
Čas přidat další souhrnnou stránku spojující různorodé tipy na užitečné a nepostradatelné software.
Mobilní telefony a tablety, mobilní aplikace
ZÁSADNÍ: Nepostradatelné aplikace pro iPad či iPhone. Nevíte-li coby, tak poradíme co si pořídit pokud jste měli štěstí na bohatého Ježíška. Samozřejmě prostě můžete pustit App Store (iTunes) a podívat se na žebříčky. Je to jeden způsob, který osobně používám často pro objevování nových věcí. A hodit se určitě bude Vytáčí vás „česká“ klávesnice od Apple na iPhone/iPadu? Pořiďte si jinou
ZÁSADNÍ: Bez jakých aplikací se neobejdu v Androidu? Jaké nepostradatelné máte vy? Telefon nebo tablet s Androidem? Tady to nebude vůbec těžké, je tu Google Play a tisíce a tisíce aplikací. V Jaké aplikace od Google si přidat do telefonu s Androidem od jiného výrobce? najdete přehled „originál“ aplikací od Google.
TIP: Aplikace, software a tipy pro práci z domova i na dálku. Koronavirový speciál věnující se všemu „remote“
Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet? rozhodně zkuste hned jak se vám podaří nový mobil či tablet zprovoznit.
Jak na správu a (hlavně) zálohování kontaktů v mobilním telefonu? Tohle vás možná začne trápit až později, až vám začne bobtnat seznam kontaktů.
Jaké mobilní aplikace použít pro live streaming videa? je už trochu specializovanější, ale o to užitečnější. Stejně jako Nejsnazší cesta k pořízení takového toho zrychleného videa? Aplikace Hyperlapse! a Instagram, Vine či Hyperlapse jsou dobré nástroje na fotografie i videa, nejenom sociální sítě
Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět? Tady dodám, že tohle si pro iOS (iPhone/iPad) moc nepořídíte.
Konkrétní tipy na anti-malware pro váš Android najdete v Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?
TIP: Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká? vám poradí co dělat, když si něco takového jako je tablet, notebook, 2v1 či počítač koupíte.
Co vědět o blokátorech inzerce pro iOS? Jak blokují? A co je na výběr a proč to není totéž, jako blokování inzerce na počítači.
Nebere vám hlava 210 MB velký Facebook v mobilu? Zkuste alternativy, které oceníte zejména, pokud Ježíšek přinesl mobil/tablet co nemá moc paměti.
Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je aneb až uvidíte divný čtvereček s podivnými kostičkami, tak už budete vědět co s ním.
Jak nejsnáze dostat papírové dokumenty do počítače aneb scannery dneska hlavně ve firmách, ale pokud jste obyčejný člověk, tak mobil či tablet pomohou. Velmi.
Jaké klávesnice pro Android jsou ty nejlepší vám poradí jak si pořídit originální klávesnici od Google i když ji nemáte v mobilu. A jaké další alternativy jsou na výběr.
TIP: Software je normální nekrást, byť je to tak snadné. Viz Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává? pokud v tom ještě nemáte jasno.
Jak propojit Android a váš počítač pro SMS, upozornění a přenosy souborů budete mít rádi, protože vám umožní psát a číst SMSky v počítači . V Jak na vzdálený přístup na zařízení s Androidem? najdete přehled pomůcek pro vzdálený přístup na mobily a tablety s Androidem.
Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy? nabídne přehled desítek chatovacích (instant messaging se jim říkalo dříve) mobilních aplikací i programů pro počítače.
V Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování
Aplikace co umí omezovat využití dat ostatních aplikací jsou užitečné, třeba Google Datally ale i některé další. Najdete je v Google Datally šetří mobilní data (recenze). Jaké další aplikace na úsporu dat pro Android?
Operační systémy, tedy prostě klasické software
ZÁSADNÍ: Nejdůležitější aplikace pro Windows 10 vám poradí, jaké užitečné aplikace si můžete pořídit. Zejména takové, co jsou přizpůsobena novému rozhraní Windows 10 (ale i Windows 8).
ZÁSADNÍ: Tipy na užitečné software pro MAC tu rozhodně nemohou chybět. Pokračování najdete v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)
ZÁSADNÍ: Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky pokud něco takového jako Linux máte. Pokud hledáte negrafické aplikace, tak v Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal. Řada z nich se vám bude hodit i když to grafické rozhraní máte.
ZÁSADNÍ: Tipy na hodně užitečné software pro Windows, které navíc můžete mít zdarma a tady najdete software pro původní Windows (ale i Windows 8/10).
Přecházíte na Chromebook? Jaké aplikace nahradí ty, na které jste zvyklí odjinud? Tenhle tip vám možná vyřeší problém, jak tu prohlížečově založenou věc používat.
UŽITEČNÉ: Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou? vám poradí jaké poštovní programy můžete použít pro práci s vaší e-mailovou schránkou
UŽITEČNÉ: Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí. Můžete si ve Windows pořídit Linux, v Linuxu či MACu Windows. Můžete si ověřovat a testovat programy, aniž byste si zaplňovali počítač zbytky po jejich odinstalaci. A mrkněte i do Jak ve Windows spustit původní programy pro DOS?
ZÁSADNÍ: Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara. Pokud jste dostali nový počítač (či tablet s Windows 10), tak rozhodně nečekejte a první co si pořiďte je antivir. A pak ještě pokračujte v čtení v Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?
V Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec? se dozvíte poměrně dost podstatné věci, ohledně virů a antivirů pro mobilní zařízení. V Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba? najdete vše podstatné o antivirech pro Linux.
TIP: Co je to freeware? A co je to shareware? A co Open Source? vám vysvětlí, jaké jsou licenční možnosti u software. A těch něco-ware tam najdete ještě daleko více.
Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další a tady najdete dostatečně dost tipů na to, jak si co nejrychleji do počítač, mobilu či tabletu přidat cloudové úložiště. Rovnou si přečtěte i Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?
Co používat pro stahování torrentů? A neříkejte, že mezi Vánoci a Novým rokem se třeba nebudete chtít dívat na nějaké ty filmy. Hodit se vám bude ještě Co je to BitTorrent? a Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi. To hlavně pokud jste si pořídili, třeba, nějakou tu Androidí krabičku k televizi.
Co použít místo Microsoft Office? to říká jasně. Nemusíte nutně krást Microsoft Office ani dávat velké peníze za legální podobu. Na tohle téma se vám bude ještě hodit Co všechno najdete v Google Docs? Nahradí Microsoft Office?
V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí. Je dobré vědět, že monstrózní Adobe Reader není nutný.
Prohlížeče? Jsou tu ještě nějaké jiné než Chrome, Firefox, IE/Edge a Safari? Je dobré mít volbu. I v tom, jaký prohlížeč používáte.
Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows? Tohle se vám sakra bude hodit, pokud vám dojde místo na počítači nebo v tabletu. Ale třeba jste pod stromeček dostali SSD. Patří k tomu ale ideálně ještě Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Pomůcky pro vyčištění disku pomohou hodně
Jaké nástroje se používají na tvorbu video tutoriálů snímáním obrazovky? Je sice jasné, že video tutoriály nebude vyrábět každý, ale co kdyby? A když už jsme u videa, tak V čem ve Windows stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker? a třeba také něco o otáčení videí.
K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovat. Prostě v řadě případů si můžete pořídit programy, které stačí spustit.
Colasoft Capsa se může hodit, když potřebujete zjistit, co teče po síti a jestliže tam někde výše bylo něco o Packet Snifferu pro mobilní telefon(tablet), tak tohle je Packet Sniffer pro Windows.
K čemu se vám může hodit wget? Ke stahování a zrcadlení! Další trochu specializované, ale pokud se tohle naučíte, může vám to hodně pomoci.
Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock Origin. Blokovat reklamu je sice možná špatné, ale někdy je to prostě nevyhnutelné.
POZOR: Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz? A bát byste se měli. Je velmi snadné si pořídit do počítače nevítané hosty.
V Co že to znamená FTP a jaké FTP klienty používat? najdete nejenom tipy na užitečné software co vám s FTP přenosy pomůže, ale i nějaké ty bezpečnostní drobnosti.
Jak mít software v počítači s Windows aktuální? Dost zásadní věc, protože neaktualizované software je zdroj zásadních bezpečnostních rizik. A Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows? s tím vlastně tak docela souvisí.
Co si ve Windows (ale i jinde) pořídit na přehrávání hudby? A nenechte se odradit tím, že je to hlavně pro Windows, řada za tam uvedených aplikací je multiplatformní.
Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy? nabídne přehled desítek chatovacích (in
Čím ve Windows vypalovat CD a DVD? vám prozradí, že sice Windows vypalovat umí, ale jsou na to lepší udělátka.
Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows) poradí něco podstatně zábavnějšího než jenom software na práci. Zkusit můžete i Kde získávat hry PC zdarma? – poradí kde hledat hry zdarma. A pro jablíčkáře je tu Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku
TIP: Jak na Raspberry Pi? Užitečné a nepostradatelné software pro váš Raspbian (8) se bude hodit všem, co si pořídili tenhle sympatický malý počítač
Mac OS (Mac a MacBook)
Tipy na užitečné software pro MAC OS X je starší přehled užitečný aplikací pro Mac. Po pár letech se dočkal dalších pokračování:
Pokud řešíte jaké aplikaci si pořídit, tak začněte v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3) a pokračujte do Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace. Bylo toho nakonec tolik, že je to rozděleno do dvou dílů (a vlastně tří, když započítáte předchozí).
Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku vám nejen poradí jak na Mac/MacBook dostat hry, ale také jaké hry jsou dostupné. Samozřejmě ne všechny, ale slušný přehled tam je.
Tipy na software, ne zcela vázané na prostředí
ZÁSADNÍ: Správce hesel vám pomůže nejenom si hesla pamatovat, ale také zlepší bezpečí. Věřte nebo ne, tohle opravdu je zásadní software. V Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? najdete přehled správců hesel, které si můžete pořídit. Pro počítač, tablet i telefon.
Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep? Volba těžká. Víte proč? Protože si to prostě budete muset sami vyzkoušet.
IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet. A jakkoliv se to nezdá, tohle umí být extrémně užitečné.
Popravdě, stejně jako Jak na myšlenkové mapy? Mindmapping pro každého.
V čem vytvářet wireframe, dráťáky. A složitější design webů? a Barvy, barvy a barvičky aneb co vám pomůže v designu při výběru barev jsou sice už dost hodně specializované, ale kdo ví.
Jaké jsou alternativy pro Adobe Illustrator, v čem vytvářet vektorové malůvky? A jako v řadě jiných případů i tady platí, že drahé software od Adobe není potřeba ani krást, ani kupovat.
V čem dělat brožury, noviny, newslettery a čím nahradit Microsoft Publisher? Tohle se vám může hodit pro nějaké pěkné PFko. Narozeninové přání. Svatební oznámení.
V jakých nástrojích vytvářet infografiky a vizualizace? Dnes jsou infografiky jedním z hodně rozšířených nástrojů marketingu. Kupodivu je dnes daleko snazší je vytvářet, než v době kdy to bylo hlavně o tom jak dobře umíte pracovat v Adobe Photoshopu/Illustratoru.
V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet? poradí řadu specializovaných kreslicích programů.
Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení? Tohle je možná něco, co ještě neděláte, ale do nového roku je čas se naučit nové věci. Patří sem i K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst
Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat? Sice to zní jako trochu specializované, ale moc není. Kdo dneska nepíše něco co je určené pro web?
Co je to deduplikace? V čem to pomůže vašemu počítači? A jak na to? Tohle poradí, jak třeba zjistit, že spoustu místa na disku zabírají duplicitní soubory. Hodí se třeba pro vyčištění sbírky MP3.
Co používat v počítači pro správu fotografií vám poradí s programy pro správu fotek v počítači. Hledání, třídění, přesouvání, mazání, základní úpravy, štítkování, přesuny mezi složkami.
Jak si zjednodušit psaní? Programy pro makra a zkratky na klávesnici aneb text expandéry možná neznáte, ale až je poznáte, tak už bez nich nebudete moci existovat.
TIP: Ve Kde stahovat freeware a shareware? najdete poměrně bezpečné, ale také zásadně nebezpečné zdroje pro software.
Jaké kalendářové aplikace si můžete pořídit? Připomene klasickou velkou kalendářovou trojku a něco přes desítku dalších možností.
Co je to souborový manažer? Tipy na ty lepší a k čemu že mi to bude? vás možná naučí používat něco co jste doposud nevěděli, že existuje. Najdete tam tipy na souborovém manažery pro Windows, Linux, OS X, Android i iOS
Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií a vlastně je to takový vylepšený souborový manažer.
Jaké programy pro dávkové zpracování fotografií? Konverzi, změny velikosti, atd. vám pomůže k tomu, abyste si ušetřili spoustu času i práce.
V Co je to Dual Boot? zjistíte, že na jednom počítači je možné mít více operačních systémů a spouštět je podle potřeby.
Jaké jsou alternativy pro Adobe Lightroom vám poradí jaké software pro práci s RAW fotkami si pořídit a ušetřit.
Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty poradí co si pořídit na otevírání archivního souborů. Zejména jiných než ZIP.
Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou? Ať nezůstane v roce 2020 stranou.
TIP: Co je to to bloatware nevynechejte. Protože i na tohle určitě narazíte
Online služby, aneb něco co můžete mít vždy a všude
Online služby pro tvorbu letáků, bannerů, log, obrázků s citáty a tak vůbec. A neříkejte, že nikdy nic takového potřebovat nebudete.
Jaké online nástroje pro práci s fotografiemi a obrázky? A tady to je asi jasném, kdo by dnes nepracoval nějak s fotkami a obrázky.
Jak si přeložím Stránku v jazyce, kterému nerozumím? Jak dobré je Google Translate? A měli byste vědět, že dneska „strojový“ překlad umí různá kouzla.
Kde si mohou založit a psát blog? Co kdybyste si od prvního ledna prostě začali psát blog?
V čem řešit projektový management, ideálně navíc ještě týmový? Užitečný tip. Takový ten se spoustu zajímavých odkazů co vám zaručí, že budete celý den moci prokrastinovat.
Něco zcela zvláštní? Co vám pomůže ve sledování noční oblohy a astronomických událostí? vám třeba ukáže váš nový koníček.
V Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači? se dozvíte o tom, co výše uvedený služby často také umí, ale co můžete chtít řešit bez uložení někde v cloudu. Tedy o synchronizaci souborů mezi zařízením (počítači, mobilními zařízeními, úložišti).
Jaké jsou alternativy pro Adobe Audition? V čem řešit střih zvuku? Klasicky zjistíte, že drahé software od Adobe vlastně nakonec vůbec nepotřebuje.
Rozšíření pro prohlížeče a prohlížeče vůbec
ZÁSADNÍ: Nepostradatelná rozšíření pro Chrome, což snad víte, je prohlížeč od Google.
Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý? No k tomu, abyste mohli na Internetu brouzdat anonymně a mít větší (pocit) bezpečí.
TIP: Co je to „walled garden“ a proč je to špatně? Vám vysvětlí termín označující uzavřené systémy, takové jako Facebook, iOS, Linkedin a řada dalších. Z pohledu soukromí a bezpečnosti jsou problematické i v tom, že z nich nedokážete získat všechno co si o vás shromažďují.
Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti
- Všechno o Twitteru pro firemní i osobní použití.
- Jak používat Facebook pro marketing
- Instagram pro začátečníky
- Všechno co jste chtěli vědět o Pinterestu
- Pomocník Webdesignera
- Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže
- Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10
- Nepostradatelné software pro počítače, telefony, tablety či prohlížeče
- Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad)
- Jazykový koutek aneb čeština smyslu zbavená
- GTD aneb jak prorazit prokrastinaci
- Jak na filmy a TV seriály
- Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl
- Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce
- Chytrá domácnost (Smart Home)