TIP#267: Co vědět o blokátorech inzerce pro iOS? Jak blokují? A co je na výběr

Než se pustíme dál k tématu, tak začněme tim, že můžete rovnou bez váhání zkusit třeba Crystal – crystalapp.co – či Purify – www.purify-app.com. Tyhle dva kousky vypadají aktuálně jako ty o které je největší zájem (obě ale placené). A dlouho bude trvat, než se blokátory inzerce pro iOS od sebe budou nějak (výrazně) lišit – což je dáno hlavně tím jak to Apple umožňuje a také tím, že první verze od všech umí prakticky pouze totéž. Prostě blokovat „všechno“ a jen na úrovni adres.

O blokátorech inzerce (ve skutečnosti blokátorech obsahu, nakonec tak tomu Apple přesně říká) pro iOS byste ale měli vědět následující důležité věci

 • Použít je můžete pouze pokud máte stroj (iPhone či iPad) s 64 bitovým procesorem. Důvodem je prý to, že 32 bitové procesory by něco takového nezvládly (hezké pohádky od Apple, to jen tak mimochodem)
 • Blokace inzerce funguje pouze v Safari – nebude tedy fungovat v aplikací, ale ani v Safari otevřeném z aplikace (častý případ třeba proklik na odkaz z Facebooku či Twitteru)
 • Technické možnosti blokace jsou dány Apple a jsou velmi omezené, tedy zejména ve srovnání s blokátory inzerce v počítačích (o těch viz Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock Origin)
 • Blokování inzerce v iOSu ve skutečnosti není blokování inzerce. Apple prostě umožňuje určit, které weby (adresy) uživatel „nesmí“ vidět a to je všechno. Dokonce to nevyžaduje v zásadě žádné programování, celé je to jenom (zjednodušeně řečeno) datová (JSON) struktura, která popisuje co blokovat. Hezky je to popsané v Safari Content Blocking in iOS 9: a tutorial by example
 • To předchozí znamená, že pokud jste zvyklí na komfort z AdBlocku či  µBlocku, tak ten v tomto případě očekávat prostě nemůžete.
 • Málokterý z blokátorů umí whitelist, tedy to, že byste si nastavili web, na kterém se blokovat nemá.

V čem vám blokátor inzerce na iOSu pomůže

 • Ušetří vám mobilní data, dost dobře možná až polovinu dat na zpravodajských a tomu podobných webech
 • Ušetří vám baterii, protože se bude stahovat méně dat, stažení bude rychlejší, atd.
 • Může vám pomocí chránit soukromí, protože se nebudou stahovat spousty šmírovacích udělátek (včetně třeba těch od Facebooku)
 • Může vás poskytnout ochranu před něčím škodlivým, byť zrovna na iOSu tohle není to, o co by mělo jít
 • Mohlo by vás to ochránit před Flashem, ale ten naštěstí na iOSu není
 • Může vás to ale ochránit před automaticky spouštěním videem a jiným otravnými věcmi

Jaké můžete tedy mít blokátory pro iOS?

Pamatujte, všechny blokátory jsou stejné, tedy co se základní funkčnosti týče. V zásadě jenom poskytují iOSu seznam adres, které se mají blokovat. Takže aktuálně jediný rozdíl mezi nimi bude ten, že mohou blokovat rozdílné věci. Po instalaci z App Store je najdete pod nastavením pro Safari a musíte je povolit, tj. Settings/Nastavení -> Safari -> Content Blockers. Pokud to tam není, tak nemáte iOS, který blokování obsahu (inzerce) umí. Ale to je ani nebudete moci stáhnout.

conent-blockers

Pro zbytek se podívejte do nastavení vámi stažené aplikace, protože tam může být nějaká ta volba ovlivňující co blokuje. Hodit se vám může ještě to, že pokud budete v Safari chvíli držet Refresh, tak se objeví menu, které umožní nahrát stránku bez blokace.

POZNÁMKA: To, že nemůžete některé z výše uvedených software mít se dozvíte až poté co ho začnete stahovat. Velmi zábavné. Takže mne prosím omluvte, iPad Mini už pro Apple je něco, co postupně začínají ignorovat a tohle software vyzkoušet prostě nemohu.