@365tipu

TIP#048: Opravili jste něco v článku? Nezapomeňte uvést, že jste to udělali

V tipu číslo #046 jsem řešil jednu ze zásad (nejenom) internetové žurnalistiky, tady zásadu zdrojování a odkazování na zdroje. Patří sem ale ještě jedna hodně užitečná věc, která je ještě více internetově specifická. A také často nedodržovaná. Hodně často nedodržovaná.

Pokud v článku něco opravíte a nejde pouze o kosmetickou opravu, tak byste o této opravě měli čtenáře informovat. Zejména je to důležité tam, kde oprava mění původní smysl , doplňuje informace nebo dokonce napravuje informace chybné. Je slušnost o těchto opravách informovat. A je to také obrana vás, tedy autora.

Udělat chybu, splést se, něco muset doplnit či opravit není něco, za co byste se měli při publikování na Internetu stydět. Ukázat, že se nebojíte postavit k něčemu takovému čelem je opět ta jedna z dobrých věcí, které můžete udělat.

Drobné opravy, jako třeba napravení špatně napsaného slova, pravděpodobně nemusíte oznamovat, byť i zde existuje snadné řešení. HTML formátování umí přeškrtnutí textu, takže není nic složitého přeškrtnout původní slovo a napsat za něj to správné (WordPress.com to mimochodem neumí, <strikethrough> dokonce odstraňuje). Některé redakční a publikační systémy mají pro něco takového i specifické formátování.

Pokud jde o opravy či doplnění zásadní, je dobré je opravdu dobře zdokumentovat. Třeba tak, že na konci článku uvedete dodatek (dělám i na mém zcela obyčejném blogu). Nebo informaci o změně doplníte tam, kde ke změně došlo.

Poslední co určitě nezapomeňte je se podívat, zda jste danou věc už nesdíleli na sociální sítě, protože tam to musíte napravit taky. Návod pro Twitter v Jak se na Twitteru vyrovnat se změnou informací v článku na který odkazuje Tweet? Na Facebooku či Instagramu můžete naštěstí opravit text příspěvku a upozornit na změnu/opravu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky