@365tipu

TIP#2237: Vydat dlouhý článek jako jeden celek nebo rozdělit na víc pokračování?

#TYDEN pro PCTuning.cz má okolo 10 000 znaků (podle Substacku, příliš na e-mail, ale co nadělím) a vychází rozdělený do čtyř kousků (příklad). Pokud ho někdo chce číst celý, tak musí postupně proklikávat z jedničky až do čtyřky. Stejné jde dělat na WordPressu, dlouhý text můžete rozdělit na více pokračování. 

Osobně bych (nejenom)) #TYDEN vždy vydával vše v “jednom kuse”. Hodně mi vadí muset se proklikávat na další díly. A nějak tak si myslím, že to nebude příliš oblíbené. Na druhou stranu to chápu. 

Víc dílů je víc “pageviews” (zhlédnutí), byť ty jsou celkem k ničemu. 

Víc dílů je víc zobrazení reklamy, což už může být zajímavější. Jeden čtenář vidí víc inzerátů a možná uvidí něco, na co klikne. A možná to vydělá víc peněz. Osobně si myslím, že je to marné očekávání. Ale budiž.

Víc dílů než jeden extrémně dlouhý může být “šetrnější” na server, ale i to je diskutabilní – hodně to bude například záviset na tom, kolik je tam obrázků. Pokud málo, tak jeden delší článek je ve skutečnosti na server šetrnější než několik požadavků na jeho kousky (zejména pokud máte správně udělaný web a třeba lazy loading obrázků).

TIP: Celé články nebo jenom upoutávky? Obvyklé dilema u blogu. WordPress na tohle má značku

Více dílů může znamenat rychlejší zobrazení pro čtenáře, byť i tady je to s otazníkem. Pokud máte dobře udělaný design webu, tak tento argument neplatí.

Více dílů je zbytečná komplikace pro vyhledávače, ale poměrně malá, takže možná vlastně o nic nejde.

Více dílů je velmi náročné na správný design. Pokud to neuděláte správně, noví čtenáři nepochopí, že mají na něco klikat a budou si myslet, že jste jim dodali něco malého. Zbytečné zmatení.

Mirek Hlavička na Linkedin přidal ještě jeden dobrý důvod proč nedělit dlouhé články. Nemožnost uložení pro pozdější přečtení, uloží se totiž pouze jeden díl, ostatní nikoliv.

Těžké rozhodování. Tedy pokud se na to prostě nedíváte jako já. Nerozdělovat a hotovo.

TIP: Co všechno by mělo být na blogu aby dobře fungoval pro čtenáře i autora?

A pokračovat můžete do Vydat nějaké složitější téma jako seriál několika pokračování?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky