TIP#902: Potenciál nebo potencionál? Co je kdy správně? A je vůbec?
Tohle je jedna z těch hodně zábavných jazykových zapeklitosti. Slovo potencionál totiž ve skutečnosti vlastně skoro neexistuje a správně je ta prostě kratší varianta potenciál. A také potenciální, potenciálně a tak podobně. Potencionál nakonec nenajdete ani v kontrole pravopisu.
iOS 11 doplnil sdílení hesel k Wi-Fi
Quick Password Sharing v iOS 11 funguje tak, že pokud jsou dvě zařízení (s iOS 11) blízko sebe a jedno z nich je připojeno k WiFi a druhé se pokouší připojit, na prvním se objeví výzva, jestli chce poskytnout heslo druhému zařízení.
TIP#901: Co je to eSIM? A proč není Apple Watch s eSIM v Česku dostupné?
Uvedení Apple Watch 3 na trh v září 2017 opět oživilo diskuze na téma eSIM. Hlavně proto, že se opět ukázalo, že chybí standardizace a také to, že AW3 s eSIM v Česku dostupné nebudou. Apple si totiž určuje, kam hodinky s LTE konektivitou dodá. Omezení je ale také dost zásadně dáno tím, že podpora eSIM stále není rozšířená a vše komplikuje i různorodost provedení.
TIP#900: Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba?
V Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara je řeč hlavně o antivirových program pro Windows. Stejně jako v Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?, které se spíše věnuje tomu, jak se bezpečněji chovat. Jak je to ale s Linuxem?
TIP#899: Co je to SIM? Jak je to s různými velikostmi?
SIM je zkratka z Subscriber Identity Module a nejspíš jste se s tímhle malým kouskem elektroniky setkali. Je v každém mobilním telefonu, může být v tabletech i noteboocích. Získáte ji od mobilního operátora a existuje v několika provedeních. Což je také důležité vědět.
Jak funguje aplikace Files/Soubory? Dorazil souborový systém nebo ne (iOS 11 a dále)
Dobrá zpráva je, že vám Files/Soubory může zjednodušit život při organizaci souborů, které jsou uloženy ve vašem iPadu/iPhone (lépe řečeno v iCloudu) či v některém z připojených cloudových úložišť (Dropbox, OneDrive i Google Drive a případně další).
Ovládací centrum (Control Center). Jak na něj. Od iOS 11 je radikálně jiné.
Ovládací centrum si na iOS do verze 11 můžete „vytáhnout“ ze spodní části obrazovky a platí, že ho příliš nemůžete přizpůsobit. Ale také to, že některá tlačítka nedělají to co čekáte (například dlouhý stisk WiFi vám neumožní vybírat z WiFi sítí), nastavení jasu je problematické, protože vyvolání ztmavilo obrazovku a po změně jasu se opět ztmaví. Citelně tam chybí i možnost vstupu do Nastavení.
Apple Siri: Se Siri od iOS 11 si už můžete psát, není nutné s ní mluvit. Pomůže vám s překlady
Siri, asistent v iPhone či iPadu, se stále vyvolává dlouhým stisknutím Home tlačítka, stejně jako stále můžete se Siri konverzovat. V češtině nikoliv, v tomhle má náš málo rozšířený jazyk vždy nevýhodu. Zajímavé na tomhle je, že už někdy v roce 2015 se zjistilo, že Siri možná češtinu připravuje. Tak snad někdy.
Od iOS 11 je možné screenshot oříznout a upravit. Velmi šikovné, nejlépe ale hned po vytvoření
V iOS 11 se při sejmutí obrazovky (screenshot) v levém dolním rohu displeje objeví malý náhled – na ten můžete kliknout a otevřít tak editor screenshotu (po chvíli zmizí, takže klikejte včas). Ten není totožný s editorem obrázek či fotek a umí dost užitečné věci pokud chcete screenshot nějak dál použít – poslat mailem, přidat do článku, dát na sociální sítě.
Jak je to s klávesnici od Apple na iPhone/iPadu v iOSu. Co je nového v iOS 11?
Klávesnice od Apple v iOS 11 doznala jedné podstatné změny, jsou na ni nakresleny symboly – tedy to co se dá psát se stisknutým Shift. Nově je totiž můžete psát tak, že uděláte swype dolů na klávese. Stále platí, že Swype nahoru vyvolává znaky s diakritikou. Může se hodit, ale nová grafická podoba klávesnice je méně přehledná a symboly nejsou moc vidět (světle šedivé).
Vypnutí Bluetooth a Wi-Fi v ovládacím centru na iOS 11 je již nevypíná. Pozor. Jak je tedy vypnout?
Pokud si v iOS 11 v Ovládacím centru (Control Center) „vypnete“ Bluetooth či WiFi (pomocí příslušného tlačítka), tak k vypnutí nedojde. Není to navíc ani chyba, je to záměr. Apple to tak nejenom udělalo záměrně, ale je to popsáno i v dokumentaci. Co na tom, že uživatelé na všech předchozích verzích iOSu (ale nakonec i na jiných platformách) žijí v přesvědčení, že tato dvě tlačítka opravdu věci vypínají.
iOS 11 doplnil Budík o kouzelníka co vám spočítá a ohlídá spaní
U Apple mají takové zvláštní představy, že vždy vědí lépe, co lidé chtějí. Což vede k takovým absurditám, jako že na telefonu (iPhone) dostupný budík, kompas a kalkulačku, zatímco na tabletu (iPad) nic takového dříve zahrnuto nebylo. Ale čas se mění, takže kalkulačku i kompas si sice stále musíte pořídit od někoho jiného, ale budík je součástí aplikace Hodiny/Clock.
TIP#898: LED, OLED, AMOLED, LCD? Co všechny tyhle zkratky u typů displejů vlastně znamenají?
Displej mobilního telefonu, tabletu, chytrých hodinek, ale také televize, počítače či notebooku znáte. Obecným označením (a ne vždy správně) se těmhle kouskům hardware říká LCD (liquid-crystal-display) a u téhle zkratky jde o technologii využívající kapalných krystalů k zobrazování.
Drag&Drop kopírování/přetahování na iPadu lze i bez nutnosti používat multitasking (od iOS 11)
V tipu iOS 11 umožňuje v multitaskingu drag & drop mezi aplikacemi se dozvíte, že mezi aplikacemi otevřenými v multitaskingu (dvě až tři aplikace současně na displeji) můžete přetahovat objekty (soubory, obrázky, texty,atd) z jedné do druhé aplikace. Takhle snazší cesta kopírování je vlastně ekvivalentem toho, že na počítači běžně přetahujeme (zejména soubory) myší.
Spustit více aplikací do multitaskingu (od IOS 11) je možné i bez použití Docku, přímo z plochy iPhone či iPadu
K tipu Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem se na Twitteru ozval Jirka Šebek s tím, vyvolat multitasking je možné i z plochy. Možná vám bude chvíli trvat než to dokážete nacvičit, ale pak už je to snadné.
Drag & drop mezi aplikacemi v multitaskingu (od iOS 11) na iPadu
O tom jak funguje používaní dvou (až tří) aplikaci na displeji je řeč v tipu Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem. Budete ho potřebovat, abyste si vedle sebe (nebo alespoň společně) dali například Poštu/Mail a Foto aplikaci. Nebo třeba Safari a nějaký ten textový editor.
TIP#897: Znáte Darwinovu cenu (Darwin awards)?
Darwinova cena? Tenhle účet na Twitteru je dobrý zdroj ke studiu – @AwardsDarwin – a možná z něj velmi rychle pochopíte, čeho se Darwinova cena týká. Jak například říká heslo Darwinova cena ve Wikipedii, jde o ironické ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem“. Trefné.
iOS 11 přinesl nový App Store. V počítači v iTunes navíc aplikace už nenajdete
S příchodem iOS 11 se změnily i iTunes, ty teď slouží jenom pro hudbu, filmy a takové ty ne aplikační věci. Aplikace jsou prostě z iTunes pryč. Samotná aplikace App Store je v iOS navíc zcela ale zcela přepracovaná. Zda je to lepší či horší je těžké říct. Ale zajímavé je, že „hlavní“ stránka App Store (Today/Dnes) jsou články s tipy na aplikace a hry. Trochu odvážné, když si představíte, jak dlouho to bude muset Apple udržovat v chodu a jak intenzivně.
Dock od iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem
Nový Dock (ikonky v liště na spodní části displeje) na iOS 11 přinesl několik zásadních změn. Většina z nich je poměrně dobrých, ale možná vám některé funkce nebudou plně vyhovovat.
Multitasking aneb jak mít na displeji více aplikací a video v popupu na iPhone/iPadu
iOS 11 začíná konečně trochu lépe umožňovat na jednom displeji mít více než jenom jednu aplikaci – můžete je mít vedle sebe dvě (Multiple Apps jako Slide Over nebo Split View) a navíc je ještě možné si v popup okně nechat běžet video (Picture in Picture nebo taky Persistent Video Overlay). Celé se to ovládá s pomocí gestur a skrz nový Dock, ale moc intuitivní to není a i na větším tabletu se to ovládá podstatně hůře než prakticky totožné funkce na Windows 10.
iOS 11 má nové Přepínání aplikací, Dock i Ovládací centrum
19. září uvolněný iOS 11 je plný problémů, které vypadají, jako kdyby Apple vůbec netestovalo a prostě (opět) něco nehotového pustilo ven. Začíná to už tím, že abyste si zobrazili běžící aplikace a umožnili přepnutá mezi nimi (a také nové Ovládací centrum/Control Center), tak máte udělat swype od spodního okraje obrazovky. Jenže, záleží na tom „jak dobře“ to uděláte.



















