Elektronická pošta (e-mail) se přes Internet přenáší jako textové soubory a vedle samotného textu e-mailu a příloh (ty se pro přenos mění také v textové soubory) je součástí přenosu každé zprávy i hlavička e-mailu (e-mail header). Obsahuje postupně se rozšiřující informace o tom odkud e-mail začal putovat, kudy prošel a kam došel. Ale také informace o tom co ho vytvořilo, jak s ním zacházet, kdo je odesílatelem i adresátem. Mohou tam být i informace o proběhlých antispamových kontrolách.
Hlavičku e-mailu budete potřebovat například když hlásíte spam ÚOOÚ – ve formuláři pro podání stížnosti je potřeba nahrát nejenom samotný text e-mailu, ale právě hlavičky. Ty jsou důležité právě pro informace o odesílateli – hlavně o tom odkud byl odeslán.
Hlavička je „záznam“ o tom co se dělo s mailem a je nutné pamatovat i na to, že odesílatel je čisté jedna řádka textu – může tam být tedy uvedeno cokoliv. Stejně tak je možné do hlavičky vložit falešné informace o odesílajících systémech. Spammeři a hackeři to dělávají kdykoliv, kdy potřebují zamaskovat původ e-mailu. Ostatně, viz Jak je možné, že někdo může falšovat odesílatele e-mailu? (a Co je to CEO fraud?)
Protože jde o text zaznamenávající co se s e-mailem od vytvoření až po přijetí, tak nemá žádný pevný „databázový“ formát – informace jsou volně přidávány v podobě řádek a identifikovány řadou (většinou) známých klíčových slov.
Zcela určitě v hlavičce najdete řádky s From (odesílatel), To (adresát i všichni adresáti pokud je uvedena CC), Subject (Předmět e-mailu), Date (datum), Return-Path (kam vracet v případě problémů), Received (jednotlivé položky identifikující systémy přes které e-mail prošel).
TIP: Co dělat, když někdo odesílá spamy z mé vlastní adresy?
Analýza hlaviček e-mailů
Pokud budete někdy pátrat po původu nějakého e-mailu, tak to můžete dělat ručně – bude to ale poněkud komplikované. Nebo zkusit některé z analyzátorů hlaviček. Začít můžete třeba u MxToolbox Email Header Analyzer.
Analýza hlaviček se většinou pokusí zjistit odkud e-mail byl odeslán. Výše uvedený MxToolbox vám také prozradí, jestli odesílající systémy jsou na černých listinách spammerů. Jak už ale bylo řečeno výše, u důmyslných spamů to nemusí být určeno správně. To „odkud“ bude zpravidla IP adresa a bude se k ní hodit ještě tip Jak zjistit komu patří IP adresa? Případně alespoň odkud pochází?
Další analyzátory vám snadno najde Google, stačí hledat například „e-mail header analyzer„.
TIP: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici je detailní návod jak prověřovat „druhou“ stranu na seznamkách
Jak získat hlavičku e-mailu
Tady už to začíná být trochu komplikovanější – hlavička e-mailu by měla být dostupná v každém poštovním programu i webové poště. Musíte ale vědět kde hledat – zpravidla někde v menu u zprávy, kontextovém menu u zprávy a tak podobně. Většinou je možné hlavičku zobrazit a vy si ji pomocí označení do bloku můžete zkopírovat (Ctrl+C), někde ji bude možné uložit (do textového souboru). V některých případech pomůže Uložit jako a zvolit EML formát – tím získáte textový soubor s hlavičkou i kompletním tělem e-mailu (tady například viz Jak v Gmailu uložit zprávu do podoby EML souboru?)

V Gmailu se například k hlavičce dostanete cestou popsanou v onom výše uvedeném tipu o EML – vyvoláte si menu zprávy (vpravo nahoře) a po Zobrazit originál uvidíte hlavičku i tělo v textové podobě – stačí pak zkopírovat do schránky onu část co je hlavička. Poznat to půjde poměrně jednoduše – hlavička je to od samého počátku až po prvních jednu či více prázdných řádek (po těch začíná tělo e-mailu) nebo Content-Type řádku..
TIP: Výše zmíněný MxToolbox má přehlednou stránku How to Get Email Headers s tipy jak hlavičku získat v množství poštovních klientů.
Příklad toho jak vypadá hlavička spamu
Další tipy týkající se Gmailu
-
Čím ve Windows 10 nahradit Windows Essentials?
Osobně jsem Windows Essentials kdysi nainstaloval, abych posléze zjistil, že je vlastně k ničemu nepotřebuji a že, jak jinak, zabírají dost neuvěřitelné množství místa. Takže později, při občasném velkém úklidu, došlo na…
-
TIP#525: Jak z Gmailu či Google Apps dostat e-mailové adresy ze všech (či vybraných) emailů?
Představme si, že bych potřeboval obeslat všechny PR agentury a PR lidi co posílají tiskové zprávy na FeedIT.cz s nějakým důležitým oznámením. Zní to jednoduše, ale až tak jednoduché to není. Všechny…
-
TIP#511: Jak synchronizovat kalendáře v Outlooku/Exchange a Google Apps/Gmailu
Po delší době opět mám klienta, který používá Microsoft Exchange, takže mimo jiné přišel do hry opět Outlook (přeci jenom, k Exchange se sice dá přistupovat přes Thunderbird, ale není to ono). A…
-
TIP#487: Jak v Gmailu (Google Apps) využívat + (a tečky) v e-mail adrese
Možná to nevíte, ale pokud máte Gmail či Google Apps, ta´k můžete ke svému e-mailu pomocí plus přidat cokoliv. Třeba něco jako „medvidekpu+cokoliv@gmail.com„. Pořád to bude fungovat, ale pomocí filtrů si pak takto…
-
TIP#476: Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail?
Je to zvláštní, že více jak po roce existence @365tipů, tady vlastně stále není jeden z těch nejzákladnějších tipů. Tedy to kde si pořídit e-mailovou schránku zdarma. Něco co vlastně nutně potřebujete…
-
TIP#454: Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače?
Marek Patasi se před pár dny ptal, jak by si mohl zálohovat Gmail (a ideálně tak, aby v záloze mohl i hledat) aby v něm pak mohl udělat velký úklid. Samozřejmě, „zálohovat“…
-
TIP#445: Přizpůsobte si Aplikace Google (App Launcher) v Gmailu/Google
Možná to ani netušíte, ale když jste (například) přihlášení do Gmailu, tak vpravo nahoře, vedle vašeho profilového obrázku a ikonky pro upozornění máte něco co vypadá jako 3×3 tečky. Jmenuje se to…
-
Jak připojit do Windows 10 kalendáře z Google, iCloudu, Outlooku či odjinud?
Ve Windows 10 je kalendářová aplikace (jmenuje se Kalendář, jak jinak), kterou můžete používat samostatně, tj. bez napojení na cokoliv dalšího, nebo si ji propojit s kalendářem, který máte někde jinde. Ono…
-
TIP#210: Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting?
Psal Tomáš Baránek, že by se v souvislost se spamem hodilo popsat „whitelisting“, tedy přidání určité e-mailové adresy do seznamu mailů, které váš e-mailový klient rozhodně nemá dávat do složky Spam (ani…
-
TIP#195: Jak si založit identitu (účet) u Google na vlastní e-mail? Může se hodit pro řadu služeb od Google
Pokud chcete používat Google Analytics, Google Tag Manager, Google Docs (třeba proto, že vám někdo chce sdílet dokumenty, na kterých budete společně pracovat) a řadu dalších služeb od Google (včetně třeba profilů…
-
TIP#150: Jak dostanu do Gmailu poštu z dalších poštovních účtů?
Při nedávném sbírání názorů na to, jakého poštovního klienta zvolit pro Windows 8 (vrátí se jako pozdější tip) se objevila správná poznámka, že je možné využít Gmail (Google Apps) a jiné poštovní…
-
TIP#144: Co udělat, když se někomu podařilo získat moje heslo do nějaké online služby
O víkendu na Twitteru dorazil dotaz „Dane, kamarádovi se stalo toto: (tady byl odkaz na screenshot). Má to někam hlásit?„. Ten screenshot můžete vidět níže, jde o klasické varování od Google, že…
-
TIP#026: Na nedůležité věci si pořiďte oddělenou mailovou adresu
Protože jsem občas, teoreticky, i něco jako novinář, tak mi chodí tiskové zprávy. A protože jich chodí hodně a je dobré v tom mít trochu pořádek, tak si je nechávám posílat na…