Přeskočit na obsah
@365tipu
  • Domů
    • Práce na dálku
    • Twitter for dummies
    • Jak na Mastodon
    • Facebook a marketing
    • Návod pro Instagram
    • Jak na LinkedIn
    • Bezpečný Internet
    • Bezpečnost pro novináře
    • Soukromí na Facebooku
    • Pomocník webdesignera
    • Jak na WordPress
    • Nepostradatelné software
      • Jak na Windows 11
      • Jak na Windows 10
      • Jak na iPhone/iPad
      • Jak na Mac OS
      • Jak na Apple TV/TV+
      • Jak na Apple Watch
      • Jak na Apple AirTag
      • Microsoft Office
      • Linux
    • Jazykový koutek
    • GTD
    • Filmy a TV seriály
    • Recenze
    • Chytrá domácnost
      • Chytrá domácnost
      • Jak na Google Home
      • Amazon Echo a Alexa
      • Apple HomePod
      • Jak na Raspberry Pi
      • Jak na QNAP NAS
      • Netatmo
    • Jak na Home Assistant
  • Všechny štítky
  • Odběr e-mailem
  • RSS/XML
  • Kontakt
    • Kontakt
    • Twitter
    • Facebook
    • BlueSky
    • Mastodon
      • Threads
    • Zásady Cookies (EU)

Roční archivy: 2017

TIP#902: Potenciál nebo potencionál? Co je kdy správně? A je vůbec?

Tohle je jedna z těch hodně zábavných jazykových zapeklitosti. Slovo potencionál totiž ve skutečnosti vlastně skoro neexistuje a správně je ta prostě kratší varianta potenciál. A také potenciální, potenciálně a tak podobně. Potencionál nakonec nenajdete ani v kontrole pravopisu.

Blog Blogování Čeština Jazyk Pravidla pravopisu Pravopis

iOS 11 doplnil sdílení hesel k Wi-Fi

Quick Password Sharing v iOS 11 funguje tak, že pokud jsou dvě zařízení (s iOS 11) blízko sebe a jedno z nich je připojeno k WiFi a druhé se pokouší připojit, na prvním se objeví výzva, jestli chce poskytnout heslo druhému zařízení.

Apple Hesla iOS Sdílení Wi-Fi Wi-Fi

TIP#901: Co je to eSIM? A proč není Apple Watch s eSIM v Česku dostupné?

Uvedení Apple Watch 3 na trh v září 2017 opět oživilo diskuze na téma eSIM. Hlavně proto, že se opět ukázalo, že chybí standardizace a také to, že AW3 s eSIM v Česku dostupné  nebudou. Apple si totiž určuje, kam hodinky s LTE konektivitou dodá. Omezení je ale také dost zásadně dáno tím, že podpora eSIM stále není rozšířená a vše komplikuje i různorodost provedení.

Apple Apple Watch Česko Chytré hodinky Hardware Hodinky LTE Mobilní operátor Mobilní zařízení SIM

TIP#900: Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba?

V Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara je řeč hlavně o antivirových program pro Windows. Stejně jako v Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?, které se spíše věnuje tomu, jak se bezpečněji chovat. Jak je to ale s Linuxem?

Linux Malware Virus

TIP#899: Co je to SIM? Jak je to s různými velikostmi?

SIM je zkratka z Subscriber Identity Module a nejspíš jste se s tímhle malým kouskem elektroniky setkali. Je v každém mobilním telefonu, může být v tabletech i noteboocích. Získáte ji od mobilního operátora a existuje v několika provedeních. Což je také důležité vědět.

Hardware Kontakty Mobilní operátor Mobilní telefon Mobilní zařízení PIN SIM SMS

Jak funguje aplikace Files/Soubory? Dorazil souborový systém nebo ne (iOS 11 a dále)

Dobrá zpráva je, že vám Files/Soubory může zjednodušit život při organizaci souborů, které jsou uloženy ve vašem iPadu/iPhone (lépe řečeno v iCloudu) či v některém z připojených cloudových úložišť (Dropbox, OneDrive i Google Drive a případně další).

Apple Disk Google Dropbox Files Google Drive iOS OneDrive Soubor Souborový systém

Ovládací centrum (Control Center). Jak na něj. Od iOS 11 je radikálně jiné.

Ovládací centrum si na iOS do verze 11 můžete „vytáhnout“ ze spodní části obrazovky a platí, že ho příliš nemůžete přizpůsobit. Ale také to, že některá tlačítka nedělají to co čekáte (například dlouhý stisk WiFi vám neumožní vybírat z WiFi sítí), nastavení jasu je problematické, protože vyvolání ztmavilo obrazovku a po změně jasu se opět ztmaví. Citelně tam chybí i možnost vstupu do Nastavení.

Apple Control Center iOS Ovládací centrum UX

Apple Siri: Se Siri od iOS 11 si už můžete psát, není nutné s ní mluvit. Pomůže vám s překlady

Siri, asistent v iPhone či iPadu, se stále vyvolává dlouhým stisknutím Home tlačítka, stejně jako stále můžete se Siri konverzovat. V češtině nikoliv, v tomhle má náš málo rozšířený jazyk vždy nevýhodu.  Zajímavé na tomhle je, že už někdy v roce 2015 se zjistilo, že Siri možná češtinu připravuje. Tak snad někdy.

Apple Hlasové ovládání iOS Osobní asistent Siri

Od iOS 11 je možné screenshot oříznout a upravit. Velmi šikovné, nejlépe ale hned po vytvoření

V iOS 11 se při sejmutí obrazovky (screenshot) v levém dolním rohu displeje objeví malý náhled – na ten můžete kliknout a otevřít tak editor screenshotu (po chvíli zmizí, takže klikejte včas). Ten není totožný s editorem obrázek či fotek a umí dost užitečné věci pokud chcete screenshot nějak dál použít – poslat mailem, přidat do článku, dát na sociální sítě.

Apple Foto Fotografie iOS Screenshot Snímek obrazovky

Jak je to s klávesnici od Apple na iPhone/iPadu v iOSu. Co je nového v iOS 11?

Klávesnice od Apple v iOS 11 doznala jedné podstatné změny, jsou na ni nakresleny symboly – tedy to co se dá psát se stisknutým Shift. Nově je totiž můžete psát tak, že uděláte swype dolů na klávese. Stále platí, že Swype nahoru vyvolává znaky s diakritikou. Může se hodit, ale nová grafická podoba klávesnice je méně přehledná a symboly nejsou moc vidět (světle šedivé).

Apple Čeština GBoard iOS iPad Klávesnice Swiftkey

Vypnutí Bluetooth a Wi-Fi v ovládacím centru na iOS 11 je již nevypíná. Pozor. Jak je tedy vypnout?

Pokud si v iOS 11 v Ovládacím centru (Control Center) „vypnete“ Bluetooth či WiFi (pomocí příslušného tlačítka), tak k vypnutí nedojde. Není to navíc ani chyba, je to záměr. Apple to tak nejenom udělalo záměrně, ale je to popsáno i v dokumentaci. Co na tom, že uživatelé na všech předchozích verzích iOSu (ale nakonec i na jiných platformách) žijí v přesvědčení, že tato dvě tlačítka opravdu věci vypínají.

Apple Bluetooth iOS Wi-Fi

iOS 11 doplnil Budík o kouzelníka co vám spočítá a ohlídá spaní

U Apple mají takové zvláštní představy, že vždy vědí lépe, co lidé chtějí. Což vede k takovým absurditám, jako že na telefonu (iPhone) dostupný budík, kompas a kalkulačku, zatímco na tabletu (iPad) nic takového dříve zahrnuto nebylo. Ale čas se mění, takže kalkulačku i kompas si sice stále musíte pořídit od někoho jiného, ale budík je součástí aplikace Hodiny/Clock.

Apple iOS iPad Spánek Tablet

TIP#898: LED, OLED, AMOLED, LCD? Co všechny tyhle zkratky u typů displejů vlastně znamenají?

Displej mobilního telefonu, tabletu, chytrých hodinek, ale také televize, počítače či notebooku znáte. Obecným označením (a ne vždy správně) se těmhle kouskům hardware říká LCD (liquid-crystal-display) a u téhle zkratky jde o technologii využívající kapalných krystalů k zobrazování.

Displej Hardware LCD Technologie

Drag&Drop kopírování/přetahování na iPadu lze i bez nutnosti používat multitasking (od iOS 11)

V tipu iOS 11 umožňuje v multitaskingu drag & drop mezi aplikacemi se dozvíte, že mezi aplikacemi otevřenými v multitaskingu (dvě až tři aplikace současně na displeji) můžete přetahovat objekty (soubory, obrázky, texty,atd) z jedné do druhé aplikace. Takhle snazší cesta kopírování je vlastně ekvivalentem toho, že na počítači běžně přetahujeme (zejména soubory) myší.

Apple GUI iOS UX

Spustit více aplikací do multitaskingu (od IOS 11) je možné i bez použití Docku, přímo z plochy iPhone či iPadu

K tipu Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem se na Twitteru ozval Jirka Šebek s tím, vyvolat multitasking je možné i z plochy. Možná vám bude chvíli trvat než to dokážete nacvičit, ale pak už je to snadné.

Apple GUI iOS UX

Drag & drop mezi aplikacemi v multitaskingu (od iOS 11) na iPadu

O tom jak funguje používaní dvou (až tří) aplikaci na displeji je řeč v tipu Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem. Budete ho potřebovat, abyste si vedle sebe (nebo alespoň společně) dali například Poštu/Mail a Foto aplikaci. Nebo třeba Safari a nějaký ten textový editor.

Apple GUI iOS UX

TIP#897: Znáte Darwinovu cenu (Darwin awards)?

Darwinova cena? Tenhle účet na Twitteru je dobrý zdroj ke studiu – @AwardsDarwin – a možná z něj velmi rychle pochopíte, čeho se Darwinova cena týká. Jak například říká heslo Darwinova cena ve Wikipedii, jde o ironické ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem“.  Trefné.

Meme Zábava

iOS 11 přinesl nový App Store. V počítači v iTunes navíc aplikace už nenajdete

S příchodem iOS 11 se změnily i iTunes, ty teď slouží jenom pro hudbu, filmy a takové ty ne aplikační věci. Aplikace jsou prostě z iTunes pryč. Samotná aplikace App Store je v iOS navíc zcela ale zcela přepracovaná. Zda je to lepší či horší je těžké říct. Ale zajímavé je, že „hlavní“ stránka App Store (Today/Dnes) jsou články s tipy na aplikace a hry. Trochu odvážné, když si představíte, jak dlouho to bude muset Apple udržovat v chodu a jak intenzivně.

App Store Apple Design GUI iOS Redesign UX

Dock od iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem

Nový Dock (ikonky v liště na spodní části displeje) na iOS 11 přinesl několik zásadních změn. Většina z nich je poměrně dobrých, ale možná vám některé funkce nebudou plně vyhovovat.

Apple Dock GUI iOS UX

Multitasking aneb jak mít na displeji více aplikací a video v popupu na iPhone/iPadu

iOS 11 začíná konečně trochu lépe umožňovat na jednom displeji mít více než jenom jednu aplikaci – můžete je mít vedle sebe dvě (Multiple Apps jako Slide Over nebo Split View) a navíc je ještě možné si v popup okně nechat běžet video (Picture in Picture nebo taky Persistent Video Overlay). Celé se to ovládá s pomocí gestur a skrz nový Dock, ale moc intuitivní to není a i na větším tabletu se to ovládá podstatně hůře než prakticky totožné funkce na Windows 10.

Apple Dock GUI iOS Multitasking UX

iOS 11 má nové Přepínání aplikací, Dock i Ovládací centrum

19. září uvolněný iOS 11 je plný problémů, které vypadají, jako kdyby Apple vůbec netestovalo a prostě (opět) něco nehotového pustilo ven. Začíná to už tím, že abyste si zobrazili běžící aplikace a umožnili přepnutá mezi nimi (a také nové Ovládací centrum/Control Center), tak máte udělat swype od spodního okraje obrazovky. Jenže, záleží na tom „jak dobře“ to uděláte.

Apple Control Center Design Dock iOS Mobilní telefon Mobilní zařízení Tablet

Stránkování příspěvků

Předchozí 1 … 6 7 8 … 21 Následující
147/431

Nejnovější příspěvky

  • TIP#3260: Vrací WordPress na spoustu kliknutí chybu “Not a Valid JSON Response”? Jak to napravit
  • TIP#3259: Jak přesně měří CGM senzory na cukr? Co vlastně zjišťují a jaké jsou zkušenosti?
  • TIP#3258: Windows 11 a zálohování? Zlepšilo se něco, nebo je to stále stejná bída?
  • TIP#3257: GeForce Now: Tarify, limity, platit či neplatit? A co si pořídit
  • TIP#3256: Postřehy k hernímu AlzaPC GameBox Elite – R7 / RTX5070Ti / 48GB RAM / 2TB SSD

Přispět na provoz můžete

Přispějte. 500 Kč můžete změnit dle vlastního uvážení. Z částky zaplatíme DPH a pochopitelně daně platbou na účet 331049001/5500, spec. symbol 365. Částku si můžete změnit. Z platby odvádíme DPH a daníme ji.

Zdejší tipy na zajímavé/užitečné věci obsahují affialiate odkazy na Alzu/Aliexpres

... nebo placeným odběrem

Staňte se platícím odběratelem newsletteru. 5 USD/měsíc, 50 USD/rok nebo dle vlastního uvážení od 100 USD/rok. Každou středu a neděli nálož informací.

Kontakt a tak

Kontakt: 365tipu@gmail.com

Veškerý obsah zde uveřejněný je CC-BY-NC-SA