@365tipu

TIP#169: Co je to ten Lorem Ipsum? A proč to nepoužívat

Lorem Ipsum je peklo. Vážně. Bez legrace. Ty podivné texty co vypadají jako latina (ukážeme o kousek níže) se nejčastěji používají, když potřebujete něco vyplnit textem – třeba ve webdesignu, když navrhujete vzhled stránek a nechcete tam nechávat jenom prázdné obdélníky. Jenže, abychom to řekli hned na začátek, tohle je opravdu peklo. Odvádí to totiž pozornost, ti kterým to ukazujete začnou dumat nad divným textem. A neukazuje to návrh webu správně. Protože to prostě není reálný text, zejména neodpovídá tomu, jak vypadá čeština a místo nepoutání pozornosti ji naopak poutá..

Lorem Ipsum se dá vytvářet generátorem nebo nějak získat – třeba z www.lipsum.com – najdete tam i vysvětlení co to Lorem Ipsum je („demonstrativní výplňový text používaný v tiskařském a knihařském průmyslu„), že existuje už od 16. století. A také tam narazíte na legendární software jménem Aldus PageMaker. Ale také tam najdete, že prý Lorem Ipsum je dobré. Dobré právě tím ,že nerozptyluje, protože prostě nedává smysl, je bezvýznamné.

Co je ale zajímavější, dozvíte se tam, že Lorem Ipsum má kořeny v latině, dokonce prý v Cicerově knize z roku 45 před Kristem (De finibus bonorum et malorum). A také tam najdete klasickou pasáž Lorem Ipsum (u které je nutné zdůraznit, že je velmi krátká, pokud byste ji snad chtěli použít jako výplň):

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Jak přijít k Lorem Ipsum textům?

Proč se používá Lorem Ipsum místo skutečného textu?

Odpověď je snadná, většinou je těžké získat dostatek skutečného textu, takového který má opravdu patřit do webu či do navrhovaného rozhraní. Je snazší a levnější tam prostě nakopírovat Lorem Ipsum výplň.

Znamená Lorem Ipsum text něco smysluplného?

Kupodivu, znamená. Tedy alespoň některé části z původního Lorem Ipsum, vytvořeného někdy v 16. století. Dnes používané Lorem Ipsum pouze částečně, protože někdy v polovině osmdesátých let bylo přetvořeno v rámci Aldus PageMaker software. A některé Lorem Ipsum, tvořené generátory, nedávají smysl vůbec, prostě jenom náhodně generují text z několika set slov.

Co Lorem Ipsum v češtině či angličtině?

V češtině asi nemůžeme hovořit o Lorem Ipsum, ale existuje zde několik různorodých generátorů českého výplňového textu. Třeba Blábotovy rozumycs.blabot.net (bude se vám tam určitě líbit možnost generovat výplňový právnický text). Klasický počeštěný generátor najdete na www.lorem-ipsum.cz a pro změnu generátor náhodného českého textu na lipsum.cz

Poněkud šílený výplňový náhody text umí vytvářet wellstyled.com/tools/dummy-cz

Z cizojazyčný kousků jsou zde extravagantní věci jako www.catipsum.com, batman-ipsum.com

Originální generátor? Najdete ho pod Random Text Generator a generuje skvělé texty od Babicy týkající se vaření a řadu dalších variant. Neméně zábavný je Vogon-Poetry Dummy Text.

A poslední tip? Ten se vám bude určitě hodit, je rozhodně velmi originální – www.fiftyshadesgenerator.com

Je opravdu Lorem Ipsum peklo? Je opravdu špatné?

Je velmi pravděpodobné, že s tvrzením z počátku tohoto tipu nebudete souhlasit, protože řada webdesignerů považuje Lorem Ipsum za dobrou věc – argumentem je v tomto případě to, že text je nesmyslný a neupoutá pozornost.

Mám tu odvahu a budu si stát na tom, že ve skutečnosti pozornost odvádí. Přidám k tomu to, že pro český webdesign je Lorem Ipsum problém, protože nemá háčky čárky, nemá správné rozložení slov, mezer a všech dalších věcí. Ale protože mi to možná nebudete věřit, tak poskytnu odkazy na zdroje, které to říkají také. A říkají to dost jasně: Lorem Ipsum is Killing Your DesignsThe Other Reason why Lorem Ipsum is Bad for Designs a Why Lorem Ipsum is bad for the health of your website (kde dokonce najdete velmi užitečné desatero vysvětlivek, co je na Lorem Ipsum v designu špatně).

Co je to ten Lorem Ipsum? A proč to nepoužívat

Stále nejste přesvědčení? Ještě jednu věc tedy. Je příliš běžné, že se na webu (či dokonce v reklamě, letácích, tištěných materiálech) zapomene Lorem Ipsum. Je to sice moc zábavné pro případné diváky, ale vůbec to není zábavné pro ty, kteří to tam zapomněli.

Na tohle téma pár příkladů :

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky