@365tipu

TIP#1886: Jak dostat váš web do Google pro zahrnutí ve vyhledávání

Jedna z věcí, se kterou se čas od času setkávám u klientů. Spustí nový web a nevědí, jak ho „dostat do Google“. Tedy jak sdělit Google, že web existuje a že ho má začít indexovat, aby se objevil ve vyhledávání.

Čistě teoreticky byste nemuseli dělat nic, časem by snad Google váš web objevil, ale bylo by nutné, aby na něj „odněkud přišel“. Tedy někde kde Google chodí indexovat byl odkaz na váš web. Touhle cestou to ale taky může trvat dlouho. Vy samozřejmě potřebujete, aby Google váš web „našel“ co nejdříve a začal ho zpracovávat.

Přidání do Google je přitom snadné. První co musíte udělat je, že web přidáte do Google Search Console (GSC) – to jde poměrně snadno, za předpokladu že budete moci autorizovat váš web. Můžete to udělat přes HTML soubor nahraný do rootu webu, přes HTML kód přidaný do stránek, přes přidání záznamů do DNS, přes Google Tag Manager nebo, což je asi nejpraktičtější, na váš web přidat Google Analytics a web ověřit tudy. O GSC je řeč v K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít

V Google Search Console pak musíte přidat XML sitemapu – bez toho aby váš web měl XML sitemapu určující co a jak se má indexovat to nebude dobře fungovat. XML sitemapu vám vytvoří prakticky každý redakční/publikační systém nebo si ji v nejhorším (v základní podobě) můžete vytvořit ručně. Více o XML sitemap najdete v Co je to sitemap.xml, k čemu to slouží a jak s tím mám zacházet

V Google Search Console si vyberte (pokud jich máte víc) vámi přidaný web a v levém menu najděte Sitemaps a vaši XML Sitemapu přidejte (pomocí její adresy, což bude něco jako https://365tipu.cz/sitemap.xml.

U přidaných Sitemap (web jich může mít více) je pak vidět kdy byla načtena a kolik adres (URI) v ní bylo. V Google Search Console pak snadno můžete zjistit jak je na tom váš web s indexací, tady kolik toho Google z webu dokáže získat. Nezapomeňte, první indexace a získání dat o vašem webu nebude ihned.

Pokud nechcete/nemáte Google Search Console, tak můžete zkusit využít http://www.google.com/ping?sitemap=cesta_k_vaší_xml_sitemap – tímhle způsobem řeknete Google, že má načíst XML sitemapu a zpracovat její obsah. Web tak dostanete do Google (a ten už ho nezapomene a bude ho indexovat). Google Search Console ale nejen chcete mít, ale potřebujete mít.

Při přidávání do Google nezapomeňte na robots.txt (viz robots.txt? K čemu něco takového je? A proč je to užitečné?). Můžete vytvořit i zkontrolovat ručně, ale i tady může pomoci nástroj na kontrolu od Google.

TIP: ‣ Pomocník Webdesignera obsahuje další užitečné tipy a triky pro Webdesign

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky