@365tipu

TIP#465: Jak si otestuji jak rychlý mám (svůj či cizí) web?

Aby vaše webové stránky (váš web) nenaštvávaly a netrápily zákazníky (návštěvníky), tak je nutné aby byly dostatečně rychlé, svižné, no prostě  když si někdo otevře vaši hlavní stránku (nebo třeba článek), tak aby ji dostat ve velmi krátkém čase. Ten velmi krátký čas je poněkud relativní a závisí i na tom, jak rychlé má váš návštěvník připojení k Internetu, ale nic to nezmění na tom, že musíte zajistit, aby váš web byl rychlý a zvládal dávat stránky během pár sekund.

Když se před pár dny objevily nové www.ceskenoviny.cz, tak to na první pohled bylo pomalé. Prostě jste na první pohled čekali hrozně dlouho i vůbec, než se něco objevilo. Protože jsem chtěl vědět proč, tak jsem zkusil jednu ze snadno použitelných pomůcek pro zjištění rychlosti natažení webu – tools.pingdom.com/fpt/ – a ta mi nakonec ukázala, že se pocitem nemýlím, natáhnout jednu stránku trvalo běžně 20 až 30 sekund.

2016-04-052009_41_56-website20speed20test

Výhoda podobných pomůcek je, že mají rozumně silný přístup k testovaném webu (na rozdíl od vašeho případného pomalého Internetu) a mimo onoho celkového času vám poskytnou i dost informací i o tom kde jsou ty pomalé části – na což se sice musíte trochu vyznat v tom co je co v přehledu stahovaných částí stránky, ale tak těžké to není.

Stejnou pomůcku máte i v prohlížečích

Pokud máte Google Chrome, tak něco podobného máte i ve vlastním počítači. V Nástrojích pro vývojáře (Ctrl+Shift+I nebo F12) se stačí přepnout na Network a zmáčknout F5 pro nové natažení stránky. Po chvíli dostanete něco velmi podobného jako nabízí výše uvedená online služba, ale bude to ovlivněno rychlostí vašeho internetového připojení.

Dozvíte se tam to co ve většině pomůcek pro testování rychlostí webu – co všechno se stahovalo, jak dlouho jednotlivé věci trvaly, jak dlouho trvala celá Stránka stáhnout a vykreslit, jak jednotlivé věci byly velké a jak to bylo velké celkem. A také objevíte případné chybějící části stránky (404ky a jiné chyby) a další užitečné informace.

2016-04-09 08_55_48-Developer Tools - http___www.ceskenoviny.cz_.png

Další možností je PageSpeed Insights od Google, která ale funguje trochu jinak – neměří přesně jednotlivé součástí Stránky, ale všímá si věcí, které by bylo vhodné zlepšit, aby váš web byl rychlejší.

Online pomůckám pro testování rychlosti webů ale není konec, je jich poměrně hodně a občas umí něco navíc (nebo také něco méně). Například:

Vedle těchto online služeb je ještě řada možností jak to dělat pomocí aplikace (software) v počítači. Ale to až případně někdy jindy.

TIP: Jak zjistit na čem běží (a jaké technologie používá) nějaký web? poradí, jak se snadno podívat na to, co za technologie, skripty a knihovny nějaký web používá.

PS: Měli byste vědět, že rychlost vašeho webu je pro Google jední z důležitějších faktorů pro lepší umístění ve výsledcích vychledávání.

PPS: Rychlost vašeho webu (a také to aby jedna stránka nebyla příliš velká na stažení) je otázka života a smrti pro uživatele mobilních telefonů.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky