@365tipu

TIP#525: Jak z Gmailu či Google Apps dostat e-mailové adresy ze všech (či vybraných) emailů?

Představme si, že bych potřeboval obeslat všechny PR agentury a PR lidi co posílají tiskové zprávy na FeedIT.cz s nějakým důležitým oznámením. Zní to jednoduše, ale až tak jednoduché to není. Všechny tiskové zprávy na FeedIT.cz chodí sice na jednu adresu (info(z)feedit.cz), ale nikdy nebyly ukládané do kontaktů, takže odesílatelé jsou přítomni pouze v e-mailech. A ty je teď potřeba získat a moci vložit do nějakého dalšího systému pro rozeslání.

Přvní možné řešení? Email Address Extractor je add-on pro Gmail i Google Apps. Umí z mailů dostat právě to co potřebujete – tedy e-mailové adresy a jména s nimi spojené. Dokáže je vyzobat z těla mailu, předmětu, příjemce, odesílatele, slepé kopie i kopie. Umí vybírat i podle nějakých těch potřebných kritérií. Můžete si ho vyzkoušet (a částečně i použít) zadarmo, ale bez placení je omezení na získání 500 e-mailů. Základní cena je 30 USD.Vyzobané e-maily získáte v tabulce (Google Sheet), takže je dost snadné je potom jakkoliv zpracovat dál.

Řešení je, jak jinak, více. Zajímavě vypadá Mailbox Labs, které umí získávat e-mailové adresy nejenom z Gmailu (přes IMAP prakticky odkudkoliv), placení řeší přes 1.99 USD na měsíc, zadarmo vytáhne e-maily z došlé pošty za posledních 30 dní, takže i zde si vše můžete vyzkoušet.

POZNÁMKA: Gmail ukládá do Kontaktů automaticky všechny e-mail, se kterými jste si poslali e-mail. Netýká se to ale situace, kdy jenom přišel e-mail, ty se uložené v Kontaktech neobjeví.

Pokud se vám nechce nic kupovat, tak je tu třeba HK Gmail address extract template. Skript, který si otevřete v Google Sheets a spustíte. Je k dispozici i ve zdrojové podobě, takže si ho můžete upravovat, ale prostě i jenom prověřit. Je tu i případně fork s další funkčnost na GitHubu, viz gmail-linker, který nevytahuje e-maily, ale odkazy. To jen kdybyste něco takového potřebovali. Podobný skript najdete například i v Google Script for Extracting Email Addresses a jsou velmi jednoduché na pochopení i další využití.

2016-06-08 07_56_33-Start.png

Budete-li zkoušet řešení přes skripty, tak pozor, máte-li velké množství e-mailů, může trvat velmi velmi dlouho, než se dočkáte výsledku. Případně se nedočkáte, po určité době (pět minut) vyprší doba pro běh skriptu. Můžete to vyřešit třeba tak, že necháte skript zpracovat jenom e-maily za menší časové období. Pokud to nepůjde, musíte jít cestou řešení, které do e-mailů pustíte přes IMAP.

Nezapomeňte, pokud se rozhodnete si něco takového pořídit či spustit, tak to vždy znamená, že dáte přístup k e-mailům nějaké aplikaci či službě. Je na vás, zda a jak něco takového může být rizikové. Nejméně rizikové může být to, že si stáhnete posledně jmenovaný skript a prověřit si kompletně funkčnost. Pokud si pořídíte kompletní uzavřené řešení, tak je vždy riziko, že si pořídíte něco s postranními úmysly. Vyzobávané e-maily mohou pro někoho být zajímavé pro rozesílání spamu, takže si dejte pozor, abyste nenaletěli.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky