@365tipu

TIP#901: Co je to eSIM? A proč není Apple Watch s eSIM v Česku dostupné?

Uvedení Apple Watch 3 na trh v září 2017 opět oživilo diskuze na téma eSIM. Hlavně proto, že se opět ukázalo, že chybí standardizace a také to, že AW3 s eSIM v Česku dostupné  nebudou. Apple si totiž určuje, kam hodinky s LTE konektivitou dodá. Omezení je ale také dost zásadně dáno tím, že podpora eSIM stále není rozšířená a vše komplikuje i různorodost provedení.

eSIM je zkratkou z embedded-SIM a jde o SIM kartu (elektroniku SIM karty), která je přímo součástí elektroniky telefonu. Všechny potřebné informace (zjednodušeně jako telefonní čísla, identifikace, atd) se pak na takovou kartu nahrávají operátorem.

Původní důvodem vzniku (a také zásadním modelem využití) eSIM bylo použití v průmyslových zařízeních (a například i v automobilech), nikoliv v telefonech, tabletech či nositelné elektronice.

Problém s eSIM je, že každý operátor musí do svých sítí a systému doplnit jejich podporu, komplikuje se to i u roamingu (Apple Watch s eSIM například neumožní roaming). Případná změna operátora pak bude vyžadovat, abyste si u nového operátora nechali „nahrát“ na eSIM vše potřebné – což ale nemusí nutně znamenat, že k němu se zařízením musíte přijít. Dost podstatná výhoda.

Výhodná může  eSIM být i tam, kde se chystáte delší dobu trávit v zahraničí, prostě si necháte nahrát místní telefonní číslo a budete ho používat, po návratu domů si necháte nahrát zpět své původní.

Každopádně, o eSIM se už mluví několik let a žádné podstatné rozšíření se nekoná. Není to jenom záležitost Česka, kde ani jeden z operátorů v září 2017 stále eSIM neuměl, ale celého světa. V Evropě podporu pro eSim také budete obtížně hledat.

Budoucnost by měla přinést eSIM v telefonech coby běžnou věc. Umožní jim to ušetřit místo za otvor s konektorem, zjednoduší konstrukci, zlepší voděodolnost/vodotěsnost. A pomůže i uživatelům, kteří nebudou muset řešit kousky plastu s kontakty (viz Co je to SIM? Jak je to s různými velikostmi?).

Proč není v Česku dostupné Apple Watch s LTE

Co se Apple Watch s eSIM týče, tak v Česku dostupnost naráží především na to, že je nutné aby Apple mělo zájem se dohodnout s každým z operátorů na podpoře (což zatím nevypadá, že by mělo prioritu) a poté na nutnost, aby každý z operátorů uměl eSIM podporovat – Apple má navíc, podle všeho, vlastní specifickou eSIM, nikoliv tu co je předpokládána pro široké použití (v průmyslových zařízeních). Je i dost dobře možné, pokud už, tak že se Apple dohodne pouze s jedním z operátorů (běžně v zahraničí).

S Apple Watch LTE je těch komplikací ale ještě více. Například si nemůžete AW3 pořídit, aniž byste si nepořídili iPhone a u LTE podoby je to ještě složitější – hodinky budou používat stejné telefonní číslo, byť budou vyžadovat vlastni  datové připojení. A také vlastní placení, za další připojené zařízení. Logické, ale nutno s tím případně počítat.

Komplikované je to i u operátorů, Apple má velmi striktní požadavky a nároky na implementace. Ve výsledku je to nákladné a komplikované (včetně nutných zásahů do systémů operátora). Logická otázka potom je – vyplatilo by se to operátorům? Provozovat něco co by v zásadě asi dlouhodobě museli dotovat zjevně není priorita.

Takže pokud jste v září 2020 s uvedením šesté generace Apple Watch snad doufali, tak opět zapomeňte.

[07.06.21] Přichází první změna

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky