@365tipu

TIP#1586: Jak se na Twitteru vyrovnat se změnou informací v článku na který odkazuje Tweet?

Je s tím Twitterem potíž, neumožňuje opravit text příspěvku (tweet) jako to umožňují jiné sociální sítě. Takže pokud na Twitteru nasdílíte něco z vlastního webu (blogu, média, atd) a je v tom chyba, není šance jak to opravit. Není ani šance opravit tweet, který už říká něco jiného než článek ve kterém došlo ke změně.

V článcích je to přitom řešitelně snadno a popsané je to v Opravili jste něco v článku? Nezapomeňte uvést, že jste to udělali. Jenže co s tweetem (příspěvkem) co už třeba říká něco jiného? Nebo dokonce obsahuje nějakou chybu, kterou je lepší aby neobsahoval? Nebo dokonce nemá souvislost s článkem a jsou v něm chybné informace?  Řešení je několik, ale žádné není ideální

Smazat předmětný tweet a vše tweetnout (zveřejnit) znova. Pravděpodobně nejlepší řešení, protože ta další mají různé zádrhele. Samozřejmě je zde riziko, že se objeví někdo kdo bude řešit, jak je možné, že ten tweet zmizel. Pokud to uděláte dostatečně rychle (třeba jste jen udělali překlep) tak asi není potřeba nic dalšího řešit.

Řešení je možné i v podobě smazat tweet a v novém uvést, že jde o opravu či aktualizaci. Většinou to půjde, byť omezení na 280 znaků to bude občas trochu komplikovat.

2020-04-04 11_42_51-Window.png

Třetí možnost – smazat tweet, napsat nový a ještě předtím v extra tweetu oznámit, že nějaký tweet byl smazán. Tuhle cestu používají některá média a tiskové agentury. Je to elegantní řešení, ale nemůžete se spoléhat, že všichni budou vědět o tweetu oznamujících mazání. A pod informací o mazání se zpravidla rozjede diskuze o fake news.

2020-04-04 11_43_32-Window.png

TIP: Twitter si stejně jako Facebook pamatuje „náhledy“ na odkazy. Takže pokud se u vašeho tweetu s odkazem zobrazuje starý obsah odkazu tak musíte přimět Twitter k aktualizaci. Viz Jak zjistit, proč mi Twitter špatně sdílí odkazy a jak aktualizovat co si z mých odkazů pamatuje?

Nechat původní tweet být a novou podobu tweetnout jako pokračování (vlákno). Také rozumné řešení, ale má nedostatek v tom, že starý tweet je stále vidět a málokdo si dokáže všimnout, že má nějaké pokračování. Osobně bych doporučoval staré věci mazat, zejména pokud jsou nějak zavádějící, obsahují chyby, nejsou v nich platné věci.

Co se nehodí je použít odpověď pro spojení starého nového tweetu (odpovědi mají omezené zobrazování, nevidí to všichni) stejně jako se nehodí retweet – tedy že by nový tweet retweetnul (přesdílel) starý – na tom starém, špatném, se to totiž nijak reálně neprojeví a bude pořád existovat a uvidí ho lidé.

Pokračovat můžete do hodně šikovného seriálu Jak využít Twitter v obsahovém médiu? Úvod a základní pravidla (1). Má pět dílů a tento nový tip se hodí jako vhodný dodatek.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky