Elektronická pošta (e-mail) se přes Internet přenáší jako textové soubory a vedle samotného textu e-mailu a příloh (ty se pro přenos mění také v textové soubory) je součástí přenosu každé zprávy i hlavička e-mailu (e-mail header). Obsahuje postupně se rozšiřující informace o tom odkud e-mail začal putovat, kudy prošel a kam došel. Ale také informace o tom co ho vytvořilo, jak s ním zacházet, kdo je odesílatelem i adresátem. Mohou tam být i informace o proběhlých antispamových kontrolách.
Hlavičku e-mailu budete potřebovat například když hlásíte spam ÚOOÚ – ve formuláři pro podání stížnosti je potřeba nahrát nejenom samotný text e-mailu, ale právě hlavičky. Ty jsou důležité právě pro informace o odesílateli – hlavně o tom odkud byl odeslán.
Hlavička je „záznam“ o tom co se dělo s mailem a je nutné pamatovat i na to, že odesílatel je čisté jedna řádka textu – může tam být tedy uvedeno cokoliv. Stejně tak je možné do hlavičky vložit falešné informace o odesílajících systémech. Spammeři a hackeři to dělávají kdykoliv, kdy potřebují zamaskovat původ e-mailu. Ostatně, viz Jak je možné, že někdo může falšovat odesílatele e-mailu? (a Co je to CEO fraud?)
Protože jde o text zaznamenávající co se s e-mailem od vytvoření až po přijetí, tak nemá žádný pevný „databázový“ formát – informace jsou volně přidávány v podobě řádek a identifikovány řadou (většinou) známých klíčových slov.
Zcela určitě v hlavičce najdete řádky s From (odesílatel), To (adresát i všichni adresáti pokud je uvedena CC), Subject (Předmět e-mailu), Date (datum), Return-Path (kam vracet v případě problémů), Received (jednotlivé položky identifikující systémy přes které e-mail prošel).
TIP: Co dělat, když někdo odesílá spamy z mé vlastní adresy?
Analýza hlaviček e-mailů
Pokud budete někdy pátrat po původu nějakého e-mailu, tak to můžete dělat ručně – bude to ale poněkud komplikované. Nebo zkusit některé z analyzátorů hlaviček. Začít můžete třeba u MxToolbox Email Header Analyzer.
Analýza hlaviček se většinou pokusí zjistit odkud e-mail byl odeslán. Výše uvedený MxToolbox vám také prozradí, jestli odesílající systémy jsou na černých listinách spammerů. Jak už ale bylo řečeno výše, u důmyslných spamů to nemusí být určeno správně. To „odkud“ bude zpravidla IP adresa a bude se k ní hodit ještě tip Jak zjistit komu patří IP adresa? Případně alespoň odkud pochází?
Další analyzátory vám snadno najde Google, stačí hledat například „e-mail header analyzer„.
TIP: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici je detailní návod jak prověřovat „druhou“ stranu na seznamkách
Jak získat hlavičku e-mailu
Tady už to začíná být trochu komplikovanější – hlavička e-mailu by měla být dostupná v každém poštovním programu i webové poště. Musíte ale vědět kde hledat – zpravidla někde v menu u zprávy, kontextovém menu u zprávy a tak podobně. Většinou je možné hlavičku zobrazit a vy si ji pomocí označení do bloku můžete zkopírovat (Ctrl+C), někde ji bude možné uložit (do textového souboru). V některých případech pomůže Uložit jako a zvolit EML formát – tím získáte textový soubor s hlavičkou i kompletním tělem e-mailu (tady například viz Jak v Gmailu uložit zprávu do podoby EML souboru?)

V Gmailu se například k hlavičce dostanete cestou popsanou v onom výše uvedeném tipu o EML – vyvoláte si menu zprávy (vpravo nahoře) a po Zobrazit originál uvidíte hlavičku i tělo v textové podobě – stačí pak zkopírovat do schránky onu část co je hlavička. Poznat to půjde poměrně jednoduše – hlavička je to od samého počátku až po prvních jednu či více prázdných řádek (po těch začíná tělo e-mailu) nebo Content-Type řádku..
TIP: Výše zmíněný MxToolbox má přehlednou stránku How to Get Email Headers s tipy jak hlavičku získat v množství poštovních klientů.
Příklad toho jak vypadá hlavička spamu
Další tipy týkající se Gmailu
-
TIP#1391: Jak se bránit šmírování při čtení e-mailu. Zastavte Superhuman a jemu podobné
Superhuman je poštovní klient, který se právě stal „slavným“ tím, že do e-mailů vkládal sledovací bod a poté umožňoval vidět zda příjemce e-mail otevřel (a také kdy ho otevřel, kolikrát ho otevřel a…
-
TIP#1360: Šablony (Předpřipravené odpovědi/Canned Replies) v Gmailu – K čemu jsou, jak vytvářet a hlavně, jak je opravovat?
Předpřipravené odpovědi (v angličtině canned replies) jsou jedna z extrémně užitečných funkcí v e-mailu – můžete ušetřit velké množství času všude tam, kde posíláte tu samou odpověď nebo kde se chystáte poslat…
-
Jak v Gmailu naplánovat odeslání e-mailu?
Potřebujete aby určitý e-mail byl odeslán v určitý den a hodinu? V Gmailu tohle dlouho nebylo možné přímo, ale čerstvá změna z dubna 2019 (Plánování e-mailů k odesláni) tuto funkčnost doplnila. Při…
-
TIP#1243: Jak v Gmailu najít e-maily, které mají největší přílohy?
Dochází vám prostor v Gmailu? Budete nejspíš muset trochu uklízet a jak už to tak bývá, nejrychlejší úklid je ten, kdy najdete e-maily s největšími přílohami a ty odstraníte (případně si je…
-
TIP#1154: Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré?
Elektronická pošta (e-mail) se přes Internet přenáší jako textové soubory a vedle samotného textu e-mailu a příloh (ty se pro přenos mění také v textové soubory) je součástí přenosu každé zprávy i…
-
TIP#1140: Jak v Gmailu uložit zprávu do podoby EML souboru?
EML je souborový formát pro ukládání elektronické pošty. Byť tedy on to až tak formát není, ve skutečnosti je to přirozená podoba e-mailu – obsahující jak všechny hlavičky, tak vlastní text e-mailu.…
-
TIP#1118: Jak používat účet v Gmailu s Microsoft Outlookem?
Vlastně na tomhle tipu není nic až tak zázračného. Microsoft Outlook (coby poštovní klient) umí POP3 a IMAP a tím pádem je možné ho používat pro připojení k jakémukoliv poštovnímu serveru a…
-
TIP#1103: Jaká má Gmail omezení? Co se stane, když je překročíte?
Pokud používáte Gmail (nebo GSuite, původní Google Apps), měli byste vždy brát na zřetel omezení týkající se různorodých operací a činností. Pokud některé z nich přerušíte, tak vám Google znemožní například odesílat…
-
TIP#1102: Jak zálohovat kontakty z Gmailu, Outlooku či dalších poštovních programů a služeb?
Už poměrně dávno vyšel tip Jak na správu a (hlavně) zálohování kontaktů v mobilním telefonu?. Řešil to, jak si kontakty vytvářené v telefonu zálohovat, abyste o ně nepřišli, když vám (například) odejde telefon,…
-
TIP#1024: Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu
Před pár týdny jsem způsobil to, že jeden zdejší čtenář po letech opustil miniaturní poštovní schránku u (bývalého) Internet Online a přešel na Gmail. Přestávala mu stačit (a ano, výsledkem byl tip…
-
TIP#992: Co dělat, když mi lidé nemohou posílat e-maily a vrací se jim s „over quota“?
Někdy o víkendu psal s prosbou o pomoc člověk – má e-mail, ale lidé co mu posílají e-maily mu je nemohou poslat, vrací se jim s over quota. Tazatel psal, že „poštu…
-
TIP#988: Jak na Inbox zero. Co si počít se záplavou e-mailů aneb o co se pokusit v roce 2018
O Inbox Zero tu už pojednává tip Co je to Inbox Zero? Mýtus nebo realita? Pomocník nebo zabiják? jehož hlavní podstatou je, že „inbox zero“ neznamená, že máte v došlé poště nula…
-
Jak posláním e-mailu založit úkol (kartu) v Trello?
Po mnoha a mnoha letech pokusů s různorodými úkolník a několika kol pokusů s Trello jsem nakonec právě Trello začal (tak nějak) používat. Zčásti i proto, že jsem si mezitím něco podobného…
-
TIP#786: Jak se přihlásit k více Google účtům? A jak se mezi nimi přepínat?
Než prozradím jak otázky z titulku řešit v jednom prohlížeči tak řeknu jednu podstatnou věc – osobně tohle řeším hlavně tak, že mám více profilů Chrome (Firefoxu, atd) a v každém profilu…