@365tipu

TIP#530: Jak ve Windows spustit původní programy pro DOS?

Nenechte se mýlit, ono to sice vypadá, že ve Windows naleznete „původní“ DOS, ale není tomu tak. Příkazová řádka by tam sice byla, ale pokud se pokusíte spustit nějaký poněkud starší DOSovský program, tak se dozvíte, že není kompatibilní.

Jedna z možností jak spouštět původní programy pro DOS je … pořídit si původní DOS. Což je možné tak, že si ho nainstalujete ve virtuálním stroj (viz Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí). Tohle řešení by vám teoreticky mělo umožnit pouštět i náročnější věci

160610-1.png

Podstatně snazší může být pořídit si MS-DOS Player, což je emulátor pro Win32-x64 systémy. Pomůže spustit leccos, ale s hrami moc nepočítejte. Ale nakonec co, malé, je to jednoduché a zadarmo. Tvůrce tohoto programu má na jeho domovské stránce ještě další zajímavosti – CP/M Player, QEMU on Windows a řadu emulátorů různých starých počítačů a herních konzolí (ano, třeba i Sord m5 emulátor, což byla má srdcovka).

POZOR: Předchozí odkazy už neplatí, autor se přestěhoval, takže vše na takeda-toshiya.my.coocan.jp/

Ale ani tady nemusíte zoufat, je tu DOSbox, tedy další emulátor lišící se tím, že obsahuje i emulace potřebných grafických a zvukových karet. A tím pádem také podstatně schopnější a pokročilejší.

DOSBox-X je novější konkurent – Windows, Linux, MacOS

FreeDOS už přes dvě desítky let udržuje při životě náhradu MS-DOSu. V Open Source podobě navíc.

Dalo by se pokračovat ještě chvíli, různých emulátorů je k dispozici poměrně dost, ale určitě si je dokážete najít přes „DOS emulator“ v Google. Tohle by vám pro začátek mělo stačit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky