@365tipu

TIP#1625: Jak pomocí Google Analytics sledovat otevření e-mailu (ale i další podobné události)?

Pokud používáte Google Analytics pro váš web a rozesíláte e-maily tak je hodně vhodné vědět o tom jaká je doručitelnost vašich e-mailu také jak je to s proklikovostí. Prokliky a návštěvy vedoucí na web můžete snadno sledovat přidáváním UTM parametrů k odkazům, ale jak sledovat alespoň v základní podobě otevření e-mailů?

Poměrně snadná cesta je přes Google Analytics Image Pixels, tedy miniaturní neviditelné měřící body v podobě obrázků (IMG SRC) o rozměru 1×1 pixel. Není to zcela spolehlivé, ale základní informace vám to poskytne. Je samozřejmě nutné aby příjemce měl poštovního klienta co otevírá obrázky vložené do e-mailu a neblokoval Google Analytics.

Velmi snadno si URL pro měřící bod (pixel) pořídíte třeba v Google Analytics Email Pixel Generator (už nefunkční link, přesunuto na jinou adresu). Stačí zadat identifikaci vašeho webu (UA) a vyplnit další parametry. Můžete si zde ihned i obrázek vyzkoušet – generuje událost (Event) v Google Analytics, takže se můžete dívat v real time sekci na události.

TIP: ‣ Pomocník Webdesignera

Měřící bod pro Google Analytics si můžete tvořit i ručně – jeho základní adresa je https://www.google-analytics.com/collect?v=1 a musíte jenom přidat všechny potřebné parametry.

  • &tid= pro doplnění GA Tracking ID (UA)
  • &cid= identifikace klienta
  • &aip=1 povolení (1) nebo zákaz (0) anonymizace IP adresy, požijte nejlépe jedničku
  • &t= pojmenování typu události, text
  • &ec= kategorie události, můžete použít &ec=email
  • &ea= aktivita v rámci události, třeba &ea=open pro otevření
  • &dp= cesta k dokumentu, pokud obsahuje znaky „/“ nezapomeňte je nahradit pomocí %2F
  • &dt= titulek/název dokumentu, můžete použít cokoliv, nezapomeňte mezery nahrazovat %20

Vše bude fungovat samozřejmě jenom v HTML e-mailech  a je vhodné měřící bod dávat na konec – budete tak spíše evidovat skutečné přečtení než jen zobrazení náhledu. Nepočítejte s tím, že by vám (například a zejména) Gmailu umožnil jakkoliv identifikovat uživatele – je běžné, že e-mailoví klienti potlačují cookies a dělají další věci po ochranu soukromí.

2020-05-21 07_16_01-Analytics

Čísla co získáte tak nebudou počty lidí co otevřeli e-mail, ale počty otevření e-mailu kde každé otevření se může započítat znovu. Ve skutečnosti se to ale moc stávat nebude, protože měřící bod se při opětovném otevření spíš otevře z cache.

TIP: Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?

Další tipy týkající se Google Analytics

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky