@365tipu

TIP#157: Mohu někde nějak sdílet texty či html s dalšími lidmi?

Může se vám stát, že budete potřebovat „pověsit“ na Internet nějaký text, větší soubor, možná i HTML dokument. Ať už veřejně, tedy aby si ho mohl přečíst a stáhnout kdokoliv, nebo jenom s lidmi, které si vyberete. Je dobré vědět, že existuje poměrně dost možností jak to udělat. Od těch klasických jednoúčelových služeb, až po využití cloudových úložišť.

Než se pustíme ke těm starým dobrým klasikám, tak ale ještě připomenu, že tento tip řeší pověšení tak, aby bylo možné obsah pověšeného textu/html přímo vidět. Ne situaci, kdy chcete někomu „přes Internet“ poslat velký soubor (nicméně k tomu se dostaneme na konci tohoto tipu) a ten si musí adresát stáhnout.

Ale teď už ty staré dobré klasiky

www.pastebin.com je jeden z nejznámějších nástrojů pro online uložení textu a poté nasdílení. Variantu najdete třeba na www.pastebin.ca, www.dpaste.com a na desítkách dalších míst.

pastebin-com

S podporu HTML a JavaScriptu se může hodit také, protože originál umí jenom čistý text: www.jsbin.com nebo ještě pokročilejší www.jsfiddle.net. HTML si můžete sdílet a hlavně testovat třeba i na www.webdevout.net/test .

Máte-li rádi GitHub, tak se vám třeba bude líbit gist.github.com

Čistě česká služba, pokud byste chtěli, tak je například www.clipboard.cz

Poněkud více programátorské či designerské

2017-05-14 07_29_21-The first commented line is your dabblet’s title ✿ dabblet.com.png

dabblet – dabblet.com – je sice především prostředí na testování CSS, ale zároveň vaše výtvory můžete sdílet. Užitečné tedy zejména pro webdesignery. [14.05.17]

JSFiddle – jsfiddle.net – je zaměřený na vytváření a testování JavaScriptových užitečností. [14.05.17]

CodePen – codepen.io – je další varianta prostředí pro testování, ukládání a sdílení webdesignerského kódu [14.05.17]

Našlo by se jich nejspíš ještě více, mají občas různorodé funkce – třeba v tom, že můžete přístup podmínit znalostí hesla, nechat soubor k dispozici pouze omezenou dobu, vybrat si vlastní adresu textu místo nějaké té generické,atd.

TIP: Sdílet texty můžete i na sociálních sítích, tam kde je možné vkládat delší příspěvky nebo jsou k dispozici specifické formáty pro „poznámky“ (například na Facebooku). Oproti výše uvedeným službám ale nezískáte například možnost vkládat HTML či programátorské texty tak, aby zůstaly dobře čitelné. Některé sociální sítě vám umožní jako přílohu příspěvků přidat soubor, ale to už se dostáváme mimo potřebu ihned čitelného obsahu.

Cesta cloudem

Výše uvedené služby vznikly v době, kdy cloudová úložiště neexistovala. A byly jedinou jednoduchou možností, protože další cesta zahrnovala to, že máte k dispozici na Internetu nějaký server, nebo si můžete pořídit hosting a tam nahrávat soubory.

Dnes máme k dispozici cloudová úložiště (viz Dropbox, nebo jakékoliv jiné cloudové, souborové úložiště. Hodně to umí pomoci) kde můžete mít účet zpravidla zcela zdarma a kapacita je od 5 GB dále. Můžete na ně nahrávat cokoliv (viz třeba Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?) a dokáží toho samozřejmě mnohem více, než předchozí jednoduchá řešení.

Pokud teď přemýšlíte proč vůbec něco jako Pastebin používat, tak důvod je většinou ten, že nemusíte zakládat žádné účty a podstupovat nějakou registraci a cokoliv dalšího řešit. Pokud ale podobné služby chcete používat opakovaně, tak i to je zpravidla možné.

Každopádně, pokud budete ke sdílení textů (obecně souborů) používat něco jako Dropbox, Box.net, Disk Google, OneDrive (a další a další), tak je dobré vědět, že můžete sdílet jak jednotlivé soubory, tak kompletní složky. Můžete sdílet veřejně, tj. každý kdo má odkaz, tak se tam dostane nebo můžete nasdílet jenom určitým uživatelům (pak je ale zpravidla nutnost aby danou službu používali).

Posílání souborů přes Internet

Předchozí cloudová úložiště můžete použít i pro poslání jakýkoliv, třeba i dost velkého, souboru přes Internet. Protože ale tento tip o téhle činnosti není, tak jenom doplnění – pro podobné věci ještě slouží různé „úschovny“ souborů – v zahraniční jich existují také spousty, v Česku třeba Uložto či Uschovna.cz. Ale tady si počkejme ještě na samostatný tip. Dorazí určitě brzy.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky