie, skripty a knihovny nějaký web používá.
Jaké jsou alternativy pro WordPress? Užitečný rychlý přehled těch nejzásadnějších možností jak si pořídit web či blog na něčem jiném než na WordPressu.
Doména, důležitá maličkost
Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu? se věnuje tomu co to vlastně je doména a k čemu se bude hodit. A proč ji pro projekt potřebujete.
Je jméno domény důležité pro vyhledávání (SEO)? Něco co byste měli vědět, než se rozhodnete utratit miliony za doménu.
Pokračovat můžete Má web být jenom doména.něco nebo www.doména.něco?, protože to je něco co si musíte také rozhodnout, stejně jako Jak řešit víceslovní názvy domén? Pomlčky nebo ne?
Nezapomeňte na Překlepové domény a doménové spekulanty?
A když už je řeč o doménách, tak užitečné je i Jak zjistím komu patří doména? a Jak zjistím, jestli nějaké doménové jméno je volné?
Co je to cybersquatting? Užitečné čtení o cizím slovíčku jehož význam dobře známé z reálného světa.
Jak reagovat na “doménový registrační” spam? Ať už ten čínský, nebo třeba i český? Typická podvodná záležitost, jak jinak.
Jak na monitoring dostupnosti/funkčnosti serveru? Je důležité se dozvědět že vám nejede web
Jak využít QNAP pro monitoring běhu webových serverů? A nejenom QNAP pomůže, pokud si monitoring chcete provozovat sami.
Co všechno by měl web či blog mít
Nějaké další drobnosti k blogu aneb co by tam ještě mělo být řeší velmi různorodé základy, ale zato hodně potřebné. Můžete si z toho skoro udělat nějaký takový „checklist“ toho, co vlastně na webu musíte mít a zprovoznit. Samostatný tip se věnuje funkčnosti jménem nejčtenější články. Hlavně proto, že čtenáři je mají rádi a vám pomohou
Pak je tu ještě pár dobrých pravidel, tedy co dělat/nedělat, mít/nemít, jak se chovat/nechovat. Začněme tím, že pokud jste opravili jste něco v článku, tak nezapomeňte uvést, že jste to udělali. Pak je dobré vědět, že číst komentáře pod články může mít vliv na vaše duševní zdraví či pohodu.
A samozřejmě, jedno z nejdůležitějších pravidel Internetu: Zdrojovat, vždy a všude uvádět zdroje. I kdy, možná V článku musíte vždy nechat alespoň jednu chybu je také stejně důležité.
Potřebujete na webu komentáře? A proč vlastně nemá @365tipů komentáře? vám možná pomůže při rozhodování, jestli vámi vytváření web má mít komentáře. Nebo jak je má mít.
V Jak se bránit proti komentářovému spamu na blogu/webu? zjistíte, že mít na webu komentáře neochráněné proti spammerům může být dost zásadní problém.
Jakkoliv slovo „hashtag“ spíš patří k sociální sítím, na webech je stejně důležité. Jen se mu zpravidla říká štítky. A Štítky (i hashtagy) jsou dobrá cesta k zprostředkování obsahu i dalším věcem vysvětlí jak důležité to může být.
V Jednou za čas si dělejte kontrolu rubrik a štítků. Budete dost překvapení je pár doporučení a postupů jak udržovat štítky (i rubriky) v uspořádanějším stavu. Je to totiž potřeba.
Důkladnější návod k štítkům najdete v Jak pracovat se štítky u článků? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (1) (a dalších dílech)
- Jak udržovat štítky na obsahovém webu? Co vás pravidelně čeká?
- Jak na obsahovém webu štítky ukazovat a používat v rámci designu?
Favicon.ico aneb jak na tu ikonku u webu vám poradí až budete tápat proč se neukazuje ikonka v prohlížeči, Nebo proč máte 404 log plný požadavků na favicon.ico.
Kde je možné vytvářet blogy? Jaký software se na to dá použít? Které online služby? Poradíme v Kde si mohou založit a psát blog?
Jak dostat na web nesmyslný souhlas s cookies (co vyžaduje EU)? řeší něco, co velmi pravděpodobně vůbec chtít řešit nebudete a nikdo se vám divit nebude. Tedy asi jenom někdo v EU, kdo tuhle hloupost vymyslel. Přečtěte si i Co to v prohlížeči znamená Do-Not-Track (DNT). A proč to k ničemu nepomůže.
Je potřeba mobilní web? Také vás irituje m.něco.cz místo zachování adresy? Tohle řeší trochu odbornější otázky, ale nenechte se moc lekat, jde o principy toho, jak to mezi desktopem/tabletem a mobilem vlastně funguje.
Podnikáte? Ujistěte se, že na vás jsou dostupné kontakty a pomůžete sobě i těm, kdo vás možná právě chtějí kontaktovat. Pamatujte na to, pokud si dáváte dohromady osobní i firemní web.
Datum vydání je důležité, ale nespoléhejte se na to, že čtenář právě tohle datum objeví je dost důležitá připomínka. Jak to, že je nutné uvádět datum vydání. Tak to, že bude vždy hodně lidí, kteří ho prostě nebudou vnímat.
Hlavní stránka (homepage) vs vstupní stránka (landing page). Co je co? V tomhle tipu se dozvíte hlavně o landing stránce, jaká má být, co má obsahovat a k čemu slouží.
Jak často přispívat na blog? je dobré prostudovat. Navíc v tomto tipu jsou případně i další odkazy na související tipy.
V Co by mělo být hlavní stránkou blogu? Přehled článků nebo statická stránka? je řeč o dvou alternativách provedení blogu.
Dávat na web jak dlouho se článek čte či kolik času čtení zbývá? Tenhle tip je spíš „co by tam nemělo být“. Ale zkuste si spíš otestovat jak to bude fungovat, i o tom je v tipu řeč.
Uvádět na webu u článku počet přečtení? Odpověď zde je jednoznačné ne, ale mrkněte do tipu, ať víte proč.
Vydat dlouhý článek jako jeden celek nebo rozdělit na víc pokračování? Rozebrané výhody a nevýhody. A související Vydat nějaké složitější téma jako seriál několika pokračování?
HTML, kódeřina, tvorba textů
Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat? je tip, který poradí hlavně s WYSIWYG věcmi, ale i pro čistokrevné kódery se tam toho najde hodně.
Mrkněte do Co je to Markdown? Naučíte se alternativu k WYSIWYG
Jak mít na obrazovce pravítko? Tipy na užitečnou pomůcku pro všechny platformy.
Testování v různorodých prohlížečích může být něco, s čím se budete také potýkat. Může tady hodně pomocí virtualizace.
Poradíme i v čem vytvářet wireframe, dráťáky. A složitější design webů? A těch tipů je tam hodně, ať už na aplikace pro Win/MAC/Linux, online aplikace nebo pár kousků pro iPad. Trochu související může být i to, jak na myšlenkové mapy?
Jasně, články, blognutí, texty, vše by mělo být prosté chyb. Víte, že hodně pomůže, pokud si je přečtete před publikováním nahlas?
Můžete se setkat s tím, existující různá Kódování češtiny. Co jsou to ty UTF, 8859-2, KOI-8-ČS2 a tak podobně se dozvíte v samostatném tipu.
Co je to ten Pastebin? Často je o něm slyšet? Mohu někde nějak sdílet texty či html s dalšími lidmi? Na tohle hledejte odpovědi v tipu, který ukáže cesty jak dostat na Internet texty a html dokumenty.
Je dost dobře možné, že coby webdesigneři a webmasteři víte Co je to ten Error 404, 503 a tak podobně? Ale kdyby prostě náhodou ne, tak i na to máme tip. Jak s 404 pracovat vám prozradí Prověřujte čas od času 404 chyby na webu či blogu
Co je to ten Lorem Ipsum? A proč to nepoužívat vám vysvětli co to jsou ty divné Lorem Ipsum texty, jak k nim můžete přijít, jaké to má alternativy. A proč se tomu vyhnout.
Co všechno najdete v Google Docs? Nahradí Microsoft Office? jako webdesigner (či cokoliv příbuzného) oceníte třeba pro možnosti kolaborace. Ale i pro řadu věcí.
Jak si pořídit Android ve virtuálním stroji vám například umožní testovat weby v prohlížečích na Androidu aniž byste ho museli mít na vlastním železe.
Kam se ve Windows 10 ztratil Internet Explorer? Mohu se ho uplně zbavit? aneb one se neztratil, protože (bohužel) asi bude potřeba v řadě firem …
PROČ NA INTERNETU NEPSAT VELKÝMI PÍSMENY vám vysvětlí jedno z pravidel, které na Internetu platí už desetiletí. A které vás může zbytečně přivést do problémů, pokud ho porušíte.
Microsoft Edge má také ladící nástroj pro webové vývojáře. Visí na F12 a bude se vám hodit stejně jako v Chrome nebo ve Firefoxu.
Prohlížeče? Jsou tu ještě nějaké jiné než Chrome, Firefox, IE/Edge a Safari? A to si pište, že jsou. A protože zaznělo slovo Chroem, tak je tu i Užitečné tipy na ovládání Chrome, včetně klávesových zkratek
Flash na Web nepatří. Flash na web nepatří. Opakuji, Flash na web nepatří. A ano, dnes je to opravdu tak, nepatří. A to kdy je opravdu nutný hned tak na klasickém webu nepotkáte.
Dvojková, desitková, šestnáctková a osmičková soustava? Co s tím? ve skutečnosti je i tipem na to, že kalkulačka ve Windows toho umí víc než jenom základní operace- Ale také jak si i bez ní poradit s kódy barev v šestnáctkové podobě. A tak podobně.
Jak se píše zavináč? Aneb „takový to divný a“ neboli „@“ možná i „&“. A jak se píše hashtag? se vám bude hodit, pokud se ještě nevyznáte v tajích české klávesnice.
Jak přes numerickou klávesnici ve Windows zadávat znaky z Unicode? Tady se dozvíte jak si přepnout numerickou klávesnici, aby šla použít pro Unicode znaky.
Jak v mobilním prohlížeč zobrazím zdrojový kód stránky? Ne že by to byl nějak zvlášť komfortní, ale třeba to někdy budete nutně potřebovat.
Co je to META DESCRIPTION a co si tím mám počít? Aneb jedna z mnoha HTML značek, kterou na své cestě potkáte.
Kde v Google Docs a Wordu najdu počet znaků dokumentu? Co je to autorská stránka? Tohle budete potřebovat vždy, když se počtem znaků musíte vejít do určitého limitu. A nemusí to být ani článek. Twitter, reklama, příspěvky pro sociální sítě …
Google Keyword Planner (Plánovač klíčových slov) se hodí pro obsahový marketing použijte jako úvod do něčeho, co si je hodně dobré nastudovat a naučit důkladně. A je jedno jestli chcete dělat SEO nebo obsah.
Kde analyzovat klíčová slova pro obsahový marketing? prozradí řadu užitečných pomůcek pro analýzu klíčových slov.
Jak si zjednodušit psaní? Programy pro makra a zkratky na klávesnici aneb text expandéry možná neznáte, ale až je poznáte, tak už bez nich nebudete moci existovat.
Jak správně na texty na Internetu, aby byly lépe čitelné a pochopitelné? Tohle vám poradí ve dvou věcech, jak napsat srozumitelný, čitelný text. A jak ho správně předložit čtenáři na webu, tedy i trochu v oné „webové“ typografii. Pokračování to má v Jak psát správně e-maily (korespondenci e-mailem) a komunikaci přes sociální sítě
Mám texty pro blog psát přímo na blogu nebo si je připravovat v počítači (mimo blog)? Jakkoliv se vám může podobná otázka zdát zvláštní, ono to není tak jednoduché.
Jaká je správná délka příspěvků na Facebooku, Twitteru či blogu? je dost častý dotaz. Odpověď na něj je kupodivu snadná.
Použitelnost, uživatelská přívětivost, přístupnost
Co je to UX? A co je UI a GUI? je něco na začátek. Protože je to právě ona použitelnost, uživatelská přívětivost, ale také přístupnost. A řada dalších věcí, všechny týkající se designu.
Mají být odkazy na webu podtržené? Co když se mi to nehodí do designu stránky? má snadnou odpověď, ale neznámo proč se tohle pořád ignoruje.
Proč jsou důležité ALT texty (popisky) obrázků na webu? Důležité z hlediska použitelnosti, přístupnosti a ještě navíc SEO.
Co je to call-to-action? Důležitá maličkost, která má hodně společného s webdesignem.
Peklo zvané Comic Sans. Proč je font Comic Sans prokletí pro změnu vysvětlí, že fontu (písmu) jménem Comic Sans je potřeba se vyhnout.
Mám si na web přidat žádost o možnost poslat upozornění? Tedy takové to vyskakovací cosi, co se ptá, jestli web může posílat návštěvníkovi upozornění?
Proč se mi ten web zobrazuje v jiném jazyce, než jsem chtěl? se může hodit, nejenom když na vás nějaký web bude psát v jiném jazyce než chcete, ale třeba když weby tvoříte.
Jak zjistím kam vede zkrácená URL, aniž bych na ní musel kliknout? poradí jak odhalit cíl zkrácené adresy, aniž byste riskovali návštěvu možná rizikového webu.
Mám na webu, firemním či e-shopu zejména, používat karusel? Když ano, tak jak? Ač to nevypadá, tohle souvisí s použitelností velmi.
Když vám nejede web (a jste navíc noviny), dejte o tom rychle vědět. Rozhodně na sociálních sítích vlastně také tak trochu patří do použitelnosti a přívětivosti k uživatelům.
Jak je to s „ochranou“ proti kopírování textu na webových stránkách? Tip ve kterém se dozvíte o jedné věci, kterou si nikdy na web nedávejte.
Grafika, obrázky, fotografie
Úvod do světa obrázkových formátů hledejte v K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? a V čem otevřít SVG a co to vůbec je
Co to znamená “logo v křivkách” a jaký formát souboru budete potřebovat se hodí pro grafiky, marketéry i webdesignery.
Extra vhodné pokračování je Co s obrázky a fotkami ve formátu WebP? Jak převést WEBP na JPG/PNG?
Důležité a dlouhé čtení je v Jak na web vkládat obrázky. Co všechno byste měli vědět. Nejen o velikosti a rozměrech
V DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat? se dozvíte něco o tom, že dpi nemá pro webdesign žádný smysl. Třeba se vám to bude hodit, až vás někdo bude nutit do toho, že „potřebuje obrázek co má 72 dpi“. A hodit se bude i Není 4:3 totéž jako 16:9? A co tohle vlastně znamená?
Opět o obrázcích. A taky o obrázku v záhlaví a užitečných pravidlech řeší to, že každý článek potřebuje zpravidla alespoň jeden, ilustrační, obrázek. Ale také to, že více obrázků může znamenat lepší výsledek.
Kde získat fotky k použití zdarma? je vlastně jeden z nejzásadnějších textů. Prozradí vám kde všude můžete získat obrázky, ilustrace či malůvky zadarmo. Když už budete ve studování tohoto, tak sem patří i Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji?
Když už je řeč o fotkách, tak Služby pro hledání fotografií ve více online zdrojích určitě prostudujte.
TIP: V Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě? najdete mé tři nejvíce používané služby na získání fotek zdarma. A pak také další služby, které vám umožní je využít dál.
Nechcete pořizovat drahý Photoshop? V tipu V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop? najdete zdarma použitelné alternativy.
Jak vytvářet world cloud, mraky slovy vám poradí v okamžiku, kdy budete řešit právě tenhle zapeklitý problém. Neméně užitečné bude to jaké online nástroje můžete použít pro práci s fotografiemi a obrázky?
V jakých nástrojích vytvářet infografiky a vizualizace si rozhodně nastudujte, infografiky jsou jeden z nejvíce prospěšných nástrojů pro komunikaci. Z podobné soudku jsou Online služby pro tvorbu letáků, bannerů, log, obrázků s citáty a tak vůbec
Barvy, barvy a barvičky aneb co vám pomůže v designu při výběru barev je přehled pomůcek, aplikací i mobilních aplikací pro práci s barvami, barvovými schématy, paletami a dalšími souvisejícími věcmi.
Nepostradatelné pomůcky pro Pinterest co se hodí i pro sociální sítě je přesně to co název říká, tedy to že ačkoliv jsou pro Pinterest, najdou užití pro leccos dalšího.
Jaké nástroje se používají na tvorbu video tutoriálů snímáním obrazovky? poradí třeba v okamžiku, kdy budete potřebovat udělat návod. Video návod, přesněji.
Možná budete potřebovat vytvářet a mírně stříhat vide, tady pomůže třeba Jak vytvořit video v YouTube z posloupnosti obrázků či screenshotů.
Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? vám poradí jak se dostat k původní fotce.
Přivlastňuje si Facebook práva k mým fotografiím? Jak to vlastně je? Tohle vám pomůže pochopit, jak je to vlastně s autorským právem a Facebookem. Užitečné související téma je Vlastním práva k fotografii, ve které jsem zachycený?
Zajímavé téma související s předchozím je v Mohu GIFy z GIPHy volně použít pro jakékoliv účely?
Co je to zlatý řez vysvětlí jednu tisíce let starou věc, která vám může pomoci dělat lepší weby.
Kde zjistit, co nejvíce a v jaké podobě lidé hledají? Tady se dozvíte jaké pomůcky pro SEO a obsahový marketing jsou na dosah myši.
Jaké jsou aktuální rozměry inzerce na sociálních sítích vám prozradí jak je to s rozměry inzerátů.
Jaké programy pro dávkové zpracování fotografií? Konverzi, změny velikosti, atd. vám pomůže k tomu, abyste si ušetřili spoustu času i práce.
Krok za krokem (7): Jak řeším obrázky pro (nejenom) @365tipu se týká té hodně podstatně věci, jak opatřovat, organizovat a vyhledávat fotky, které budete používat pro (třeba) blog.
V tipu Jak stáhnout video z Facebooku, YouTube, Instagramu a dalších webů? zjistíte, jak stahovat videa i z jiných online služeb.
V Ilustrační fotografie? Jak na ně? Pozor na ty, které používá na Internetu skoro každý, vyhněte se jim. najdete pár užitečných a zásadních poznámek na téma jak pracovat s fotkami z free zdrojů
Bezpečnost, hackování a tak podobně
Jaký je rozdíl mezi vývojovým (development), staging a ostrým (production) webovým prostředím? Vysvětlení důležitého mechanismu souvisejícího s vývojem webů, ale zároveň zásadního bezpečnostního rizika. O negativním dopadu na SEO nemluvě.
Provozujete web na http místo https? Hodně nešťastný nápad. Proč prozradí právě tento tip.
Co udělat, když se někomu podařilo získat moje heslo do nějaké online služby? je trochu delší, ale zato dost důkladné. Nezapomeňte, pokud jste webdesigner, tak je dost dobře možné, že hacknutí vašeho účtů může mít dopad na řadu dalších lidí i firem.
První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně. A tohle opravdu nepodceňujte.
Jak často si mám měnit heslo? Kdy je nutné si heslo změnit a kdy je lepší to nedělat vám vysvětlí vše podstatné o změnách hesla.
V Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? najdete přehled správců hesel, které si můžete pořídit. Pro počítač, tablet i telefon.
TIP: V Průvodci bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže poradíme jak si pořídit bezpečnější Internet. Jako všechny souhrnné články, i tento se samozřejmě postupně rozrůstá. A vlastně tam najdete řadu dalších užitečných tipů pro webdesignery, které se týkají bezpečí.
Jako správci různých účtů byste měli vědět, že řada online služeb má pravidla pro mazání neaktivních účtů. Na Twitteru je to například po šesti měsících, u Google si to můžete nastavit.
Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči vám poradí, jak se zbavit Flashe ve vašem prohlížeči i počítači. A klidně to udělejte, on opravdu není potřeba. Pak můžete rovnou pokračovati přes Jak odstranit z vašeho počítače Javu, jak odstranit QuickTime a pokračovat můžete případným odstraněním Adobe Air a Silverlightu.
Je bezpečné používat neznámé WiFI? Z otázky vám už asi musí být jasné, že to bezpečné není. Ale tenhle tip poradí řadu věcí jak to udělat bezpečnější. A také to co nedělat.
S předchozím souvisí téma Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět?
Jak udělat kopii webu? Kopii pro offline použití, ideálně se vám může hodit pro řadu věcí.
Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý? Coby anonymizér se vám může hodit. Třeba k testování webů 🙂 A související Dark web? Deep web? Je v tom rozdíl?
Co je to incognito, inprivate, anonymní režim prohlížeče? Chrání či nechrání? Tady si dejte velký pozor, protože tyhle režimy vás chrání jenom proti velmi málo věcem.
Jak zjistím zda nějaký web není napadený malware? Tohle vám pomůže, když máte podezření že váš web či blog je napadený, ale také třeba v tom, abyste na nějaký web raději nešli.
Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače? je hodně užitečná rada, kterou nejspíš budete nutně potřebovat až poté, co přijdete o e-maily.
V Co že to znamená FTP a jaké FTP klienty používat? najdete nejenom tipy na užitečné software co vám s FTP přenosy pomůže, ale i nějaké ty bezpečnostní drobnosti.
Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail? A k čemu, že to může být? No třeba k tomu, že si pořídíte účet, o kterém ví jenom vaši nejbližší. Nebo účet či účty, které budete používat pro různorodé online služby.
Jak v Gmailu (Google Apps) využívat + (a tečky) v e-mail adrese vám seznamí s jednou velmi užitečnou vychytávkou.
Ve Kde stahovat freeware a shareware? najdete poměrně bezpečné, ale také zásadně nebezpečné zdroje pro software.
Co je to DMCA (Digital Millenium Copyright Act)? vám nejenom poradí co je to zač tahle zkratka, ale také k čemu slouží a jak se o ní dozvědět více.
Co je to DDoS? A proč je to tak velký problém, když se někde něco takového děje?
SEO, vyhledávání a tak podobně
Co je to SEO? je případně dobré místo kde začít pro vysvětlení co všechno to znamená, když se řekne SEO. Související je Co je to SEO Analýza
Jak váš web dostat do vyhledávače? Mám za to platit? Hodit se bude hned jak web zprovozníte.
Jak ověřit, zda určitá URI je v indexu Seznamu či Google? Jak zjistíte, které URI tam jsou? budete potřebovat velmi často.
Proč neodkazovat slovem „zde“? Malá lekce z vědy jménem SEO. Ale také použitelnosti a praktičnosti.
ROBOTS.TXT slouží pro komunikaci s vyhledávači, respektive s indexovacími roboty. 365tipů sice nejde nějak extra do detailu, takže například specifikaci protokolu si budete muset přečíst jinde, ale podstatné věci nabídneme.
Co je to sitemap.xml, k čemu to slouží a jak s tím mám zacházet vám prozradí vše o sitemapách. Důležité čtení je Jak dostat váš web do Google pro zahrnutí ve vyhledávání
V Co je to backlink, zpětný odkaz? se dozvíte vše podstatný o zpětných odkazech, patřících do SEO, ale i do internetového marketingu. A v Co je to linkbuilding? doplní další střípky mozaiky. Důležité téma je i Mám prodávat zpětné odkazy?
Ještě jeden důležitý pohled je v Chcete koupit či získat zpětné odkazy? Co udělat když oslovujete provozovatele webu a s čím vším počítat
Co je to engagement neboli zapojení? A o čem to vlastně vypovídá? poradí ve všech těch variantách engagementu a jak to je vlastně s jejich vypovídací schopností.
Jak hodně se snažit při blogování hledět na správný obsah klíčových slov? Tohle je vlastně dost důležitá otázka.
Co dělat se starým obsahem poradí v tom, jak udržovat váš web s ohledem na obsah, který už nedává smysl
Jak je možné nahlásit nějaký web, který spamuje/podvádí ve vyhledávání či je na něm malware/phishing. Užitečné vědět, byť hlavně pro ten malware/phishing.
Co je to v SEO guest post (hostující příspěvek) a proč to může být problém je další užitečné čtení o základních nástrojích linkbuldingu.
Je možné aby mi SEO agentura/člověk garantoval umístění ve vyhledávači? Důležitá maličkost pro rozpoznání podvodníků.
Přidat web do služeb jako Ahrefs, Yandex? Jak nastavit indexaci od Google, Bingu a dalších? Pár užitečných postřehů pro něco jiného než je klasika.
Napojení na sociální sítě
Co dělat když Facebook odmítá vložit odkaz na web vysvětli k čemu je Facebook URL Debugger a proč byste si ho měli dát do oblíbených.
Jedno z velmi podstatných pravidel pro přispívání na sociální sítě je 40:40:20. Více se o tom dočtete v Pro sociální sítě potřebujete obsah, čas na pravidlo 40:40:20.
Od června 2015 se ruší původní Page Like Box a přichází Page Plugin a i pro tento případ tady máme návod: Jak na váš web přidat informací o vaší Stránce na Facebooku
V Sociální přihlašování? K čemu je to dobré. A na co si dát pozor se dozvíte vše důležité o tom, jak funguje sociální přihlašování, jak ho používat a na co si dát pozor. A hlavně i to, na co byste při nasazení na web neměli zapomenout.
IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet ukáže hodně zajímavou službu IFTTT (a pár jejich konkurentů), která se vám může hodně hodit pro osobní i firemní Facebook, Twitter, Instagram, blog a prostě na co si vzpomenete. Umí toho opravdu hodně. O tom ale více například v Jak z webu jako je @365tipu automaticky plnit různorodé sociální sítě
Jde číst Stránku z Facebooku přes RSS? Jak zjistím RSS adresu Stránky z Facebooku? Vcelku podstatné otázky na které máme odpověď. Ale nevíme jak dlouho tuto funkčnost Facebook nechá.
Dnes je důležité pamatovat na využití Open Graphu, takže v Co je to Open Graph a proč je potřeba aby designeři webů věděli o co jde najdete další potřebné informace.
Jaké sdílecí prvky umístit na web? Proč musí být web sociální? je poměrně zásadní čtení, které se týká všech těch To se mi líbí, Tweet, Pin či G+ knoflíků pro vaše webové stránky.
Jak je možné, že někdo lajkuje nebo sdílí můj měsíce starý příspěvek? vysvětli, proč se má starý obsah snahu se znovu vynořovat ze zapomnění.
Jak zabránit Pinterestu aby připínal a stahoval moje fotografie? vám poradí, co udělat na vašem webu/blogu, aby nebylo možné fotografie tam uveřejněné připínat na Pinterest.
Je potřeba v inzerátech uvádět kontakt? Telefon, web, e-mail? Facebook? Tady najdete hodně podstatné věci ohledně toho jak do offline světa dostat váš online svět.
Máme e-maily na webu dělat neklikací a nekopírovací? vám vysvětlí, jak se e-maily uvádějí na webu. V Jak uvádět telefonní čísla na webu či v e-mailech zjistíte, že i telefonní čísla mohou být klikací.
Co je to organický vs. placený (organic vs. paid) dosah (či další věci) je tu proto, abyste neměli guláš v termitech.
Nepřehánějte to s emotikony u příspěvků na sociálních sítích, zejména na firemních účtech a ač se vám to možná nezdá, je k tomu několik dobrých důvodů.
Jak mít na sociálních sítích více profilů a snadno s nimi pracovat? Tohle poradí jak se postavit k okamžiku, kdy na vás hodí správu více věcí než jedné.
V Jak (a pomocí čeho) plánovat příspěvky na sociální sítě se dozvíte všechno o plánování a zveřejňování příspěvků na sociální sítě, včetně dalších aplikací a software k tomu použitelných.
Jak zjistit, kdo je správce Stránky na Facebooku, profilu na Twitteru či Instagramu? Jak kontaktovat? Užitečnost co nepotěší

Věci týkající se WordPress.com a WordPress.org najdete v Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu
Další užitečnosti
Aplikace, software a tipy pro práci z domova i na dálku. Koronavirový speciál věnující se všemu „remote“
Jak udělat z (nejenom) Facebook Messengeru aplikaci pro Windows či MAC je ve skutečnosti univerzálně použitelný návod, jak webovou aplikaci proměnit v desktopovou.
TIP: Ještě bychom tu měli Instagram pro začátečníky aneb návod pro Instagram, třeba se vám taky bude hodit. Nebo možná Všechno co jste chtěli vědět o Pinterestu a báli se zeptat?
K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovat vás seznámí s přenositelnými aplikacemi a je dost jisté, že tohle by se vám někdy mohlo hodně hodit.
Jak si založit identitu (účet) u Google na vlastní e-mail? Může se hodit pro řadu služeb od Google oceníte v okamžiku, kdy budete chtít začít používat (třeba) Google Analytics.
Požírá vám e-mail nějaké ty mail do spamu? To se vám bude hodit Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting?
Pracovní či obchodní komunikace do mailu na Facebooku nepatří. A na sociální sítě v zásadě vůbec ne je tip týkající se soukromí, zachování zdravého rozumu, podnikání, GTD i řady dalších věcí
Jak správně (technicky, lidsky i legálně) sbírat maily pro databází uživatelů a rozesílek pokud děláte do těch, no, jak se tomu říká, direct mailingů. Ať se neproměňují ve spam.
Jak správně vytvořit odhlašovací odkaz v e-mailu? se vám bude hodit, pokud začnete používat e-mail marketing
Kdy začít více zviditelňovat blog, Stránku, web, účet na Twitteru? je takový trochu zásadní tip, protože pokud si ho dobře přečtete, možná neuděláte jednu ze začátečnických chyb.
V mém počítači není žádná volná paměť, něco není v pořádku. Jak zlepšit rychlost počítače se hodí pro všechny. Protože dělat webdesign může znamenat, že tu paměť a grafiku v počítači prostě oceníte.
Kilobajt? Megabajt? Gigabajt? A je 1 GB opravdu 1000 nebo 1024 MB? A co KB vs KiB, kB vs Kb? Tohle se vám bude hodit, pokud jste nevyrostli na bitech a bajtech.
Co/kdo je to grammar nazi? Seznamte se s fenoménem, který sice má kořeny ve světě offline, ale teprve na Internetu se dokázal rozrůst do obludných rozměrů.
V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí. Tohle vám poradí, co si na PDF pořídit, pokud nechcete „originály“ od Adobe.
Jak posílat přes Internet velké soubory a co je to vůbec velký soubor? Pomocník v okamžiku, kdy budete potřebovat poslat něco velkého přes Internet.
Jak hledat na Google bez všudypřítomné personalizace výsledků? Tohle se sice bude hodit hlavně pro SEO, ale to přeci nakonec patří do webdesignu taky, co?
K čemu je (bylo) dobré si nastavit domovskou stránku prohlížeče? Jak ji nastavit? Tohle se sice tak trochu věnuje něčemu co je pozůstatek minulosti, ale pořád to může být užitečné.
Znáte Internet Archive: Wayback Machine? A víte, co je to Google Cache? Užitečné služby, pokud chcete najít jak něco vypadalo. V Google Cache často zachytíte něco, co někdo čerstvě smazal. Hodit se bude i Jak odstranit obsah z Internet WayBack Machine
Nepostradatelná rozšíření pro Chrome mohou pomoci v řadě věcí. Produktivitě, bezpečnost, zpřístupnit užitečné služby. A v Jak zjistím, co mi nadměrně zatěžuje Google Chrome? poradíme, že Chrome má Správce úloh. A bude se vám hodit, pokud si pořídíte příliš mnoho rozšíření. Máte-li Firefox, je tu Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Mozillu Firefox? A nechybí ani Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Internet Explorer či Edge?
S předchozím trochu souvisí Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy
Co je to PageRank. A proč je to tolik oblíbený? A také, proč by vás to vlastně v roce 2016 ještě stále mohlo zajímat.
Hodit se vám může ještě K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?.
V čem řešit projektový management, ideálně navíc ještě týmový? Užitečný tip. Takový ten se spoustu zajímavých odkazů co vám zaručí, že budete celý den moci prokrastinovat.
Jak ve Firefoxu vytvořit a spouštět více profilů? je jeden z extrémně užitečných tipů (totéž můžete dělat ve Chrome, ale o tom až někdy jindy)
Jaké aplikace používat pro práci na dálku? s kupičkou tipů na extrémně užitečné online služby.
Jak otevřít webovou adresu ve které je .onion? vás přivede na věc jménem Tor.
Jak funguje potvrzení o přečtení u e-mailů? A proč ho nepoužívat poradí jak se chovat na Internetu slušně. Ale také jak si ušetřit čas a zbavit se extrémně otravné věci v e-mailech.
V Jak na firemní blog (ale i sociální profily)? S fiktivní postavou nebo reálnou osobou? zjistíte, jak důležité je nevytvářet falešné identity.
Co je to síťová neutralita a proč je to důležité je sice něco, co až tak do „webdesignu“ nepatří, ale je to důležitý princip. Je dobré ho znát.
Jak znovu zobrazit stránku v prohlížeči? Jaký je rozdíl mezi běžným a tvrdým opětovným načtením? F5 vs. Shift F5 aneb starý známý Refresh/Reload. Budete potřebovat často.
Podstatné k opakování najdete v Udělejte si inventuru obsahu do přehledného seznamu a ten poté používejte pro opakované sdílení. Popis dvou možných mechanismů, jak to doplnit o proces, mechanismus.
Jak z webové stránky dostat tabulková data do Excelu (Google Sheets) je hodně užitečné pro jakákoliv tabulková data co potřebujete dál zpracovávat.
Co dělat se špatně načtenou stránkou na webu? Takový ten klasický troubleshooting pro BFU 🙂
Jak si usnadnit blogování? Rychle, snadno, šetřit čas a hlavně – vrátit se k blogu místo socnetům
Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti
- Všechno o Twitteru pro firemní i osobní použití.
- Jak používat Facebook pro marketing
- Instagram pro začátečníky
- Všechno co jste chtěli vědět o Pinterestu
- Pomocník Webdesignera
- Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže
- Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10
- Nepostradatelné software pro počítače, telefony, tablety či prohlížeče
- Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad)
- Jazykový koutek aneb čeština smyslu zbavená
- GTD aneb jak prorazit prokrastinaci
- Jak na filmy a TV seriály
- Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl
- Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce
- Chytrá domácnost (Smart Home)