Koupíte si, například, nějaký ten tablet či 2v1 s Windows. Dáte si samozřejmě pozor, aby tam byly už od koupě Windows 10, nikoliv starší osmičky. Případně aby tam bylo ještě stále použitelné bezplatné upgrade na desítky (ale na to bych moc nesázel). Přinesete domů, zapnete do sítě a případně nabijete baterii tak aby, to začalo fungovat. Co vás dál čeká?
1) První spuštění a zprovoznění
Projdete prvotním nastavením kde si zcela určitě založíte nebo použijete váš účet u Microsoftu. Což lze sice přeskočit, případně používat lokální účet, ale doporučím opravdu použít přímo účet u Microsoftu. V prvotním nastavení se i připojíte na WiFi, protože tohle budete potřebovat nejenom pro aktivaci, ale i pro všechno další.
POZNÁMKA: Pokud po prvním spuštění nevidíte proces prvotního nastavení, ta je to špatně, mát v rukou něco co už bylo používáno. Mrkněte do Co dělat, když si koupím počítač, notebook, tablet či mobil ze showroomu co je už plně funkční
Pokud jste si pořídili nějaké mobilnější zařízení (tablet, 2v1), tak se vás Windows 10 samy zeptají, jestli chcete nastavit PIN. Což také určitě udělejte, je to jednodušší, než zadávat vaše plné heslo (které zcela určitě máte silné). Nezapomeňte, že PIN se týká jen toho jednoho počítače, na případných dalších už může být jiný, nebo tam nemusí být vůbec.
POZNÁMKA: Můžete aktualizaci a vůbec vše další dělat s lokálním účtem. Tomu nakonec nemusíte teoreticky ani přidělit heslo, ale pro pozdější používání je dost nutné mít počítač pod heslem. Zejména pokud je to tablet/notebook, který si budete někam brát.
Pokud jste si k tabletu (či k 2v1) pořídili paměťovou kartu (SD/SDHC), tak ji teď na počátku do zařízení ještě nevkládejte, mohli byste se potkat s problémy v následujícím kroku.
TIP: Tenhle tip vznikl tak, že jako narozeninový dárek dorazil koupený UMAX VisionBook 10Wi Pro a během zhruba šesti hodin proběhlo skoro vše co je v tomto tipu popsané. Musím k tomu dodat, že tenhle 10″ 2v1 velmi příjemně překvapil, za velmi příznivou cenu dostanete kvalitní a svižné zařízení. Samozřejmě, daleko hezčí by bylo si pořídit hybridní notebook Toshiba Z20t, ale ten je s ohledem na možnosti v jiné cenové kategorii. A jen pro doplnění, v případě VisionBooku je cílem nahradit první generaci 10″ iPadu. Ten sice jde zapnout a občas i něco funguje, ale moc toho není. A kupovat nový 10″ iPad je ve stejně nedostupné cenové kategorii a dnes už to není až tak rozumný krok. pokud nejste zrovna grafik

2) Aktualizace na aktuální verzi Windows
Objeví se vám Windows 10, tedy jejich nové start menu, případně pracovní plocha (desktop) a vy odolejte, protože vás čeká stažení všech aktualizací. Ideálně by to mělo dojít až tak daleko, že si Windows 10 aktualizujete na October 2018 Update . Tohle bude trvat poměrně dlouho, bude to záležet na rychlosti vašeho Internetového připojení i rychlosti stroje co jste si koupili. Ale protože v něm ještě nic není, půjde to podstatně svižněji, než když byste to dělali později.
POZNÁMKA: Čistě prakticky můžete rovnou skočit na bod (3), tedy přímou aktualizaci na Windows 10 October 2018 Update.
Aktualizace vašich „nových“ Windows na ještě novější bude velmi pravděpodobně znamenat několik koleček stahování a následného restartovaní vašeho počítače. Ničemu se nedivte, nechte to v klidu běžet, nic dalšího zatím neinstalujte, ani zbytečně nic nepoužívejte. Občas to bude vyžadovat vaši pozornost, není možné to nechat proběhnout automaticky. Nedivte se ani tomu, že poměrně dlouhou dobu (pár minut, víc ale opravdu ne) nemusí být na displeji vidět vůbec nic.
TIP: Pokud jste už pořídili něco s Windows 10, tak už odpadá občasný problém nutnosti opatřit si nové ovladače, jako když byste absolvovali upgrade z osmiček. Je také méně pravděpodobné, že narazíte na nějaký ten problém.
Nedělejte to, pokud jste na mobilním internetovém připojení, stahuje se až několik GB a to by se nemuselo dobře snést s FUP. A poslední dobrá věc v tomhle kroku je ta, že nechte zařízení napájené ze sítě. Pojede na plný výkon.
3) Aktualizace na Windows 10 October 2018 Update
Než pokročíte k dalšímu kroku, tak se ujistěte, že už žádné další aktualizace nejsou k dispozici – budete Aktualizaci (Windows Update) prostě zkoušet tak dlouho, až vám řekne, že tam už nic dalšího není. Bohužel je dost pravděpodobné, že se vám neukáže Windows 10 October 2018 Update – to má číslo 1809.
Budete to tedy muset udělat ručně, stažením – viz Jak stáhnout Windows 10 October 2018 Update (verzi 1809)?
Tohle bude opět trvat poměrně dlouhou dobu, opět závisející na rychlosti Internetu. Takže to prostě trpělivě nechte pracovat. A pokud máte nějaký ten tablet s minimem paměti, tak možná budete potřebovat smazat starší verzi Windows a porůznu uložené aktualizační soubory. V tomhle vám pomůže Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí a případně tipy v Jak dostat Windows 10 Anniversary Update na tablet s nedostatkem místa na disku
Po stažení bude následovat ještě další dlouhé čekání na přípravu aktualizace a zase nějaké ty restarty. Je dost pravděpodobné, že existuje ještě další aktualizace, takže opět zkoušejte Windows Update, dokud vám neřekne, že nic nového už není k dispozici.
TIP: Pokud řešíme nové zařízení, tak v tuhle chvíli ještě není moc potřeba řešit zálohování před aktualizacemi. Později to ale bude docela vhodné. Pro notebook či 2v1 se jako velmi vhodné může hodit pořídit si nějaký ten 1 až 3 TB velký externí disk připojitelný přes USB či síť. Osobně pro tohle mám maličké Toshiba Canvio Alu s kapacitou 2 TB. Ale na průběžné zálohování hlavního stroje je k nezaplacení něco jako Synology NAS.
Mimochodem, v tomto momentě uplynuly klidně tři až čtyři hodiny od okamžiku, kdy jste zařízení poprvé spustili. To jen abyste věděli, že na tohle si opravdu musíte vynahradit hodně času.
Nějaký ten čas vám ještě ubere i to, že byste měli spustit Store (Obchod) a nechat aktualizovat aplikace. Protože po aktualizaci na Windows 10 AU jich tam bude čekat asi tak dvacet na aktualizaci.
4) Nějaká další nastavení
Přejmenujte si počítač (Nastavení -> Systém -> O Systému -> Přejmenovat počítače). Máte tam nějaké náhodně generované jméno, což sice nijak zvlášť nevadí, ale pokud budete mít doma počítačů víc, tak je dobré je mít nějak srozumitelně pojmenované. A také si ho případně přidejte do pracovní skupiny či domény (viz Kde změním jméno počítače s Windows 10? Kde ho přidám do domény či pracovní skupiny?) pokud to je možné.
Nastavte si OneDrive aby případně nesychronizoval věci, které by zbytečně zabíraly místo – tohle je důležité pro tablety, 2v1 a může se hodit i pro notebooky. Pokud OneDrive nepoužíváte, tak je možné ho odinstalovat.
Vyčistěte si disk od starých Windows a různých pracovních souborů, viz Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows. U tabletů s nějakými těmi 32 GB místy na disku to je docela dost důležité, běžně vám to vrátí i přes 10 GB disku.
Přidejte paměťovou kartu (pokud jde o tablet) a pak si nastavte Windows tak, aby ji používaly – jak pro instalaci dalších aplikací, tak pro ukládání vašich souborů. Ideální je pořídit si kartu s maximální možnou kapacitou a dostatečně rychlou.
Nastavte zálohování a to buď pomocí toho co umí Windows nebo třeba pomocí toho co přišlo s vaším externím diskem (viz povídání o Toshiba Canvio Alu výše). K zařízením s Windows naštěstí není problém přes USB připojit jakýkoliv externí disk. A zálohovat můžete i přes WiFi, byť to bude asi poněkud pomalejší.
U tabletu si zapněte normální klávesnici, protože to zvěrstvo s českými znaky kdesi vpravo se nedá používat. Viz Pořiďte si normální dotykovou klávesnici na Windows 10 tabletu, ne tu českou hrůznost
Změňte si nastavení vypínacího tlačítka. Na výběr máte mezi vypínáním, uspáním a hibernací. Vypínání je špatné v tom, že vám nezachová běžící programy. Uspání je dobré u tabletu, méně dobré u velkého počítače či notebooku s pevným diskem (tam se bude hodit spíše hibernace). Hibernace je dobrá hlavně tam kde je pevný disk.
TIP: V Jak vypadá hybridní notebook co může být tablet? Soudě dle Toshiba Z20t skvěle se dozvíte jak vypadá 2v1 v poněkud vyšší cenově hladině, ale které je zároveň vydařený notebook a nemá řadu omezení co cenově dostupnější varianty. Z těch cenově dostupnějších mohu doporučit to co jsem použil k napsáni tohoto dlouhého tipu – VisionBook 10Wi Pro + odnímatelná klávesnice o které byla už řeč výše.
5) Přidání dalších podstatných/užitečných programů
Tuhle další fázi můžete pochopitelně vynechat, nebo možná máte zcela jiné nároky a potřeba, takže to co doporučím přidat se vám vůbec nebude hodit. Takže to berte jako tipy, nikoliv něco co vás opravdu čeká. A ukázku toho, bez čeho se určitě neobejdu.
Chrome coby prohlížeč doporučím rozhodně více, než Edge, které ve Windows 10 je. Už pro to, že umí synchronizovat hesla, záložky, historii a řadu dalších vychytávek. Takže tohle rozhodně ano.
Dropbox můžete vynechat, pokud jste se rozhodli si cloudové úložiště ponechat v podobě OneDrive. Osobně ho používám intenzivně, takže tady je volba jasná. Pokud ale chcete mít něco jen na občasné snadné přenášení souborů, tak OneDrive plně postačí – každé další software v nějakém tom tabletu/2v1 znamená, že zabere další část paměti – a té tam nebývá mnoho.
TeamViewer pokud máte Windows 10 Home, které neumožňují vzdálený přístup. Případně jiné aplikace, viz Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows? Tohle se vám může hodně hodit pokud máte tablet a chcete na něm udělat poněkud víc věcí než jenom pár drobností. Pokud máte zařízení s Windows 10 Pro, tak tam jde použít přímo nástroje od Windows.
Pokud používáte sociální sítě, tak nezapomeňte, že Windows 10 mají univerzální aplikace pro Facebook a Messenger, Twitter, nově i pro Instagram a nějaké ty další užitečné věci. Třeba i to přerostlé Skype, protože přeci jenom je to pořád jeden z nejrozšířenějších programů pro textový, hlasový i video chat.
Budete-li potřebovat Microsoft Office a nemáte na něj peníze? Pak je vcelku jednoduché jít cestou Libre Office, nebo se spolehnout na Google Docs.
VLC pokud jde o přehrávání videa, přeci jenom Windows Media Player není to pravé. Pokud byste si chtěli hodně pouštět filmy, tak na to je dobré jít třeba přes Kodi. Viz Jak na filmy a TV seriály, ale VLC vám na to bude také i stačit.
Neuškodí LastPass coby univerzální aplikace i rozšíření do prohlížeče, ale pokud už používáte Chrome, tak ho tam zcela určitě máte. Nebo jiný správce hesel.
Jinak máte samozřejmě na kliknutí dostupný obchod Windows Store a tam se snadno dá uplatnit obvyklé, tedy procházet si seznamy nejžádanější aplikací i her. A protože máte Windows, tak můžete instalovat jakékoliv programy pro Windows, ne jenom ty, které Microsoft má v obchodě. V otázce dalšího software vám dobře poradí zdejší Nepostradatelné software či Nejdůležitější aplikace pro Windows 10
6) Podstatné věci pro bezpečnost a soukromí
Antivir můžete v poklidu ponechat na tom, který je zabudovaný ve Windows. co je ale zcela určitě velmi vhodné udělat je odstranění Flashe (obejdete se bez něj, ale v nejhorším postačí plně ten co je součástí Chrome) a ohlídání si, že odstraníte i další zbytečné věci jako je Java, Silverlight, Adobe Air a QuickTime (v novém počítači asi nebudou, ale je dobré to zmínit).
Pro občasnou kontrolu na malware/adware a vůbec jiná zvěrstva je vhodné si pořídit něco jako Malwarebytes Anti-Malware nebo HitmanPro 3, viz Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware.
7) Co dál
Pokud bude počítač/2v1/tablet/notebook (no prostě to ono zařízení) používat více lidí, tak jim určitě přidejte možnost přihlásit se pod vlastním účtem (viz Jak se ve Windows přihlásit (přehlásit) na jiný účet?). Ať už pod tím co mají, nebo ať si prostě vytvoří vlastní „microsoftí účet“. Můžete povolit i přihlašení jako host (guest) pokud budete chtít zařízení dát do ruky návštěvě.
Pokud jste si pořídili něco s fotoaparátem (kamerou) a marně hledáte čím fotit, tak to najdete jako Kamera/Camera mezi aplikacemi, ale musíte si to ručně vytáhnout do Start menu. Případně se podívejte do obchodu, budou tam další (a možná lepší).
Neuškodí ani připojit externí disky a disky z dalších počítačů okolo vás, které budete používat natrvalo a případně tomu dát nějaký ten systém. Pokud budete tohle řešit pro tablet/2v1, tak určitě budete rádi využívat externí úložiště, vlastní paměť a disk u těchto zařízení nebývá nijak velká.
DODATEK 21.10.16: Jedna věc je dost podstatná, ověřte si aktuálnost ovladačů pro grafickou kartu (ale také síťovou kartu a zvukovou kartu), protože tohle jen málokdy zajistí Windows Update. A dost často to dělá problémy.Viz Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu?
PS: Něco byste ještě doporučili udělat dalšího? Něco na co jsem zapomněl? Dejte vědět. Doplnil, stejně jako ještě doplním nějaké další drobnosti, které se ukáží v prvních týdnech používání. Jen dodám, že tahle náhrada iPadu jde do rukou mé ženy a její používání tabletů znamená brouzdání, hraní her, hledání věci, přístup do e-mailů, kupování a prodávání věcí na Internetu a nějaké ty sociální sítě. Takže tomu odpovídá i to co potřebuje na tabletu.
Dost podobné jako výše popsané je mimochodem to co najdete v Jak přeinstalovat Windows na nový disk (ideálně na SSD) a Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?
TIP: Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval? se vám bude hodit pokud se chcete obětovat pro dobro světa a stát se „rodinným ajťákem“
Nákupní rádci co by se mohli hodit
Nákupní rádci všeho druhu
-
TIP#2935: RayCue Mac Mini M4 Dock. M.2 SSD, kupa portů, povedené provedení
Mac Mini M4 tak nějak po čase určitě potřebujete rozšířit nejen o další porty, ale také o externí disk. Zejména pokud jste brali “jen” model s 512 GB (nebo dokonce ještě méně)…
-
TIP#2931: Mac Mini (M4) a jak na rozšíření připojitelných zařízení a externí disky. Tipy na USB-C huby, dock a stojánky (a hodí se nejen pro Mac)
Vlastně je to docela jednoduché – Mac Mini M4 má USB-C 10Gb/s (2x vepředu), Thunderbolt/USB-C 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) vzadu a Thunderbolt 5 40Gb/s (120 Gb/s u Pro verze) na…
-
Nákupní rádce (39): Garmin váha i tipy na další chytré váhy. Plus absolutně cool věc
2TB Kingson XS1000 či AirPods 4 ve slevě. Odžmolkovač. Šikovná zkoušečka napětí. Sponkovačka. iPhone 16e je venku. Ergonomická myš. Držáček na kabely. Oboustranná řezací podložka. A Garmin tlakoměr. Související příspěvky TIP#684: Nákupní…
-
TIP#2929: Praktické pouzdro UGREEN pro M.2 SSD: SATA i NVMe, kompaktní a rychlé řešení
Měl jsem tu jeden starší 1 TB SATA M.2 a potřeboval ho do něčeho dát, takže volba padla na UGREEN M.2 SATA/NVME Hard Drive Enclosure. Ve slevě za 489 Kč byl dostatečný…
-
Nákupní rádce (38): Dvě hádanky. Zázračná čistící růžová pasta! Plastová prkénka. Špunty za šest stovek s ANC. M.2 NVME do PCIe
Levný gamepad. Otevřený kočičí záchod? Háček na radiátor. Ne, dron za 56 Kč nemůžete mít. Myš Marvo Vero. Ventilátor na krb. Podložka Pána prstenů. Pár Ethernet switchů. LED světýlka za bednu. Související…
-
TIP#2911: Varta Wireless Powerbank nabíjí bezdrátově plus až tři zařízení drátově. A umí i rychle
Do třetice něco užitečného od Varty – bezdrátová powerbanka a nabíječka, kterou můžete mít ve 10 000, 15 000 a 20 000 mAh kapacitách (3.7V). V mém případě jsem zkoumal tu nejméně…
-
TIP#2909: K čemu se dá použít UV (ultrafialová) svítilna. Černé světlo
Kupoval jsem na Ali nějaké drobnosti a potřeboval klasicky dorovnat objednávku na dopravu zdarma. Tak jsem za pár desítek korun přihodil mini UV svítilnu. Na jednu tužkovou baterku, nic velkého. A funguje. …
-
TIP#2906: Jaká je bezdrátová nabíječka Varta Wireless Charger Pro
Když jsem tuhle bezdrátovou nabíječku vyndaval z krabičky, nečekal jsem co získám. Příjemně tenkou destičku bezdrátové nabíječky. Širokou tak akorát na větší iPhone či Samsung, čtyři gumové protiskluzové nožičky, kovové tělo a…
-
TIP#2902: GaN 65W Varta nabíječka se třemi porty. Ideální do batohu ale i kamkoliv jinam
Dorazila na testování VARTA High Speed Charger. 65W GaN (klasicky max, 2x USB-C PD,1x USB-A QC) sympaticky malá. A MacBook Air nabíjí (podobná GaN z Ali ani omylem). Takže se pojďme mrknout…
-
Nákupní rádce (37): Kingston XS1000 SSD 2TB. Držáky na displeje. Apple Watch SE a iPady se slevou
Roztrojka co má navíc i dvě USB-A. Galaxy S25 je tu. ANC sluchátka pod AlzaPower. Koupili byste si herní notebook? A nepostradatelná věc každodenní potřeby Jen takové praktické připomenutí, že na AliExpressu…
-
TIP#2899: Nákupní rádce: Technologie GaN pro nabíječky a zdroje? Co byste měli vědět
GaN (Gallium Nitride) je polovodičový materiál, který nahrazuje tradiční křemík v nabíječkách a zdrojích. Umožňuje vyšší účinnost, menší rozměry o váhu a lepší výkon. Navíc generuje méně tepla. GaN se začal masivněji…
-
TIP#2898: Jaké externí disky pro (nejen) Time Machine zálohování? A jak je na tom síťové zálohování na NAS?
Zálohovat Time Machine na síťový NAS je problematické. Apple už roky neřeší stále se objevující selhávání záloh a samotná záloha dokáže být extrémně pomalá. Pokud ale máte dostatečně kapacity na NAS, tak…
-
TIP#2893: Nákupní rádce: Jaká sluchátka si pořídit? Náhlavní, špunty nebo dokonce reproduktory?
Pojďme začít od toho, zda mít reproduktory nebo sluchátka (teď jedno jaká), protože to je asi to jednodušší, byť i tak to může být velmi subjektivní. Jde totiž o to jak se…
-
TIP#2888: Nákupní rádce: K čemu (a jak) se u elektroniky používá stlačený vzduch/plyn ve spreji
Tahle maličkost by měla patřit k povinné výbavě pokud máte doma počítač, notebook, herní konzoli a vůbec jakoukoliv elektroniku. Umožní totiž dobře a rychle čistit od usazujícího se prachu uvnitř i na…
-
TIP#2882: Nákupní rádce: Proč potřebujete mít více než jedny sluchátka
Mám náhlavní bezdrátová sluchátka od Sony (s ANC) pro použití doma. A pak špunty od Bose (taky s ANC a bezdrátové) pro cestování. A někde mám ještě úplně obyčejné Apple špunty, co…