@365tipu

TIP#758: Mám si na web přidat žádost o možnost poslat upozornění?

Možná jste se s tím setkali. Přijdete poprvé na nějaký web a zobrazí se vám vyskakovací okno, která žádá o svolení posílat vám upozornění. Můžete povolit nebo zakázat. Otravné už jenom tím, že se to objevilo. A bohužel také otravné řadou další věcí. Reagovat byste na to měli zákazem (Deny/Blokovat). A pokusím se postupně vysvětlit proč.

Možnost poslat upozornění do prohlížeče (Web Notifications) je dostupná jenom v některých prohlížečích a je to v zásadě něco jako když tvůrci určitého webu umožníte vám poslat SMS kdykoliv si zamane. Jenom s tím rozdílem, že ji dostanete v prohlížeči. Pochopitelně aniž byste v daný moment na onom webu museli být.

2017-04-05 07_28_28-Web tomaskrause.cz chce.png

Může to dávat smysl třeba u Twitteru (obecně u sociálních sítí), kde vám budou přicházet upozornění na určité aktivity – třeba to, že vám někdo poslal přímou zprávu, dal Líbí na příspěvek, retweetnul (nasdílel), atd.

Jako u všech upozornění je ale důležité to nepřehnat. Nechcete se totiž během chvíle zbláznit ze záplavy upozornění. Což je také přesně důvod proč nepovolovat upozornění jen tak pro nějaký web.

TIP: Pokud už něco takového na webu chcete mít, tak s ohledem na předchozí dbejte, abyste posílali opravdu, ale opravdu jen podstatná upozornění. A nedělali to příliš často.

Další poměrně zásadní nevýhoda upozornění do prohlížeče je, že ve vašem počítači (či mobilu) musí neustále běžet nějaký proces, který postupně kontroluje všechny weby, kde jste se přihlásili k upozorněním.  Tenhle proces běží bez ohledu na to, jestli máte spuštěný prohlížeč, což je taky dobré vědět. Při velkém množství povolených upozornění to může mít zbytečně dopad na přenášená data i výkon. Byť nikoliv zásadní, protože přenášená data jsou minimální. Ale stále to bude něco dělat a něco přenášet.

Co navíc, představte si BFU, který nic netuší a každému webu, který o to požádal, povolí posílání. V jeho počítači (či mobilu, tabletu) bude muset běžet jeden proces (ale možná i desítky procesů, záleží na implementaci), které budou kontrolovat, jestli nemají zobrazit Oznámení.

TIP: Pokud si myslíte, že na vašem webu Oznámení nějak reálně využijete pro posílání věcí uživatelům, tak na to rovnou zapomeňte. Úsilí spíše věnujte tomu, abyste od návštěvníků získali e-mail a důležité věci jim mohli poslat tam. Protože i na ten dostanou upozornění. A bude to fungovat spolehlivě a univerzálně

Třetí problematickou věcí může být to, že ne všechny prohlížeče tohle podporují. A ne všechny prohlížeče mají podporu na stejné úrovni. Ve světě kdy uživatel navíc pobíhá mezi více zařízeními (a běžně i více prohlížeč) je to celé značně problematické.

Mírně problematické je i to, že nastavení upozornění je v každém prohlížeči také provedeno jinak a jinde. Tím jak jde o novou věc uživatelé zpravidla netuší, kde se upozornění nastavují ani jak se jich zbavit.

2017-04-05 07_33_43-Nastavení – Nastavení obsahu.png

V Chrome se to například objeví až po rozbalení „pokročilé nastavení“ v Nastavení a poté musíte pokračovat do Nastavení obsahu (knoflík) kde až někde v polovině najdete Oznámení – což je mimochodem i dobré místo, kde můžete veškeré otravné dotazy zda je chcete dostávat zrušit jednou provždy.  Najdete tam i přehled všech webů, kterým jste kdy povolili nebo zakázali posílání.

DODATEK z července 2017 – Smashing Magazine se na Twitteru ptal fanoušků, jestli podobné věci (žádost o posílání upozornění) povolují. Má to poměrně podstatný výsledek, který ukazuje, že touhle cestou se nevydávajte.

2017-07-20 11_00_45-Uživatel Smashing Magazine na Twitteru_ „When a websites asks your permission to.png

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky