Přestal vás Facebook bavit a zrušili jste si na něm účet? Možná hledáte, čím různorodé funkce nahradit. Možná se teprve chystáte Facebook rušit a pomůže vám, když budete vědět co je možnou náhradou.
Náhrada pro chatování
Především, pokud se chcete vyhnout Facebooku, budete se muset vyhnout Messengeru, WhatsApp a Instagramu. Tohle vše je Facebook a chová se to stejně bezohledně. Hodit se vám bude Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?.
Potíž při hledání chatovací náhrady bude, že potřebujete něco hodně rozšířeného (takže WhatsApp nebo Messenger). Pokud tohle tolik nemusíte řešit, tak zkuste Telegram, Threema či Signal. Podrobněji v Čím nahradit WhatsApp? Jaké jsou bezpečné alternativy pro WhatsApp?
Máte-li iPhone/iPad tak můžete používat iMessage, ale je to svět omezený jenom na vlastníky jablečných zařízení. Nezapomeňte, stále existují klasické SMS a telefonování. Na Google Hangouts už zapomeňte, příští rok skončí. Zůstává tu ještě ve hře Skype, ale to už také nemá moc budoucnost.
TIP: Messenger můžete mít „bez“ Facebooku (viz Jak zrušit účet na Facebooku a ponechat si pouze Messenger? Jde to?). Pořád to ale znamená, že jste na Facebooku a všechno o vás ví. Totéž už platí i o WhatsApp, de se bude hodit Jak smazat účet na WhatsApp
Právě „chatovátka“ jako WhatsApp vám mohou nahradit Facebook jako nástroj pro komunikaci s lidmi ve vašem okolí – rodinou, kolegy, spolužáky. Není nutné mít Facebook, ten je sociální síť, kde se předpokládá že lidé na všechny strany neustále něco sdílí. Něco takového ve skutečnosti nepotřebujete a Facebook už je navíc tak omezený algoritmy, že i když něco takového děláte, skoro nikdo to nevidí
Náhrada za sociální síť
Pokud vám chybí sociální síť jako taková a možnost získávat informace a zpravodajství, tak velmi dobrou alternativou je Twitter. Hlavně z pohledu zpravodajského a získávání informací nemá konkurenci. Jiné alternativy jsou prakticky shodné s tím, když budete řešit kam odejít z Google+ (to totiž mezitím také končí) – a popravdě, není z čeho vybírat (na Ello i Diasporu rovnou zapomeňte, stejně jako na Vero či Mastodon). Je tu pochopitelně Linkedin, ale je to z bláta do louže a navíc tuhle síť používá málo lidí (dokonce podstatně méně než Twitter).
Chybí-li vám příběhy (stories) a nechcete zůstat u Instagramu, tak varianta je Snapchat. Jen pozor, je to stále zmatená aplikace a je doménou hlavně mladých a dětí.
Náhrada pro sdílení fotografií
Nevíte-li kam dávat fotografie tak přijatelná náhrada za Facebook jsou Fotky Google (Google Photos). Ale můžete si je dávat do Dropboxu, OneDrive, iCloudu. Zkuste ale sdílení fotek kamsi na Internet spíš omezit. Můžete ale jít i do více fotograficky zaměřených služeb – 500px, DeviantArt. Hodit se může i Behance či Dribble.
Kalendáře a hlavně události
Kalendář jste si snad nikdy z Facebooku neudělali, takže to nebude tak těžké – máte ho každopádně v Google či u Apple. Ten u Google bude užitečnější i v tom, že dokáže pomoci nahradit Události (Events), tedy alespoň u malých „soukromých“ akcí. Pokud pořádáte něco velkého, veřejného, tak možná Eventbrite. Doodle je také jedna velmi užitečná služba z této oblasti.
TIP: Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat? Špatná zpráva, nepomůže. Facebook vás bude nadále šmírovat po celém Internetu kdykoliv jen bude moci. A je dost pravděpodobné, ž vaše „smazaná“ data budou dál žít jako stínový profil.
Skupiny a komunity
Skupiny (Groups) budou asi trochu složitější, protože tam dá dost práce najít odpovídající a navíc živé. Něco bude na Linkedin, existuje GroupMe. Specializované věci ale hledejte spíš na specializovaných serverech. Zajímavý může být Reddit a určitě i Quora.
Sociální přihlašování
Pokud snad používáte Facebook pro přihlašování k dalším službám, tak to je jedna z těch špatných věcí co jste už dlouho měli přestat dělat. Pořiďte si v každé službě klasický účet s heslem. Hesla si ukládejte do správce hesel (LastPass například). Pokud narazíte na služby co bez Facebooku nefungují, tak je prostě nepoužívejte (seznamky jsou typický příklad).
Video
Na videa je tu pochopitelně stále YouTube, tohle je služba, kterou Facebook nikdy nedokáže nahradit tak jako tak. Živé (Live) vysílání můžete nakonec také mít na YouTube, případně jsou tu další možnosti v podobě Periscope (Twitter) nebo Twitch.
Firmy – péče o zákazníky a marketing
Komplikovanější to bude u Firemních stránek a uživatelské podpory, ale tohle nemá nic společného s tím, jestli vy jako člověk používáte či nepoužíváte Facebook. Firmy by se navíc měly uvědomit, že stále mají webové stránky, telefonickou a e-mailovou podporu.
Tady asi bude nutné si ponechat účet na Facebooku (protože jen tak můžete spravovat Stránky a řešit reklamu na Facebooku). Nemusíte ho ale na nic dalšího používat. Klidně si můžete založit nový, prázdný, nemající žádnou spojitost s vámi a poté ten váš „profláklý“ prostě smazat. Jak na to najdete v Jak vymazat Facebook a začít znovu s prázdným účtem?
TIP: Jak skončit s Facebookem. Návod pro provozovatele weby, firmy a podnikání
Filmy, seriály, hudba
Filmy a hudbu naštěstí Facebook nestihl ovládnout, takže tam je to dost jednoduché – Spotify, Apple, Google, Netflix, HBO GO a další.
Další drobnosti
Stejně tak ještě neovládl chytré reproduktory a asistenty a tady máte na výběr Amazon Alexa, Google Home a částečně i Apple Siri.
Shrnuto do tabulky
POZNÁMKA: V Co dělat, když nechcete používat produkty ani (celý) ekosystém od Google? Jak se vyhnout Google? je podobné téma pro ty, kdo se chtějí vyhnout Google.
PS: Napadá vás nějaká další služby/aplikace, která nebyla zmíněna? Dejte vědět.